Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|

Mandat za brak maseczki. Jest decyzja sądu po ważnej zmianie przepisów

320
Podziel się:

Sądy masowo kasowały mandaty wlepiane na podstawie rozporządzenia osobom, które nie nosiły maseczek. Rząd wzmocnił więc prawo, które daje policji takie prawo. Jak się okazuje, na marne. Pokazuje to kolejna decyzja sądu w sprawie maseczek.

Mandat za brak maseczki. Jest decyzja sądu po ważnej zmianie przepisów
Mandat za brak maseczki. Jest decyzja sądu po ważnej zmianie przepisów (money.pl, Rafał Parczewski)

Właściwie od początku istnienia obostrzeń w Polsce trwa dyskusja, czy rząd ma prawo do ich wprowadzania w sytuacji, gdy nie wprowadza stanu nadzwyczajnego. Dopiero wtedy możliwe jest bowiem ograniczanie swobód obywatelskich.

Na tej podstawie wiele osób nie przyjmuje mandatów za nienoszenie maseczki. Tym bardziej, że taki obowiązek był początkowo wprowadzony jedynie za pomocą rozporządzenia. Sprawy osób, które odmawiały mandatów, lądowały w sądach, a te masowo kasowały mandaty.

Dlatego pod koniec ubiegłego roku rząd postanowił wzmocnić podstawę prawną do wystawiania mandatów za brak maseczki. Obowiązek ten został wpisany do ustawy. Jak się jednak okazuje, w oczach przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości nic to nie zmienia.

Zobacz także: Kiedy odmrażać gospodarkę? Prof. Simon: w maju musimy otwierać biznesy

O wyroku sądu w tej sprawie pisze serwis innpoland. W środę Kancelaria Adwokacka Magdalena Wilk poinformowała na Facebooku o postanowieniu Sądu Rejonowego w Mińsku Mazowieckim, w którym sąd umorzył postępowanie w sprawie o brak maseczki za czyn po 2 grudnia 2020 r.

Jak czytamy, sąd oparł się na dwóch podstawowych argumentach. Po pierwsze: nakaz noszenia maseczki godzi w konstytucyjną wolność do poruszania się, a zatem powinien być wprost sformułowany w ustawie. Po drugie: ustanowienie generalnego nakazu obowiązującego de facto w całym kraju, a nie na wyszczególnionych obszarach stanowi przekroczenie delegacji ustawowej.

Nie oznacza to oczywiście, że policja przestanie wystawiać mandaty. Nadal trwa akcja wyłapywania osób łamiących obostrzenia. Liczba zakażeń koronawirusem w naszym kraju każdego dnia jest bowiem bardzo wysoka. Brak maseczki może być potraktowany jako wykroczenie, za które grozi mandat karany lub grzywna w wysokości nawet do 30 tys zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(320)
Fik
rok temu
Co za bełkot ... nie nosiłem , nie noszę i nie będę nosił żadnych maseczek . Prawo naturalne daje mi takie prawo . Każdy ma prawo do swobodnego oddychania i nikt nie ma prawa tego ograniczać. Jedynie ja jestem odpowiedzialny za swoje zdrowie. Przypominam dzisiejszym okupantom, że prawo naturalne miało zastosowanie w Norymberdze .Czekamy na Norymbergę 2.0
Forum Ziomalu...
2 lata temu
No tak, nie ma jak to przyznać, że to nielegalne a potem straszyć na końcu mandatem w wysokości 30tyś!
Irek
2 lata temu
Moim zdaniem, jak się ma jakąś wątpliwość natury prawnej, najlepiej jest się zwrócić po profesjonalną poradę. Ja z takiej możliwości skorzystałem w kancelarii Cejrowski.
John Bon
2 lata temu
Przyszedł kiedyś do mnie dzielnicowy z zawiadomieniem i sam nie miał maseczki. Kiedy powiedziałem przy kolejnym spotkaniu czy pamięta że był bez maseczki za pierwszym razem zaczął kłamać prosto w oczy że on zawsze ma maseczkę i że wtedy przepisy jeszcze nie nakazywały noszenia maseczek. Policja jako stóż prawa kłamie Ci prosto w oczy ! szkoda że go wtedy nie nagrałem...
TOMASZ MĄKOSA
2 lata temu
KONSTUCJA NAZNIEJSZA OD USTAWY TAK JEST PRAWDA POLICJA KARZE LUDZI BEZ POSTAWNIE ZA BRAK MASECZKI MIEJSCU PUBLICZNYM W PARKACH I LASACH BEZ POSTAWNIE KARZE LUDZI OBWATELI TEGO PANSTWA POLICJA I STRAZ MIEJSKA KARZOM BEZ POSTAWNIE LUDZI . TYLKO TEGO IM TAK KARZOM TYLKO POLICJI I STRAZ MIEJSKIEJ WARTO ZNAĆ SWOIE PRAWA.
...
Następna strona