Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Robert Kędzierski
Robert Kędzierski
|
aktualizacja

Mało chętnych na prezesurę w państwowej spółce. JSW nie przyciąga tak jak Orlen

8
Podziel się:

Money.pl ustalił, ile osób zgłosiło się w konkursie na stanowisko prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Górniczy gigant nie przeżył oblężenia menedżerów chętnych do kierowania firmą.

Mało chętnych na prezesurę w państwowej spółce. JSW nie przyciąga tak jak Orlen
JSW szuka prezesa (Lic. CC BY-SA 4.0, Marek Mróz, Wikimedia Commons)

28 lutego Rada Nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej ogłosiła konkurs na prezesa i jego czterech zastępców, wyznaczając termin nadsyłania zgłoszeń do 11 marca. Konieczność wyboru nowego zarządu wynikła z faktu, że dotychczasowy prezes Tomasz Cudny, stojący na czele największego producenta węgla koksowego w UE od sierpnia 2021 r., został odwołany przez radę 23 lutego. Jego obowiązki tymczasowo przejął Paweł Rostkowski, oddelegowany do pełnienia tej funkcji z rady nadzorczej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Król UE" wyrasta na lidera regionu? "To polityk większego formatu"

JSW ogłosiła konkurs na prezesa. Znamy liczbę chętnych

Jak ustalił portal money.pl, bitwa o fotel prezesa JSW nie będzie zbyt zacięta. Kandydatów startujących w konkursie nie ma bowiem wielu.

Na stanowisko Prezesa Zarządu JSW SA zgłosiło się 7 osób - informuje w krótkim komunikacie biuro prasowe spółki w odpowiedzi na zapytanie serwisu money.pl.

Spółka nie podała żadnych szczegółów dotyczących nazwisk ani dodatkowego komentarza. Dla porównania: w konkursie na prezesa Orlenu i członków zarządu wzięło udział 260 osób.

Gęste sito wymagań

Kandydaci na stanowisko prezesa JSW musieli spełnić szereg wymagań. Jak czytamy w ogłoszeniu o konkursie, osoba ubiegająca się o to stanowisko powinna posiadać wykształcenie wyższe lub wykształcenie wyższe uzyskane za granicą uznane w Polsce. JSW wymagała również, by kandydat legitymował się co najmniej pięcioletnim okresem zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania, spółdzielczej umowy o pracę lub świadczenia usług na podstawie innej umowy lub wykonywania działalności gospodarczej na własny rachunek. Kolejnym warunkiem było posiadanie co najmniej trzyletniego doświadczenia na stanowiskach kierowniczych lub samodzielnych albo wynikającego z prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek.

Kandydat powinien spełniać inne wymogi określone w przepisach odrębnych, a w szczególności nie naruszać ograniczeń lub zakazów zajmowania stanowiska członka organu zarządzającego w spółkach handlowych. JSW oczekiwała od przyszłego prezesa, by korzystał z pełni praw publicznych, posiadał pełną zdolność do czynności prawnych oraz nie podlegał określonym w przepisach prawa ograniczeniom lub zakazom zajmowania stanowiska członka zarządu w spółkach handlowych. Spółka chciała również, by kandydat nie był karany za przestępstwa umyślne oraz by nie toczyło się wobec niego postępowanie karne, karnoskarbowe lub dyscyplinarne.

Gigant szuka prezesa

Jastrzębska Spółka Węglowa to jeden z kluczowych podmiotów w polskim górnictwie, obok takich firm jak Katowicki Holding Węglowy (KHW), Kompania Węglowa (KW) i Polska Grupa Górnicza (PGG). Jej większościowym udziałowcem jest Skarb Państwa, który ma 55 proc. akcji.

Z kolei KHW to spółka z siedzibą w Katowicach, która zajmuje się wydobyciem i sprzedażą węgla kamiennego. Z kolei KW, również z siedzibą w Katowicach, to dawniej największa firma górnicza w Europie, obecnie w stanie likwidacji. Natomiast PGG, powstała w 2016 roku z przekształcenia Kompanii Węglowej, jest obecnie największą spółką górniczą w Europie, skupiającą kopalnie węgla kamiennego na Górnym Śląsku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
Rafał
miesiąc temu
Tan redaktor co to pisał ma tyle pojęcia o spółkach węglowych co dziecko w przedszkolu... KHW i KW nie ma już lataaaaa !!!! Bo jest PGG
Muszą
miesiąc temu
te zarządy spółek być tak rozbudowane, to pochłania kolosalne pieniądze, wiecie dlaczego donesmarck był miliarderem, bo zarządzał sam swoimi kopalniami, hutami, lasami, polami, miał kilku zaufanych i ci robili mu kasę, odchodząc z kopalni po odrobieniu wojska na 5000 tys załogi w kopalni było 2,5 tyś gryzipiórków, tak się nie da zarobić.
BolekzGdanska
miesiąc temu
Krystalicznie czysty Kwiatkowski ma w tej materii doświadczenie razem z jaskiem burym z Podkarpacia jak się obstawia kandydatów
Wiesław
miesiąc temu
Prezes Orlenu jest już wybrany i jest to Pan KZ
ErykŁoń
miesiąc temu
Najśmieszniejsza jest "rekrutacja" na stanowisko "Doradca Prezesa NBP" - zawsze jest dokładnie tylu chętnych ile wolnych miejsc i jeszcze się nie zdarzyło aby kandydat nie spełniał wymagań.