Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

"Mieszkanie bez wkładu własnego". Rusza rządowy program

11
Podziel się:

W czwartek 26 maja rusza program "Mieszkanie bez wkładu własnego". Umożliwi on zaciągnięcie kredytu hipotecznego z gwarancją Banku Gospodarstwa Krajowego, która zastąpi wkład własny. Zgodnie z zapowiedziami ministerstwa rozwoju program będzie modyfikowany. Zmiany wejdą w życie najpóźniej w styczniu 2023 r.

"Mieszkanie bez wkładu własnego". Rusza rządowy program
Rusza program "Mieszkanie bez wkładu własnego" (Adobe Stock, Piotr Cieszynski)

Ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym pozwala na objęcie gwarancją części kredytu hipotecznego zaciąganego na zakup mieszkania. Chodzi o nie mniej niż 10 proc. i nie więcej niż 20 proc. kwoty, na którą zaciągany jest kredyt. Gwarancja zastępuje wymóg wniesienia wkładu własnego. Kwota gwarantowanej części kredytu nie może być wyższa niż 100 tys. zł. Jeśli w czasie spłaty kredytu kredytobiorcy urodzi się drugie albo kolejne dziecko BGK jednorazowo spłaci część kapitału kredytu - 20 tys. zł w przypadku drugiego i 60 tys. zł w przypadku trzeciego i kolejnego dziecka (spłata rodzinna).

Program "Mieszkanie bez wkładu własnego" jest skierowany do osób, które nie mają jeszcze własnego mieszkania lub domu jednorodzinnego. Wyjątek stanowią rodziny z co najmniej dwojgiem dzieci. Kredytobiorca w ramach programu, w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych może kupić mieszkanie (wraz z jego wykończeniem) albo zbudować dom jednorodzinny (wraz z jego wykończeniem i nabyciem prawa własności działki) - zaznaczył Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

Podkreślił, że ustawa nie zawiera dodatkowych warunków, które musi spełnić kredytobiorca, w tym kryterium wieku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tanie wycieczki na wakacje 2022? Ekspertka zdradza najlepsze daty

"Mieszkanie bez wkładu własnego". Który bank udzieli kredytu?

Gwarantowanych kredytów mieszkaniowych będą udzielać banki, które podpiszą umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Zawieranie umów z bankami ma ruszyć w piątek 27 maja. Lista banków, w których będzie można starać się o kredyt, będzie dostępna na stronie internetowej BGK w zakładce dotyczącej programu.

W ustawie określono maksymalne wskaźniki cenowe kwalifikujące mieszkania do programu. Jak przekazało MRiT, zestawienie limitów ceny mkw. powierzchni użytkowej mieszkania zostanie udostępnione po rozpoczęciu programu.

Będą zmiany w programie "Mieszkanie bez wkładu własnego"

Program będzie modyfikowany. Jak poinformowało ministerstwo rozwoju, projekt znowelizowanych przepisów jest już na ostatnim etapie przygotowań.

Pracujemy na tym, by projekt został jak najszybciej przekazany do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów. Zakładamy, że zmiany wejdą w życie najpóźniej w styczniu 2023 r. - przekazało MRiT.

"W ramach zmian proponujemy podniesienie limitu ceny 1 mkw. dla mieszkań dostępnych w programie o 0,1 wartości wskaźnika odtworzeniowego lokalu (z 1,3 do 1,4 na rynku pierwotnym i z 1,2 do 1,3 na rynku wtórnym). Zmiany w programie obejmą też usunięcie przepisu o minimalnej wysokości gwarancji (obecnie 10 proc. wartości nieruchomości), co oznacza możliwość wnoszenia większego wkładu własnego. Umożliwi to skorzystanie z programu większej grupie zainteresowanych" - zaznaczył Waldemar Buda.

Resort chce też, by osoby z wkładem własnym równym 20 proc. wartości nieruchomości mogły skorzystać ze spłaty rodzinnej w przypadku urodzenia się drugiego lub kolejnego dziecka.

Ostatnią z proponowanych przez nas zmian jest objęcie spłatami rodzinnymi kredytów o stałej stopie procentowej z wkładem własnym do 25 proc. wartości nieruchomości. Zmiana ta ma na celu propagowanie kredytów ze stałą stopą procentową – poinformował szef MRiT.

Dodał, że to rozwiązanie miałoby być dostępne od 2023 roku, po ustabilizowaniu stóp procentowych. Gwarantowane kredyty mieszkaniowe będą udzielane do 31 grudnia 2030 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(11)
Dystans
2 lata temu
Od kilku lat, rząd PiS pcha Polskę w przepaść. Zgotowali nam niewyobrażalny kryzys. Inflacja 60% w maju przyszłego roku. To mamy już zapewnione.
***** ***
2 lata temu
"Wkład własny" zawsze był fikcją, w 90% był pożyczką od znajomych, rodziny, bądź z innego banku. Na "BOGATYM" zachodzie, w zależności od kraju, 50% do 70% mieszkań to mieszkania WYNAJMOWANE!!! Zbudowane przez fundusze panśtwowe lub prywatne, wspierane przez państwo. W Polsce, lobby bankowe wstrzymuje od 30 lat, państwowe działania w sferze mieszkaniowej. Banki zarabiają miliardy, tylko dlatego, że po 1989r, państwo polskie , nigdy nie było silne na tyle, żeby przeciwstawić się bsmkowcom.
Polak
2 lata temu
Aby było sprawiedliwie, to spłata rodzinna powinna objąć także wszystkie te rodziny, które wzięły kredyt w ostatnich latach, a nie skorzystały z MDM. Jest wiele takich rodzin, także biednych rodzin, którym Państwo nic nie pomogło przy zakupie mieszkania.
Adhd
2 lata temu
Ktos kupi mieszkanie urodzi się dziecko i składają 20tys lub 60tys ? A co z osobami co rok temu dwa trzy lata temu wzięło kredyt ? W tym czasie nie było MDM A teraz znów nowe rozwiązania. W okresie pomiędzy- radzcie sobie sami... polityka
Zniesmaczony
2 lata temu
A to nie jest dokładnie coś, co doproawadziło do kryzysu finansowego w USA w 2008?