Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Lotniska regionalne rosną w siłę. Zwłaszcza Kraków ma powody do zadowolenia

9
Podziel się:

Porty regionalne odprawiają coraz więcej pasażerów. Powody do zadowolenia ma przede wszystkim lotnisko w Krakowie, które w zestawieniu "naj" kilkakrotnie zajęło pierwsze miejsce.

Lotnisko w Krakowie obsłużyło w zeszłym roku rekordowo dużą liczbę pasażerów: 8,41 mln
Lotnisko w Krakowie obsłużyło w zeszłym roku rekordowo dużą liczbę pasażerów: 8,41 mln (Lotnisko Balice, mat. prasowe)

W ubiegłym roku 13 polskich portów regionalnych obsłużyło 30,2 mln pasażerów. To o 2,1 mln więcej wobec 2018 r., czyli wzrost wynosi 7,6 proc. - wynika z danych Związku Regionalnych Portów Lotniczych (ZRPL), które przywołuje PAP.

Przedstawiciele Związku zaznaczają, że w 2019 r. polskie porty regionalne osiągnęły pod względem liczby odprawionych pasażerów najlepszy wynik w historii. Aż 62 proc. pasażerów skorzystało z portów regionalnych. Pozostałe 38 proc. (18,8 mln osób) przypadło na Lotnisko Chopina w Warszawie.

Największymi portami regionalnymi okazały się: Kraków z rekordowym wynikiem 8,41 mln pasażerów, Gdańsk (5,37 mln), Katowice (4,84 mln), Wrocław (3,54 mln), Modlin (3,1 mln) oraz Poznań (2,37 mln).

Zobacz także: Obejrzyj: Jaki kredyt może wziąć mikroprzedsiębiorca?

Z mniejszych portów, najbliższe przekroczenia granicy 1 mln podróżnych było lotnisko w Rzeszowie, gdzie w 2019 r. obsłużono 771 tys. pasażerów. Drugie miejsce zajął Szczecin z wynikiem 590 tys. osób, następne były Bydgoszcz - 425 tys., Lublin - 357 tys. osób, Łódź - 241 tys., Olsztyn - 154 tys. i Zielona Góra - 33 tys.

Z lotniska w stolicy Małopolski skorzystało o 1,64 mln pasażerów więcej niż w 2018 r. Drugi był Gdańsk, gdzie ruch wzrósł o 394 tys. osób, trzeci Wrocław z ruchem pasażerskim większym o 220 tys. podróżnych. Jeśli chodzi o mniejsze lotniska, to najwięcej pasażerów przybyło w Olsztynie - 33 tys., następnie w Łodzi - 24 tys. oraz Bydgoszczy i Zielonej Górze - po 12 tys.

Kraków okazał się również liderem gdy chodzi o procentowy wzrost liczby pasażerów (wzrost o 24,2 proc.). Kolejne miejsca zajęły Gdańsk (7,9 proc.) i Wrocław (6 proc.). W grupie mniejszych lotnisk liderem dynamiki wzrostu została Zielona Góra (wzrost o 54 proc.); za nią uplasowały się Olsztyn (27,5 proc.) oraz Łódź (11,3 proc.).

W minionym roku ustanowiono kilka rekordów statystycznych – a spis znów otwiera Krakw. Krakowskie lotnisko, jako pierwsze regionalne w Polsce, obsłużyło siedmio- i ośmiomilionowego pasażera. Do tego portu należy także nowy miesięczny rekord liczby obsłużonych pasażerów - w sierpniu ub. roku było tam 823,4 tys. podróżnych.

Ponadto, według ACI Europe krakowskie lotnisko zostało europejskim liderem procentowego wzrostu ruchu w grupie lotnisk obsługujących rocznie od 5 do 10 mln pasażerów. Katowice jako pierwsze spośród polskich portów regionalnych przekroczyły natomiast granicę 2 mln pasażerów czarterów w ciągu roku.

W całym 2019 r. na 13 funkcjonujących lotnisk regionalnych, wzrosty odnotowało dziesięć: Bydgoszcz, Gdańsk, Kraków, Katowice, Łódź, Modlin, Olsztyn, Rzeszów, Wrocław i Zielona Góra.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(9)
Pilot Boeinga
4 lata temu
Kraków łączy Polskę z Palestyną i Iranem stąd tak duży popyt !
Poldek
4 lata temu
Gdańsk to porażka. W listopadzie panie nie chciały mnie odprawić na lot do Filipin bo wymyśliły sobie że potrzebuje wizę.
do wrogów Rad...
4 lata temu
Tu też się pojawiają pogierkowskie kundle atakujące Radom lepiej zajmijcie się lotniskiem na wsi Modlin (700 mieszkańców) które przynosi same straty i które obsługuje jednego przewoźnika Ryanair i które wybudował sobie Struzik. No szczyt gospodarności jeden przewoźnik i 5 zł opłata lotniskowa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Szczecin - Wa...
4 lata temu
Sharmonizowanie lotów Szczecin - Warszawa Okęcie i Warszawa Okęcie - Lublin brzmi interesująco.
A może tak z ...
4 lata temu
No a ja byłem święcie przekonanym że liderem jest lotnisko w Radomiu. Taki potencjał a tu taka klapa i to na całego panie Suski. Przekształćcie to lotnisko w lotnisko wojskowe dla stacjonowania np.F-16 z Krzesin pod Poznaniem a tam umieście F-35. Przynajmniej uratujecie część wyrzuconych jak dotychczas w błoto.