Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Mama dla Mamy. Wspieramy rodziny w Wenezueli

0
Podziel się:

Od 2017 roku Wenezuela znajduje się w zapaści ekonomicznej. Najuboższe rodziny żyją za 120 złotych miesięcznie, odcięte od prądu przez 20 godzin dziennie, bez możliwości pracy, którą straciły w wyniku kryzysu i koronawirusa. Pomoże im Polska Misja Medyczna razem z partnerską organizacją Deus Caritas Est.

Mama dla Mamy. Wspieramy rodziny w Wenezueli
(Materiały prasowe)
bEspCHqZ

Informacja prasowa Polska Misja Medyczna

Polska Misja Medyczna wspólnie z Caritas Polska przekazała już 200 paczek żywnościowych dla najuboższych rodzin w regionie Rubio. – Kontynuujemy akcję pomocową - z okazji Dnia Matki i Dnia Dziecka chcemy połączyć polskie mamy z mamami w Wenezueli, które codziennie walczą o jedzenie dla swoich dzieci i nie wiedzą, co czeka je jutro – mówi Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej.

Wystarczy wejść na stronę www.pmm.org.pl i całą polską rodziną wybrać wenezuelską rodzinę, którą chce się wesprzeć.

bEspCHrb

Dolar dziennie musi wystarczyć

Blanca razem z mężem Alexandrem wychowują 6-letnią córeczkę. Przez kryzys gospodarczy w Wenezueli stracili pracę, a jedyną ich pomocą jest brat, który sprzedaje cytryny. Obecnie trudno o pracę, ale Alexander nie poddaje się. Dorabia, gdzie może. Czasem zarobi 2 dolary, jednak zazwyczaj 1 dolar dziennie musi wystarczyć na zakup i przygotowanie jedzenia dla całej trójki. Drewna na opał szuka w lesie, bo nie stać go, aby je kupić. Z rodziną używają je do gotowania i ogrzania się w zimniejsze noce. Muszą też radzić sobie z przeciekającym dachem, który zalewa całą izbę, w której mieszkają.

Większość rodzin zmaga się z brakiem bieżącej wody, prądu i gazu. Powtarzają, że gdyby nie pomoc krewnych, sami nie wiedzą, co by się z nimi stało. Szacuje się, że 30% mieszkańców Wenezueli otrzymuje pieniądze od krewnych przebywających zagranicą. Przeciętny przekaz to od 30 do 50 dolarów, ale koronawirus ograniczył możliwości tego wsparcia.

Paczka żywności i miłości

Rodzina Blanci to jedna z 1000 rodzin, które potrzebują natychmiastowej pomocy, żeby przetrwać kryzys i pandemię. Zostali wybrani przez wolontariuszy Deus Caritas Est, którzy chodząc od domu do domu rozmawiali i rejestrowali rodziny żyjące w skrajnym ubóstwie, posiadające kilkoro dzieci, także te chore i z niepełnosprawnościami, aby później móc doręczyć im paczki żywnościowe.

bEspCHrh

Przygotowana paczka z żywnością, którą dostarczają wolontariusze DCE kosztuje 20 dolarów i składa się z 4 opakowań mąki, 4 paczek ryżu, 1 paczki długiego makaronu, 1 paczki krótkiego makaronu, 1 margaryny, 2 sztuk trzciny cukrowej (na sok), 1 litra oleju roślinnego, 2 kg mielonego mięsa, 2 puszek sardynek.

– Mojej rodzinie powodzi się lepiej, mamy co jeść, mamy gdzie mieszkać. Kiedy przychodzę do rodzin wręczyć im paczki widzę ich wdzięczność i łzy. Oni oprócz jedzenia często potrzebują także otuchy, że wszystko się ułoży - mówi Maria, 20-letnia wolontariuszka DCE.

bEspCHri

Jak można pomóc?

– Każda mama ma mnóstwo obowiązków, ale nie każda jest w stanie je spełnić, bez dostępu do podstawowych zasobów zapewniających przeżycie, np. wody, prądu, żywności, zarobku i pieniędzy. W tym momencie ważne jest nawet niewielkie wsparcie i solidarność z drugą kobietą. – dodaje Maria Szajny z Polskiej Misji Medycznej.

Wchodząc na stronę www.pmm.org.pl każda osoba może przeczytać historię przykładowej rodziny i zdecydować się, której chce pomóc. Akcji PMM przyświeca szczególny czas - zbliżający się Dzień Matki i Dzień Dziecka.

bEspCHrj

Informacja prasowa Polska Misja Medyczna

bEspCHrC
Źródło:
Informacja prasowa
KOMENTARZE
(0)