Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
TOS
|

Mandat za brak maseczki. Jest decyzja sądu po ważnej zmianie przepisów

316
Podziel się

Sądy masowo kasowały mandaty wlepiane na podstawie rozporządzenia osobom, które nie nosiły maseczek. Rząd wzmocnił więc prawo, które daje policji takie prawo. Jak się okazuje, na marne. Pokazuje to kolejna decyzja sądu w sprawie maseczek.

Mandat za brak maseczki. Jest decyzja sądu po ważnej zmianie przepisów
Mandat za brak maseczki. Jest decyzja sądu po ważnej zmianie przepisów (money.pl, Rafał Parczewski)
bDXROEKZ

Właściwie od początku istnienia obostrzeń w Polsce trwa dyskusja, czy rząd ma prawo do ich wprowadzania w sytuacji, gdy nie wprowadza stanu nadzwyczajnego. Dopiero wtedy możliwe jest bowiem ograniczanie swobód obywatelskich.

Na tej podstawie wiele osób nie przyjmuje mandatów za nienoszenie maseczki. Tym bardziej, że taki obowiązek był początkowo wprowadzony jedynie za pomocą rozporządzenia. Sprawy osób, które odmawiały mandatów, lądowały w sądach, a te masowo kasowały mandaty.

Dlatego pod koniec ubiegłego roku rząd postanowił wzmocnić podstawę prawną do wystawiania mandatów za brak maseczki. Obowiązek ten został wpisany do ustawy. Jak się jednak okazuje, w oczach przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości nic to nie zmienia.

bDXROELb
Zobacz także: Kiedy odmrażać gospodarkę? Prof. Simon: w maju musimy otwierać biznesy

O wyroku sądu w tej sprawie pisze serwis innpoland. W środę Kancelaria Adwokacka Magdalena Wilk poinformowała na Facebooku o postanowieniu Sądu Rejonowego w Mińsku Mazowieckim, w którym sąd umorzył postępowanie w sprawie o brak maseczki za czyn po 2 grudnia 2020 r.

bDXROELh

Jak czytamy, sąd oparł się na dwóch podstawowych argumentach. Po pierwsze: nakaz noszenia maseczki godzi w konstytucyjną wolność do poruszania się, a zatem powinien być wprost sformułowany w ustawie. Po drugie: ustanowienie generalnego nakazu obowiązującego de facto w całym kraju, a nie na wyszczególnionych obszarach stanowi przekroczenie delegacji ustawowej.

Nie oznacza to oczywiście, że policja przestanie wystawiać mandaty. Nadal trwa akcja wyłapywania osób łamiących obostrzenia. Liczba zakażeń koronawirusem w naszym kraju każdego dnia jest bowiem bardzo wysoka. Brak maseczki może być potraktowany jako wykroczenie, za które grozi mandat karany lub grzywna w wysokości nawet do 30 tys zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDXROELC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(316)
TOMASZ MĄKOSA
2 tyg. temu
KONSTUCJA NAZNIEJSZA OD USTAWY TAK JEST PRAWDA POLICJA KARZE LUDZI BEZ POSTAWNIE ZA BRAK MASECZKI MIEJSCU PUBLICZNYM W PARKACH I LASACH BEZ POSTAWNIE KARZE LUDZI OBWATELI TEGO PANSTWA POLICJA I STRAZ MIEJSKA KARZOM BEZ POSTAWNIE LUDZI . TYLKO TEGO IM TAK KARZOM TYLKO POLICJI I STRAZ MIEJSKIEJ WARTO ZNAĆ SWOIE PRAWA.
TOMASZ MĄKOSA
2 tyg. temu
KONSTUCJA JEST WAZNIEJSZA OD USTAWY RZADOWEJ TAK JEST PRAWDA NIE SWIDOMI OBWATELI NICH ZNAJA SWOIE PRAWA .
TOMASZ MĄKOSA
2 tyg. temu
ZOMO NIE POLIcja jest zomo
bDXROELD
TOMASZ MĄKOSA
2 tyg. temu
CZY POLICJA BĘDZIE KARAŁA LUDZI BEZPOSTAWNIE ZA BRAK MASECZKI MIEJSCU PUBLICZNYM WAŻNIEJSZA JEST KONSTUCJA NIE USTAWO WOLNOŚĆ ZGROMADZEN TAK MYSLE MOWA JEST KONSTUCJI NIE USTAWA RZĄDOWA BEDOM POLICJNCI KARAĆ OBWATELI NIE ŚWIDOMYCH SWOICH PRAW OBWATELSKICH ŻE NIE MUSZĄ KŁADAĆ MASECZKI MIEJSCU PUBLICZNYM TAK PIS TAK PROSTU CHCE LUDZIE CHODZI MASECZKACH PO ULICY NAJWAŻNIEJSZA JEST KONSTYTUCJA NIE USTAWA . CHORY KRAJU ŻYJEMY
Bigos
2 tyg. temu
Sądy masowo kasowały mandaty wlepiane na podstawie rozporządzenia osobom, które nie nosiły maseczek. Rząd wzmocnił więc prawo, które daje policji takie prawo. Jak się okazuje, na marne. Pokazuje to kolejna decyzja sądu w sprawie maseczek. BRAWO niezależne sądy. Precz z Mobbingiem i Patologią w firmach !!!
...
Następna strona