Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Miliony na zakup sprzętu medycznego od Santandera. A to nie koniec zbiórki

20
Podziel się:

Pierwsze 2 miliony od Santander Bank Polska i Fundacji Santander trafiły do szpitali na walkę z koronawirusem. Jednocześnie fundacja prowadzi zbiórkę charytatywną na zakup sprzętu medycznego. Dotychczas zebrała już ponad 3 mln zł, a bank zapowiedział, że podwoi każdą przekazaną wpłatę aż do wysokości 4 mln zł.

Miliony na zakup sprzętu medycznego
Miliony na zakup sprzętu medycznego (Shutterstock)

Artykuł powstał we współpracy z marką Santander

Skutki pandemii najbardziej dotkliwie odczuwa służba zdrowia. Jak czytamy w udostępnianych za pomocą mediów społecznościowych listach dyrektorów placówek, lekarzy, pielęgniarek, ratowników, laborantów – brakuje sprzętu medycznego, w tym respiratorów, maseczek, gogli, rękawiczek, kombinezonów ochronnych oraz środków dezynfekujących.

Na ten apel odpowiedziało wiele instytucji, firm, fundacji, celebrytów czy osób prywatnych. Także Santander Bank Polska razem ze swoją fundacją. I to już w marcu, gdy pojawiły się pierwsze informacje o kłopotach placówek medycznych.

Bank zorganizował akcję pod nazwą #podwójnamocpomagania. Oznacza to, że środki do szpitali trafią dwoma kanałami – bezpośrednio z banku oraz z charytatywnej zbiórki. Bank przekazał już 2 mln zł. Akcja charytatywna ma już na koncie ponad 3 mln zł, a to jeszcze nie koniec. Do końca zbiórki pozostało dwa tygodnie. A bank, widząc zaangażowanie darczyńców, zapowiedział podwojenie zebranej kwoty do 4 mln zł.

Na sprzęt dla ośmiu szpitali

Pierwsze przekazane przez Santander Bank Polska pieniądze trafiły już do ośmiu szpitali w całej Polsce. Są to: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Puławach, SP ZOZ Szpital Uniwersytecki w Krakowie, Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia w Poznaniu, Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 w Lublinie, Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku, Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie.

Jak podkreśla Michał Gajewski, CEO Santander Bank Polska – lekarze i personel medyczny potrzebują w trudnym czasie pandemii dużego wsparcia. Walka z koronawirusem wymaga natychmiastowych działań, w tym pieniędzy. Musimy wspólnie działać tu i teraz.

– Wszyscy chcielibyśmy jak najszybciej móc znowu razem cieszyć się tym, co dobre, zwyczajne i piękne. Dzisiaj mamy okazję, aby się do tego przyczynić i pomóc innym – mówi Gajewski. – Jako instytucja finansowa działamy odpowiedzialnie, dbając o bezpieczeństwo naszych pracowników, pomagając naszym klientom przejść przez ten trudny czas, a także odpowiadając na najpilniejsze potrzeby społeczeństwa – zaznacza.
Wsparcie finansowe umożliwiło zakup respiratorów, rękawic, odzieży ochronnej oraz testów – tego, co jest teraz najbardziej potrzebne do walki z koronawirusem.

Pomoc dla kolejnych potrzebujących

Fundacja Santander Bank Polska, jak już wcześniej wspomnieliśmy, jeszcze w marcu uruchomiła powszechną zbiórkę charytatywną – również na pomoc szpitalom. Do dziś zebrano ponad 3 mln zł.

Do tej pory darowiznę na konto fundacji przekazało już ponad 14 600 osób, średnia kwota przelewu wynosiła 100 zł, a rekordzista wpłacił jednorazowo aż 20 000 złotych. Zbiórka potrwa do 30 kwietnia.

Zebrana kwota początkowo trafić miała do ośmiu wymienionych już szpitali, jednak ze względu na rosnące zapotrzebowanie w innych regionach Polski bank i fundacja zdecydowali, że za zebrane fundusze zostanie zakupiony sprzęt także do innych placówek medycznych. Darowiznę dostaną więc szpitale m.in. we Wrocławiu, Bolesławcu, Rzeszowie, Lublinie, Puławach, Krakowie, Cieszynie, Olsztynie, Gdańsku, Toruniu, Szczecinie, Poznaniu, Warszawie i Łodzi.

– Dziękujemy za wsparcie, które trafia do naszego szpitala – mówi Andrzej Zieleniewski, wiceprezes Zarządu Szpitali Pomorskich. – Dzięki takim akcjom możemy zwiększyć zasób sprzętu i wyposażenia, chroniąc tym samym personel oraz zdrowie i życie pacjentów – podsumowuje.

Zbiórka z Marcinem Dorocińskim

W mediach społecznościowych do włączenia się do zbiórki charytatywnej zachęca także Marcin Dorociński, wybitny aktor filmowy i teatralny, który został nowym ambasadorem marki Santander Bank Polska.

