Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KOL
|
Materiał partnera: ImpactCEE

Ludzie Impact: "Ambasadorka polskości" z Doliny Krzemowej - Susan Wójcicki i jej misja znalezienia równowagi

18
Podziel się:

Susan Wójcicki od siedmiu lat zasiada za sterami YouTube’a, najpopularniejszej otwartej platformy internetowej, a sam Internet pamięta jeszcze z czasów, gdy telefon komórkowy był dobrem luksusowym. To w jej garażu powstawał Google, a już 12 maja na nadchodzącym Impact’21 będziecie mieli szansę posłuchać, co ma do powiedzenia. A uwierzcie, że warto.

Ludzie Impact: "Ambasadorka polskości" z Doliny Krzemowej - Susan Wójcicki i jej misja znalezienia równowagi
Susan Wojcicki ma polskie obywatelstwo, a w 2017 roku została uhonorowana przez prezydenta Andrzeja Dudę tytułem “Ambasadorki Polskości” (Materiały prasowe)

Susan Wojcicki, Amerykanka polskiego pochodzenia, urodzona w Kalifornii, niemal codziennie mierzy się z pytaniem, jak osiągnąć równowagę między odpowiedzialnością a wolnością słowa. Obecnie w ciągu jednej minuty użytkownicy YouTube’a zamieszczają ponad 500 godzin filmów i ktoś musi nad tym zapanować. To wyzwanie i wielka odpowiedzialność dla Susan i jej zespołu.

Obejmując stery w YouTube, Susan podjęła się bardzo ambitnego zadania – zachować prawo do swobody wyrazu przy jednoczesnym ograniczaniu nadużyć. Jego realizacja powoduje, że musi mierzyć się z ciągłymi wyzwaniami. Robi to jednak niezwykle skutecznie – prezesem YouTube jest już siedem lat, a w ciągu miesiąca serwis odwiedzany jest przez ponad dwa miliardy użytkowników.

Susan Wojcicki ma polskie obywatelstwo, a w 2017 roku została uhonorowana przez prezydenta Andrzeja Dudę tytułem “Ambasadorki Polskości”, choć Polskę odwiedza sporadycznie. Była aktywnie zaangażowana w proces tworzenia podwalin dzisiejszego giganta internetowego – Google’a. Miała swój udział w tworzeniu narzędzi Google’a, z których korzystamy obecnie niemal na każdym kroku.

Według Wojcicki, początkujący przedsiębiorcy i twórcy potrzebują narzędzi takich jak YouTube, aby się rozwijać. Potrzebują też środowiska, które pozwoli im realizować ich potencjał. Dlatego u podstaw stawia ona dostęp do nowoczesnych technologii i ich adaptowanie do rzeczywistych możliwości.

W przypadku Susan jest jednak znacznie więcej interesujących kwestii, jak chociażby historia jej rodziny.

Jej ojciec - Stanley, a w zasadzie urodzony w Warszawie Stanisław Wójcicki, jest profesorem fizyki na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. W 1949 roku, w wieku 12 lat, wyjechał z matką do Szwecji, a następnie do USA. Matka Susan – Esther – jest dziennikarką rosyjsko-żydowskiego pochodzenia. Dziadek Susan – Franciszek, z wykształcenia prawnik, był posłem na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej z ramienia PSL na przełomie lat 40. i 50. poprzedniego wieku.

Przyznacie, że studiowanie historii rodziny Wójcickich to niezwykle inspirujące i ciekawe zajęcie. Uwierzcie – to, jak Susan opowiada o podejściu do biznesu, równouprawnieniu, wyzwaniach, przeszkodach i presji, jaką nakłada piastowane przez nią stanowisko to również fantastycznie doznanie. Jak radzi sobie z presją, czym kieruje się przy podejmowaniu decyzji mających wpływ na miliardy użytkowników i w jakim kierunku jej zdaniem będzie w niedalekiej przyszłości ewoluowała forma internetowej ekspresji – to tylko niektóre z zagadnień, jakie poruszy na najbliższym Impact’21.

W opinii Susan istnieje duża szansa, że kolejna idea, która zmieni świat, może narodzić się wszędzie, niekoniecznie w Dolinie Krzemowej. Niezbędne są jednak odpowiednie ku temu warunki, które pozwolą przedsiębiorcom i twórcom rozwijać się i wykorzystać własny potencjał. Dlatego istotny nacisk kładzie na zrównoważony i odpowiedzialny rozwój.

Zaliczana jest do czołówki rankingu "100 najbardziej wpływowych kobiet na świecie" oraz do najlepszych ekspertów z branży technologicznej (nazywana także "matką Google’a"). I właśnie ona wystąpi na wiosennej edycji Impact. Nie możecie tego przegapić. Do zobaczenia!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Materiał partnera: ImpactCEE
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(18)
Nikt
6 miesięcy temu
To ta pani stoi za cenzura na youtube? Blokuje prawicowe tresci i promuje lgbt? Czy na pewno to polskie korzenie czy...?
hłehłe
10 miesięcy temu
Srolka
Wojciech
rok temu
Andrzejek Juda płaszczy się przed ch azarstwem aż przykro patrzeć. Co gorsza rozdaje im polskie paszporty. Nawet jeśli nie znają słowa po polsku a Polskę widzieli tylko podczas pielgrzymek nienawiści do Auschwitz.
Sidematic
rok temu
Jedyny jej korzeń rośnie w Izraelu a nie w Polsce.
Blekot
rok temu
Taka Polka jak prof Chcewasz Hajs i premier Nietenchuj