Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
24.06.2020 17:21

MFW ostro tnie prognozy. Ale nie dla Polski

Pandemia będzie mieć więcej negatywnych skutków dla gospodarek niż prognozowano jeszcze w kwietniu - ocenił Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) i znacznie obniżył prognozy globalnego wzrostu gospodarczego. W przypadku Polski szacunki zostały jednak utrzymane na poziomie, jaki przewidywano dwa miesiące temu.

Podziel się
Dodaj komentarz
MFW ostro tnie prognozy. Ale nie dla Polski.

Prognoza spadku PKB Polski została podtrzymana na poziomie 4,6 proc. w tym roku. W 2021 roku ma natomiast nastąpić odbicie, a wzrost wyniesie 4,2 proc.

Jednak mimo odmrażania, perspektywy największych gospodarek są dziś nawet gorsze niż spodziewano się w kwietniu. Według najnowszych szacunków MFW, globalne PKB spadnie w tym roku o 4,9 proc., czyli o 1,9 pkt. proc. niżej niż szacowano dwa miesiące temu. Natomiast w przyszłym roku globalne PKB wzrośnie o 5,4 proc.

Recesja będzie szczególnie odczuwalna w strefie euro. Prognozy na ten rok dla strefy euro zostały obniżone o 2,7 pkt. proc. do 10,2 proc. Z kolei w przyszłym roku wzrost ma wynieść 6 proc.

Budżet Polski. "Ten obraz nic nie mówi, finanse nie są przejrzyste"

Jeszcze większy niż wcześniej sądzono będzie także spadek PKB w Niemczech, który w tym roku wyniesie 7,8 proc. (o 0,8 pkt. proc. niżej). We Francji, Włoszech i Hiszpanii spadek ten będzie ponad12-proc., a w Wielkiej Brytanii ponad 10-proc.

MFW podał, że jest bardzo prawdopodobne, iż w tym roku światowa gospodarka doświadczy najgorszej recesji od czasów Wielkiego Kryzysu, jednak zaznaczono także, że prognozy są obarczone dużą dozą niepewności.

"Przewiduje się, że spadek PKB w gospodarkach rozwiniętych wyniesie 8,0 proc. w 2020 roku. Wydaje się, że w pierwszej połowie roku nastąpił większy niż oczekiwano spadek aktywności gospodarczej" - czytamy w najnowszym raporcie. Zdaniem ekspertów MFW, ożywienie w drugiej połowie roku będzie "bardziej stopniowe", ponieważ strach przed zarażeniem prawdopodobnie będzie trwał.

MFW ocenia, że ogniska pandemii mogą się pojawiać się w miejscach, które wydają się mieć szczyt infekcji za sobą, wymagając ponownego nałożenia przynajmniej niektórych środków ograniczających rozprzestrzenianie koronawirusa.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: gospodarka, wiadomości, prognozy pkb, mfw, pkb, koronawirus
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-06-2020

KolaborantCzyli co ???? PiS jest dobrym gospodarzem według zachodnich instytucji finansowych ???? A opozycja znowu się myliła/ myli/ mylić będzie..... To na co … Czytaj całość

25-06-2020

rybaGłosuj na PO to spadek będzie jak w strefie euro -dwucyfrowy.Tak bardzo im się śpiszy do strefy euro.

24-06-2020

dodoNajlepsze jest zestawienie tytułu ze zdjęciem z Polski. Dr Joseph nie POwstydziły się manipulacji

Rozwiń komentarze (4)