Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Mandaty drogowe będą wyższe. Rząd chce rewolucji, policja: potrzebujemy czasu

203
Podziel się:

Rząd chce, aby mandaty drogowe były wyższe. Chociaż rządzący podkręcają tempo prac nad reformą, to jednak pojawia się przed nimi zupełnie inny problem. Czasu na wdrożenie zmian i pieniędzy na poprawę systemu informatycznego potrzebuje policja - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Mandaty drogowe będą wyższe. Rząd chce rewolucji, policja: potrzebujemy czasu
Mandaty drogowe będą wyższe. Policja jednak potrzebuje więcej czasu na wdrożenie reformy (zdj. ilustracyjne) (Materiały WP, Adobe)

Rząd chciałby, aby od 1 grudnia 2021 roku wszedł w życie nowy taryfikator nakładający na kierowców zauważalnie wyższe kary w wysokości nawet do 5 tysięcy złotych. Rewolucja w systemie zakłada też powiązanie punktów karnych z wysokością stawki za obowiązkowe ubezpieczenie OC.

W piątek odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Jest możliwe zatem, że posłowie przegłosują go na najbliższym posiedzeniu Sejmu zaplanowanym na połowę października.

Zmiany w mandatach drogowych. Policja potrzebuje czasu i pieniędzy

Możliwe jednak, że data 1 grudnia będzie niemożliwą do wejścia w życie nowych przepisów. Dlaczego? Ponieważ na rewolucję nie jest gotowa policja, czego pod uwagę nie wzięło Ministerstwo Infrastruktury przy przygotowaniu projektu - pisze "DGP".

Zobacz także: Mandat za parkowanie pod marketem. UOKiK interweniuje

Krajowy System Informacji Policji (KSIP) nie obejmuje bowiem danych, które pozwolą ustalić policjantowi, czy sprawca wykroczenia jest recydywistą. Baza zawiera wyłącznie informacje o kodzie naruszenia z taryfikatora, ale nie kwalifikacji prawnej danego wykroczenia. A to informacja niezbędna dla funkcjonariusza do ustalenia, czy ma do czynienia z recydywą.

Piotr Świstak z wydziału prasowego Komendy Głównej Policji poinformował "DGP", że Biuro Łączności i Informatyki KGP, że zmiany zawarte w noweli będą wymagały dostosowania KSIP. Biuro wstępnie oszacowało koszty na około 500 tysięcy złotych, a czas potrzebny do wdrożenia zmian, na sześć miesięcy.

- Ostateczne koszty i czas realizacji mogą ulec zmianie w zależności od decyzji o sposobie przekazywania niezbędnych danych do systemu KSIP oraz ewentualnych innych zmian w projektowanej ustawie - zastrzega Piotr Świstak, cytowany przez "DGP".

Kontrowersje związane z aktualizacją mandatów

Kiedy w lipcu rząd ogłaszał szczegóły dotyczące podniesienia stawek mandatów drogowych, to tę decyzję uzasadniał faktem, że obecne stawki nie zmieniały się od lat.

- Wciąż na naszych drogach ginie zbyt dużo osób, każdego dnia przybywa rannych. Wypadki drogowe to nie tylko trauma poszkodowanych i ich bliskich, lecz także koszty dla gospodarki. Straty dla budżetu państwa z tytułu zdarzeń drogowych są szacowane na ponad 56 miliardów złotych rocznie - tłumaczył potrzebę zmian szef resortu infrastruktury Andrzej Adamczyk, cytowany przez "Gazetę Wyborczą".

Jednak sama ustawa wydaje napisana chaotycznie. Jak zwracał uwagę "DGP", przyczyny podwyższenia kary dla kierowcy-recydywisty "sprawiają wrażenie dobranych dość losowo".

Przykład? Jeśli przekroczymy prędkość choćby o 5 km/h, a w ciągu dwóch ostatnich lat byliśmy ukarani np. za niewłaściwe parkowanie czy spowodowanie kolizji, dostaniemy nawet grzywnę w wysokości minimum 3 tys. złotych. Jednak jeśli w tym samym okresie ktoś dwukrotnie spowoduje kolizję albo ponownie zostanie złapany na jeździe po użyciu alkoholu (do 0,5 promila), to recydywy się nie stosuje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(203)
Marko 1
3 lata temu
Jaka dobra ta policja na wp.pl . Nie bije tylko ratuje ludzi na Śnieżce, jest przeciwna podwyżkom mandatów - wzór obywateli. Czy sądzicie że ludzie zapomną tak szybko legitymowanie i nielegalne mandaty za maseczki, trzymanie ludzi w po kilka godzin w okrążeniu po demonstracjach, gazowanie i bicie ich? To co robiła, robi i wkrutce będzie robiła ta formacją (bo niedługo znowu będzie przymus maseczek) cofa formację do czasów głębokiej komuny.
Najpolski
3 lata temu
Wystarczy się zapisać do pisu - i można śmigać, jak niedawno suski...
Bbbg
3 lata temu
O kto wam zapłaci takie mandaty? Jak macie problem ściągnąć 300 złotych
sabbath61
3 lata temu
Zdecydowanie jestem za wyższymi mandatami a w szczególności za jazdę po pijaku, wymuszaniem pierwszeństwa i przejeżdżaniu na czerwonym świetle.
Polak
3 lata temu
Nic ja już sprzedalem auta nie będzie na mnie zarabial ten komunistyczny rząd jak wszyscy przestaniemy jezdzic i oplacac to nie beda mieli wplywow do budżetu wtedy beda inaczej gadać. Precz z Komuna
...
Następna strona