Zaznacza w swoim nagraniu internetowym, że tylko wspólnym wysiłkiem, możemy szybciej wrócić do świata, który wszyscy znamy i kochamy. I oczywiście zachęca do tego, by każdy, kto tylko zechce, dołączył to akcji "Podwójna moc pomagania".

Prezes Fundacji Santander Bank Polski Marzena Atkielska wierzy, że wspólnymi siłami można osiągnąć więcej. Dlatego nadal zamierza zachęcać klientów banku i pracowników, by wspomogli finansowo zbiórkę.

– Dziś to lekarze, pielęgniarki, ratownicy, laboranci i cały personel medyczny walczy o nasze zdrowie, życie i powrót do upragnionej codzienności. Dlatego nawet najmniejsza wpłacona kwota ma znaczenie, a każda będzie ponadto podwajana przez bank – podkreśla.

Jak możesz pomóc?

Wszystkie darowizny zostaną przeznaczone na zakup sprzętu i wyposażenia ochrony osobistej dla lekarzy, pielęgniarek, laborantów i innych pracowników szpitali, którzy codziennie zmagają się z wirusem SARS-CoV-2.

Zbiórka potrwa jeszcze dwa tygodnie. Każdy, kto chciałby wspomóc tę akcję, może dokonać wpłaty na konto Fundacji Santander Bank Polska w bankowości internetowej i mobilnej: 89 1090 1056 0000 0001 4462 1854 z dopiskiem "pomoc – darowizna". Kwotę zbiórki można na bieżąco śledzić na stronie www.santander.pl.

RazemPokonamy.pl

RazemPokonamy.pl to portal uruchomiony przez Santander Bank Polska, gdzie gromadzone są najbardziej przydatne i rzetelne informacje oraz wskazówki, które ułatwią przetrwanie epidemii.

Na stronie znajdują się oficjalne komunikaty, w tym regulacje i doniesienia publikowane przez rząd, służbę zdrowia oraz informacje na temat programów pomocowych dla gospodarstw domowych (np. o dodatkowym zasiłku opiekuńczym dla rodziców), firm oraz osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Wszystkie artykuły uporządkowano tematycznie, ułatwiając tym samym nawigację tak, aby użytkownicy z łatwością odnaleźli interesujące ich materiały.

Z myślą o tych, którzy chcieliby włączyć się w walkę z pandemią, przygotowano specjalną sekcję „Jak możesz pomóc”.

Znajduje się w niej lista akcji wolontariackich wraz z linkami do oficjalnych platform, które umożliwiają nawiązanie współpracy lub przekazanie środków na akcje charytatywne.

Aby możliwie ułatwić przetrwanie trudnego dla wszystkich czasu izolacji, na portalu zamieszczono również kategorię „Aktywności w domu”.

Zebrano tam pomysły i porady na spędzanie czasu w domowym zaciszu: codzienną naukę nowych umiejętności, atrakcyjne formy rozrywki i wspólne zajęcia dla całej rodziny: zabawy z dziećmi, gotowanie, oraz wskazówki i narzędzia do bardziej efektywnej pracy zdalnej

W sekcji „Zdrowie” można znaleźć natomiast ćwiczenia do wykonywania w domu, rekomendacje profesjonalnych porad specjalistów, jak również link do oficjalnej strony z testem diagnostycznym online. Dodatkowo, umieszczona na portalu interaktywna mapa wskaże użytkownikom najbliższe ośrodki zdrowia, apteki, sklepy oraz oddziały i bankomaty wszystkich banków.

Artykuł powstał we współpracy z marką Santander.

Agnieszka Pruszkowska-Jarosz

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(20)
martines
4 lata temu
właśnie santander przysłał mi podwyżkę oprocentowania kredytu walutowego mimo że kurs franka jest kosmiczny. Teraz przynajmniej wiem dlaczego.
Pacjent covi
4 lata temu
Takiej marnacji pieniędzy środków i sprzętu jak teraz w szpitalach to jeszcze nie było.
molo
4 lata temu
Czy te pieniądze z banku Santander to pomniejszenie podatku czy dar z zysku
bunia123
4 lata temu
Trzeba było epidemii ,żeby przyznać, że w szpitalach wszystkiego brakuje. Poprzednio tez nie było, ale WSZYSTKIE poprzednie i obecny rząd wmawiały społeczeństwu , że wina tkwi tylko w lekarzach. A że klamstwo powtarzane wielokrotnie staje się prawdą to miliony w to uwierzyły . To jak? do tej pory wszystko było winą lekarzy a teraz sprzętu zabrakło. wszak zarażonych jest tylko 10 tys osób i nie wszyscy sa w szpitalach. Zawsze go brakowało !!
Różowa Panter...
4 lata temu
Widzicie? Dajcie nam swoje pieniądze, a wtedy nastąpią cuda :)