Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KB
|

Lombardy przejęły rynek chwilówek. Klienci nie są tam chronieni prawem

102
Podziel się:

Federacja Przedsiębiorców Polskich alarmuje, że lombardy zbijają dziś kokosy na chwilówkach. Powód? nie obowiązują ich te same restrykcyjne przepisy, co firm pożyczkowych.

Lombardy przejęły rynek chwilówek. Klienci nie są tam chronieni prawem
Według Federacja Przedsiębiorców Polskich działalność pożyczkowa lombardów pozostaje całkowicie nieuregulowana, podczas gdy działalność firm pożyczkowych jest ściśle uregulowana na mocy obowiązujących przepisów (stock.adobe)

Według Federacja Przedsiębiorców Polskich legalnie działające firmy pożyczkowe, które podlegają drobiazgowym regulacjom, mają dziś nową konkurencję. Ich rolę przejmują lombardy, które mają skutecznie omijać wszelkie przepisy dotyczące kredytu konsumenckiego.

"Wystarczy, że pożyczka lombardowa zostanie udzielona w formie umowy sprzedaży z prawem odkupu przez wcześniejszego właściciela, a wszystkie ograniczenia prawne dotyczące kredytu konsumenckiego - zarówno te wynikające z ustawy o kredycie konsumenckim, jak i specustawy covidowej - nie będą miały wobec niej zastosowania" – czytamy w komunikacie prasowym FPP.

Zobacz także: Polski Ład. Batalia o podwyższenie składki zdrowotnej. "To władza wykreowała problem"

Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP), podkreśla, że działalność pożyczkowa lombardów pozostaje całkowicie nieuregulowana, podczas gdy działalność firm pożyczkowych jest ściśle określona.

W konsekwencji konsumentom korzystającym z usług finansowych świadczonych przez lombardy nie jest zapewniona ochrona, a rzeczywiste oprocentowanie pożyczek w lombardach sięga nawet 550 proc. w skali roku.

- Już w 2019 roku wskazywaliśmy ministrowi Warchołowi [chodzi o Marcina Warchoła, wiceministra sprawiedliwości- red.], że dociśnięcie śruby na rynku legalnie działających firm pożyczkowych i brak regulacji lombardów tak się skończy. A pandemia jeszcze bardziej pogłębiła te patologie - komentuje Kowalski.

Jego zdaniem, w ten sposób rząd - zamiast pomóc konsumentom - wepchnął ich w droższe i gorsze opcje pożyczek bez jakiejkolwiek ochrony.

Przypomnijmy: w marcu 2020 r. w ramach tzw. specustawy covidowej wprowadzono w życie przepisy, które dodatkowo obniżyły poziom dopuszczalnych pozaodsetkowych kosztów kredytu konsumenckiego.

Co więcej, w przypadku udzielenia kolejnego kredytu w ciągu 120 dni - jeżeli poprzedni nie został spłacony w całości - maksymalna kwota kosztów pozaodsetkowych ogranicza się do limitu obowiązującego w odniesieniu do pierwszego kredytu.

Stosowanie tych przepisów wydłużono do 30 czerwca 2021 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(102)
j123
3 lata temu
PiS z tego żyje i ma się dobrze. Tak działa mafia!!!
gw20
3 lata temu
Wystarczy dobrze zdefiniować warunki powstania lichwy i zabronić takiego procederu bez względu na formę powstania takiej sytuacji. Tylko tyle i aż tyle. Tylko dobra zmiana i tak to spieprzy, bo być może jej sponsorzy z tego żyją.
gw20
3 lata temu
Pożyczki to gotówka za słowo i podpis obwarowane przepisami prawa, a Lombard to wymiana gotówki za towar i prowizja od usługi zamiany. Są to kompletnie dwa różne stany prawne i nie mogą być objęte tymi samymi przepisami prawa. Nie mąćcie ludziom w głowach i nie twórzcie zapotrzebowania na potworki prawne, bo tylko takie tworzy dobra zmiana.
koSSa
3 lata temu
jak was nie stać na pożyczkę w banku to na pewno was nie stać na prowidenta, bociana, lombard bo to są firmy lichwiarskie....rrso 700% czy nawet 172% a widziałem już 1780% ludzie opanujcie się bandytom kasę nabijacie!!! znajomy pożyczył w P...cie 4000zł oddał 52000zł...czy to jest pożyczka czy lichwa!!
ViaColor oszu...
3 lata temu
Pis Nic nie potrafi zrobić dobrze.
...
Następna strona