Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU
|
aktualizacja

Turcja nad przepaścią. Jest decyzja banku centralnego ws. stóp

47
Podziel się:

W czwartek bank centralny Turcji zdecydował się na gwałtowną podwyżkę stóp procentowych. Główna stopa powędrowała w górę z poziomu 8,5 do aż 15 proc. To jednak i tak decyzja znacznie poniżej prognozy. Tę zmianę polityki – jak podkreślają eksperci – wymusza fatalna sytuacja tureckiej gospodarki.

Turcja nad przepaścią. Jest decyzja banku centralnego ws. stóp
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan (Licencjodawca, YAVUZ OZDEN)

Eksperci przed tą decyzją spodziewali się skokowej podwyżki, czyli gwałtownego zwrotu w polityce monetarnej Turcji. Ankietowani przez Bloomberga eksperci średnio prognozowali jednak podwyżkę do 20 proc. 15 proc. jest wobec tej prognozy decyzją zachowawczą.

Lira w tarapatach. Pogłębiają się problemy tureckiej waluty

Decyzja banku centralnego to zwrot w nieortodoksyjnej polityce monetarnej Turcji, która obniżała stopy, gdy tradycyjne podejście sugerowałoby raczej podwyżki, wymuszony jest m.in. przez załamanie się kursu liry.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rekordowa inflacja na Węgrzech. Ostrzeżenie dla Polski? Członek RPP o danych: sam jestem zaskoczony

Wielu ekonomistów od lat wieszczy upadek tureckiej waluty. Chociaż przez lata ten scenariusz się nie zrealizował, to jego prawdopodobieństwo w ostatnich tygodniach w powszechnym odczuciu radykalnie poszło w górę, gdy po wyborach 28 maja lira straciła około jednej piątej swojej wartości.

To pogłębiło spadki jej kursu obserwowane od lat. Wraz z pogarszającą się sytuacją liry, w maju Turcja znalazła się w gronie absolutnych faworytów rynku do tego, że będzie to kolejny kraj, który w tym roku zbankrutuje.

"Od drugiej tury wyborów lira, która wcześniej była stabilizowana szeregiem interwencji, które pochłonęły 200 mld dol. i ograniczeń swobody przepływów kapitału, ostro runęła. (...) jest to najgwałtowniejszy epizod przeceny liry od 2021 r. Ówczesna zapaść odegrała niepośrednią rolę w pogłębieniu destabilizacji tureckiej gospodarki i rozkręceniu się inflacji do rekordowych 86 proc. r/r osiąganych jesienią 2022 r. Brak reakcji zagrażałby powtórką z rozrywki" – ocenił w środowym w komentarzu dla money.pl Bartosz Sawicki, analityk cinkciarz.pl.

W jego ocenie, Jeśli każda podwyżka poniżej poziomu 30-40 proc., to "strategia mniejszych, stopniowych kroków, która będzie odebrana jako rozczarowanie.

"W szerszym horyzoncie dla stopniowo wypychanej za margines świata międzynarodowych finansów Turcji kluczowym pytaniem jest jednak to, w jakim stopniu Erdoganowi wystarczy cierpliwości, by podążać drogą trudnych, rynkowych reform" – podkreślił ekspert.

Tuż po decyzji tureckiego banku centralnego, lira znowu gwałtownie traciła w stosunku do dolara, wyznaczając nowe historyczne minima na poziomie ponad 24 lir za dolara.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(47)
Dziadek
11 miesięcy temu
Zwracam się do Solidarności zachowajcie listy uczestników wycieczki z 22-06 do Jeleniej Góry to się przyda przy rozliczeniach
Wacław
11 miesięcy temu
A robili wszystko co Kaczyński i PIS robi teraz ,tylko,że zaczęli wcześniej ,także nasza przyszłość wygląda tak
coz
11 miesięcy temu
No tak: 1. Turcja 2. Wegry 3. Polska Taka kolejność upadku państw. Tzn. zawsze miejsca mogą się zamieniać w tej ciasnej czołówce. Brawo, brawo.
patryjota pis
11 miesięcy temu
to wina Tuska tam maczał palce
kornik
11 miesięcy temu
Dziwne, to Ludzie tam tyrają. Mają nowoczesne fabryki. Kraj ogromny. mnóstwo bogactw naturalnych. Kraj mega turystyczny. To gdzie jest ta kasa? Ale!! 2lata temu po pandemii tez pisana o zapasci liry. Akurat tam bylem na urlopie i jakos nie widzialem zadnych problemow.
...
Następna strona