Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|
aktualizacja

Michał Kurtyka. Kim jest minister nowo powstałego resortu klimatu?

9
Podziel się:

Zmiany w rządzie skutkują powstaniem Ministerstwa Klimatu. Na jego czele stanie Michał Kurtyka, dotychczasowy wiceminister środowiska. Kim jest szef nowo powstałego resortu i czym będzie się zajmować samo ministerstwo?

Michał Kurtyka. Kim jest minister nowo powstałego resortu klimatu?
Michał Kurtyka. Kim jest minister nowo powstałego resortu klimatu? (PAP)

Michał Kurtyka. Kim jest minister nowo powstałego resortu klimatu?

Michał Kurtyka, szef nowo powstałego resortu klimatu to absolwent paryskiej École polytechnique i Szkoły Głównej Handlowej. W 2012 obronił pracę doktorską z zakresu restrukturyzacji polskich spółek energetycznych na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Kurtyka karierę zawodową rozpoczął w 1998, w zespole ministra Jana Kułakowskiego w trakcie negocjacji akcesyjnych rządu RP z instytucjami Unii Europejskiej, zajmując się energetyką i transportem.

Zobacz także: Oglądaj: Waloryzacja emerytur. Rząd obiecuje stałą kwotę. "Ustawa budżetowa nic na ten temat nie mówi"

1 stycznia 2016 został powołany na podsekretarza stanu w Ministerstwie Energii w rządzie Beaty Szydło. W kwietniu 2018 został sekretarzem stanu w tym resorcie oraz pełnomocnikiem ds. prezydencji COP 24. W lipcu 2018 objął tożsame stanowisko w Ministerstwie Środowiska

Michał Kurtyka. Ministerstwo klimatu - odpowiedź na politykę forsowaną przez organy europejskie

Politycy Zjednoczonej Prawicy zdecydowali się na utworzenie Ministerstwo Klimatu ze względu na postępujące zmiany klimatu, problemy z zanieczyszczeniem powietrza i priorytety związane ze środowiskiem postawione przez Komisję Europejską.

Ministerstwo Klimatu, na czele którego stanie Michał Kurtyka, ma zostać wzmocnione także poprzez przejęcie części kompetencji od rozwiązanego Ministerstwa Energii. Nowy resort miałby się w pisywać w tzw. New Green Deal (Europejski Zielony Ład) nowej szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Layen.

Resort obejmie m.in. kwestie dot. zarządzania odnawialnymi źródłami energii, miksem energetycznym, programami Czyste Powietrze i Mój Prąd, Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska, gospodarką odpadami oraz obniżeniem emisji dwutlenku węgla.

Przypomnijmy, że wybory parlamentarne, które odbyły się 13 października, wygrało Prawo i Sprawiedliwość, na które głosowało 43,59 proc. wyborców. Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska z wynikiem 27,40 proc, a dalsze: SLD (12,56 proc. głosów), PSL (8,55 proc.) i Konfederacja (6,81 proc.). PiS będzie w najbliższej kadencji Sejmu dysponować 235 mandatami, KO - 134, SLD - 49, PSL - 30, a Konfederacja - 11

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
TOMSON
4 lata temu
KOLEJNY FACHOWIEC OD SIEDMIU BOLEŚCI , POLSKA ENERGETYKA TOTALNY UPADEK WIĘC CO AWANS JAK W FILMACH BAREI , POTRZEBNY KILEJNY TWÓR WIĘC MINISTERSTWO GDZIEŚ TRZEBA ULOKOWAĆ RODZINY I ZNAJOMYCH
don
4 lata temu
Następny pasożyty do naszej kasy(złodziej)
artur
4 lata temu
mam nadzieję, że te ciągłe zmiany resortów, ministerstw itp nie odbiją się negatywnie na tym co naprawdę ważne - na wspólnej walce o czyste powietrze. Ja już wymieniłem kopciucha na ekologiczny kocioł eei pellets od kostrzewy więc sumienie mam czyste ale wielu jeszcze jest przed tym krokiem i dobrze byłoby ułatwić im proces starania się o dofinansowania itp
Elka
4 lata temu
Jestem ciekawa ile jeszcze powstanie nowych ministerstw. Przecież kolesiom trzeba dać dobrze płatne stanowiska.
Adam
4 lata temu
Znowu jakieś cudaczenie. Ministerstwo klimatu zajmujące się sprawami odpadów. Będzie ciekawie.