Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Miał być złoty interes, jest ptasia grypa

Coraz więcej ognisk ptasiej grypy wykrytych w Polsce. To odbija się na handlu. Tymczasem niedawno rynek chiński otworzył się na nasz drób. Miało być drobiowe eldorado, jednak z biznesu nici - rynek w grudniu zamknął się ponownie z powodu wirusa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Ptasia grypa dobija eksport drobiu z Polski

Już kilkanaście krajów nie chce kupować od nas drobiu albo ogranicza handel z powodu ptasiej grypy - czytamy w "Wyborczej". I to w momencie, gdy popyt na to mięso mocno wzrósł.

Jak wynika z komunikatu głównego lekarza weterynarii, w Polsce wykryto już co najmniej osiem ognisk ptasiej grypy w województwach lubelskim, zachodniopomorskim i wielkopolskim.

- Nie ma żadnych udowodnionych sytuacji, by ptaki przelotne, padłe, były powodem przedostania się tego wirusa do hodowli - podkreślił wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński cytowany przez PAP. Dodał, że wirus grozi tylko zwierzętom, a wszystkie badania naukowe dowodzą, że człowiek nie może się zarazić.

Obejrzyj: Salmonella w mięsie z Polski. Kolejny kryzys wizerunkowy

"Kurier Lubelski" wylicza, że tylko w gminie Uścimów w powiecie lubartowskim straty sięgną nawet 10 mln zł . Wybito już setki tysięcy kur, kaczek i indyków. Podczas poprzedniej epidemii taki los spotkał aż 5,5 mln ptaków.

Kłopoty są też z eksportem. Do krajów unijnych, które kupują 90 proc. polskiego drobiu i połowę produkcji, sprzedawać nie będzie można tylko mięsa pochodzącego z zapowietrzonych obszarów (10 km od ogniska grypy). Ukraina, Białoruś i Kazachstan też nadal będą kupować nasze mięso, tylko z pominięciem regionów, gdzie występuje ptasia grypa.

Jednak wielu innych odbiorców drobiu nie stosuje tzw. regionalizacji i zamknęło się na import z Polski całkowicie. Wśród nich są Chiny, RPA, ZEA, Tajwan, Singapur, Japonia i Korea.

- Trzeba będzie ten drób sprzedać innym krajom, które nadal go od nas odbierają. Na rynku zrobi się ciaśniej. Producenci na tym stracą, bo zwiększy się konkurencja i spodziewać się należy walki cenowej - mówi "Wyborczej" Jacek Urbaniak z IKO Kompanii Drobiarskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: drób, handel, rynek, mięso, eksport, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-01-2020

okowitaBo my nie możemy być wielkim producentem , nasi przyjaciele z wielu państw na to nie pozwolą . Ptasia grypa , świńska grypa , salmonella itp. ciekawe … Czytaj całość

17-01-2020

BasiaKBiedne kury. Gdybym żyła w takim hangarze to też bym zachorowała.

17-01-2020

Janczy nie sądzicie że coś z tymi świńskimi i ptasimi grypami nie tak, wybijają całe stada, mięso drożeje i sprowadzamy z Holandii i Niemiec, a drugie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (136)