Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Mapa polskich milionerów. Oto nowy ranking miast, w których jest ich najwięcej

103
Podziel się:

W ciągu ostatnich dziesięciu lat obserwujemy znaczący wzrost liczby Polaków, którzy zarabiają co najmniej milion złotych rocznie. Ta liczba wzrosła aż czterokrotnie. Obecnie w naszym kraju żyje ponad 43 tysiące osób, które można zaliczyć do grona milionerów - informuje "Wprost", który sprawdził, w jakich miastach jest ich najwięcej.

Mapa polskich milionerów. Oto nowy ranking miast, w których jest ich najwięcej
W Warszawie w zeszłym roku żyło 4870 osób z dochodem na poziomie co najmniej miliona złotych (Adobe Stock, Alex White, marsad)

Magazyn "Wprost" od wielu lat publikuje mapę polskich milionerów. Dane zbiera na podstawie informacji z izb administracji skarbowej w całym kraju. Dziennikarze pytali o liczbę mieszkańców, którzy w danym województwie zadeklarowali dochód na poziomie co najmniej miliona złotych rocznie.

W tych miastach mieszka najwięcej milionerów

Portal informuje, że choć do tej pory co roku obserwowano wzrost liczby milionerów, zwykle na poziomie kilku procent, to w tym roku tempo wzrostu nieco spadło. W 2021 roku w Polsce żyło 43537 osób z dochodem na poziomie miliona złotych. W zeszłym roku liczba ta wzrosła tylko o niewiele ponad pół procent, do 43 776 osób.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polityk PiS zaskoczony. “Powinien peruki robić”

Najwięcej milionerów, jak można się było spodziewać, mieszka w Warszawie. W stolicy w zeszłym roku żyło 4870 osób z dochodem na poziomie co najmniej miliona złotych. Jednak patrząc na całe województwo mazowieckie, liczba najbogatszych mieszkańców nieco spadła. W 2021 roku było ich ponad 10 tysięcy, a w zeszłym roku już tylko niewiele ponad 9 tysięcy - informuje "Wprost".

Drugie miejsce pod względem liczby milionerów zajmuje Kraków. W tym mieście, w zeszłym roku, ponad 3 tysiące osób zadeklarowało dochód na poziomie miliona złotych. Trzecie miejsce na podium przypadło Poznaniowi, gdzie żyje ponad 1,3 tysiąca milionerów.

Portal informuje, że tuż za podium, na czwartym miejscu, znalazł się Gdańsk. W tym nadmorskim mieście, 932 mieszkańców zadeklarowało w swoich zeznaniach podatkowych dochód na poziomie co najmniej miliona złotych. Na kolejnych miejscach uplasowały się Wrocław i Kielce. Siódme i ósme miejsce zajęły Bielsko-Biała i Częstochowa.

Te lokalizacje zaskakują

"Wprost" informuje, że w rankingu miast, w których mieszka najwięcej milionerów, dominują oczywiście metropolie będące siedzibami województw. Niemniej jednak, obok nich znalazło się miejsce dla kilku mniejszych miejscowości.

Jedną z nich jest Piaseczno, niewielkie miasto położone w bliskim sąsiedztwie stolicy kraju, Warszawy. Mimo swojego niewielkiego rozmiaru, Piaseczno może pochwalić się imponującą liczbą mieszkańców, którzy osiągnęli status milionerów. W Piasecznie mieszka ich już ponad pół tysiąca.

Drugim wyjątkiem jest Nowy Sącz. Swoje firmy prowadzi wielu przedsiębiorców, którzy znaleźli się na liście 100 najbogatszych Polaków. To właśnie tutaj swoje słynne lody produkuje rodzeństwo Koral. W Nowym Sączu działa również Fakro, firma Ryszarda Florka, która jest drugim co do wielkości producentem okien dachowych na świecie.

Nieopodal Nowego Sącza, w miejscowości Wielogłowy, swoją działalność prowadzi Andrzej Wiśniowski, producent bram garażowych. W Nowym Sączu swoją siedzibę ma także Newag, producent taboru kolejowego, którego większościowym udziałowcem jest Zbigniew Jakubas - informuje "Wprost".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(103)
Józef
9 miesięcy temu
Nie produkuje Koral lodów w nowym Sączu tylko Limanowej
Dzanito
9 miesięcy temu
Lody Koral nie są produkowane w nowym Sączu tylko w Limanowej
000
10 miesięcy temu
Wkrótce będę milionerem, ale jednorazowym. Mam dostać kilka milionów $ Do tej pory jestem bezdomnym i bezrobotnym od lat.
Średnia
11 miesięcy temu
Jeśli przybyło milionerów to i musi być więcej biedaków.
Bidok
11 miesięcy temu
A mapa biedaków..
...
Następna strona