Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Medyczna rewolucja. Polska firma ma nową metodę podawania leków

Podziel się:

Polska firma Biotts opracowała metodę podawania leków przez skórę – przy pomocy specjalnych plastrów. Ma to częściowo wyeliminować z użycia uciążliwe zastrzyki, czy konieczność połykania garści tabletek – tłumaczyła w programie "Money. To się Liczy" Karolina Buratyńska, general manager Biotts. Firma jest nominowana do tegorocznej nagrody money.pl.

Medyczna rewolucja. Polska firma ma nową metodę podawania leków
Polska firma testuje metodę podawania leków przez skórę (East News, YouTube, Biotts, Dr P. Marazzi)

Rewolucyjna technologia jest na razie na etapie badań klinicznych na zwierzętach, ale od przyszłego roku mają ruszyć testy na ludziach. Jak mówią przedstawiciele Biotts, za około 10 lat może stać się dostępna dla pacjentów.

– Podpisaliśmy w tym roku pierwszych kontrakt z francuskim koncernem farmaceutycznym, który wybrał jedną z substancji czynnych. Jest to firma, która znajduje się na liście top 30 firm farmaceutycznych na świecie – powiedziała w programie "Money. To się Liczy" Karolina Buratyńska, General Menager Biotts.

– To jest pierwsza współpraca, ale cały czas prowadzimy rozmowy z koncernami farmaceutycznymi. Zainteresowanie jest duże, myślę, że w perspektywie 10 lat nasz produkt zagości w domach pacjentów – dodała.

Zobacz także: Nowy sposób podawania leków. "Za 10 lat zagości w domach"

Ratunek dla chorych na Alzheimera

Transport leków przez skórę nie jest niczym nowym. Technologię transdermalną wykorzystuje się np. w plastrach nikotynowych czy hormonalnych. Nowością jest to, jakie leki można w ten sposób zaaplikować.

– Taką najbardziej istotną różnicą między naszą technologią a tymi już istniejącymi, jest to, że my przenosimy przez skórę duże cząsteczki. Możemy sobie wyobrazić, że pacjenci chorzy np. na cukrzycę, będą mogli sobie przykleić plaster z insuliną – powiedziała Karolina Buratyńska.

Takie leczenie mogłoby być szczególnie skuteczne w przypadku osób przewlekle chorych, które muszą zażywać kilka leków naraz, narażając się w ten sposób np. na podrażnienia żołądka.

– Weźmy choćby osoby z chorobą Alzheimera, które zapominają o tabletkach, trzeba ich pilnować. Wyobraźmy sobie, że przyklejamy jeden plaster na tydzień i zapominamy o terapii – tłumaczyła Karolina Buratyńska.

Rewolucja w NFZ

Jak mówią przedstawiciele firmy, leki podawane przez skórę mają być dostępne dla wszystkich pacjentów. Także tych leczących się w publicznych placówkach.

– Dzisiaj trudno jest mówić o cenach takich leków, bo wszystko zależy od cen substancji czynnych. Na pewno w plastrze takiej substancji będzie potrzeba mniej niż w tabletkach. Myślę, że ceny będą porównywalne – mówiła nasza rozmówczyni.

Firma Biotts jest nominowana do tegorocznej nagrody money.pl w kategorii "Startup roku". Werdykt kapituły poznamy na uroczystej gali, która odbędzie się 11 maja podczas konferencji Impact.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
biotechnologia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl