Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Minister klimatu Michał Kurtyka bierze się za smog i plastik. "Ponosimy odpowiedzialność"

115
Podziel się:

Michał Kurtyka, minister klimatu, zapowiada m.in. walkę ze smogiem i plastikiem. "Lekką ręką gospodarzyliśmy zasobami planety. Nie możemy unikać odpowiedzialności".

Minister klimatu bierze się za smog i plastik. Zapowiada zmiany
Minister klimatu bierze się za smog i plastik. Zapowiada zmiany (East News)

- Mamy przed sobą potężną zmianę cywilizacyjną, jeżeli chodzi o stosunek wobec zasobów naszej planety. Dotychczasowy sposób rozwoju, jaki był prowadzony, był bardzo ekstensywny. Myśmy bardzo lekką ręką gospodarzyli zasobami planety, czy to chodzi o wodę, czy o kopaliny, czy zanieczyszczenie powietrza – powiedział w RMF FM minister ds. klimatu Michał Kurtyka.

- Nie możemy unikać naszej odpowiedzialności, jeśli chodzi o klimat - dodał. Zaznaczył także, że rola nowego resortu jest dla niego "absolutnie centralna". - Podniesienie jakości naszego życia jest w DNA ministerstwa. Jesteśmy tym resortem, który jest blisko wyzwań każdego człowieka – zapewnił.

- Niewątpliwie dostrzegamy anomalię i nieregularności pogodowe, które są efektem wielu różnych zmian klimatycznych. Mamy podgrzewanie części planety, mamy zmianę prądów morskich - wyliczył Kurtyka.

Zobacz także: Obejrzyj: Szokujące zdjęcia NASA

Pytany o Gretę Thunberg i młodzieżowe demonstracje klimatyczne, minister ds. klimatu przypomniał, że "ona swoją podróż zaczynała na COP24 w Katowicach".

- Ja ją tam zaprosiłem. Mówiła wtedy, że niezbędne jest podjęcie natychmiastowych działań - powiedział. Młodzi mają zawsze pewien przywilej takiego przekazu, który może z naszej perspektywy wyglądać jako uproszczony albo nawet irytować, nie mniej jednak sama obecność młodych jest ważna - podkreślił.

Szef resortu klimatycznego zaznaczył też, że problem smogowy to "smutna rzeczywistość dziedzictwa, z którym startuje". - To jest ponad 3 miliony domów, ponad 4 miliony systemów ciepłowniczych. Żeby je zmienić, potrzebujemy konkretnej polityki - powiedział.

Dodał, że obecnie prowadzona jest dyskusja na forum unijnym, zwłaszcza w kwestii środków na polską zmianę klimatyczną. - Moją rolą będzie również bycie takim adwokatem naszych wyzwań w kontekście budżetu unijnego. Chciałbym, żeby za cztery lata na mapie Europy Polska nie wyróżniała się najgorszą jakością powietrza - podkreślił.

Plastikowe opakowania znikną do 2021

- Chcemy, żeby wszystkie strumienie odpadów były w sposób jednoznaczny, począwszy od producenta, skończywszy na wysypisku albo recyklingu, mierzalne. Żeby żadne odpady nie ginęły w wirtualnej sieci - powiedział minister klimatu Michał Kurtyka w RMF FM.

Minister zadeklarował też, że będzie chciał zwiększyć odpowiedzialność producentów za produkcję odpadów. - Będę wychodził z inicjatywą do środowisk producenckich i stowarzyszeń, żebyśmy porozmawiali, jak możemy rozszerzyć odpowiedzialność producenta, żeby ograniczyć u źródła produkcję odpadu czy opakowania - zapewnił.

Kurtyka zapowiedział też koniec plastikowych opakowań. - Będziemy wprowadzać europejską dyrektywę dotyczącą jednorazowych opakowań plastikowych i w perspektywie 2021 r. one powinny zniknąć.

Samochody elektryczne

Kurtyka był też pytany o samochody elektryczne. Nowy minister jest autorem "Planu Rozwoju Elektromobilności", który zakładał, że do 2025 r. po polskich drogach będzie jeździć milion samochodów elektrycznych. Dziś w Polsce zarejestrowanych jest niewiele ponad 4 tys. "elektryków".

- Jestem gorącym fanem tego, żebyśmy cel miliona samochodów elektrycznych utrzymali - stwierdził. - Moja hipoteza jest taka, że rozwój elektromobilności w Polsce będzie odbywał się według krzywej wykładniczej. To znaczy, jeżeli jakiś fenomen się odbywa, to startuje z bardzo małego poziomu i potem następuje amplifikacja - podsumował.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(115)
Galileo
3 lata temu
O PiS: Kiedy gwiazda się zapada wciąga za sobą całą ja otaczającą materię aż pozostanie nicość i spustoszenie po niej i jej otoczeniu. Tyle zostaje z nie nazartych pazernych gwiazd
ekologo
3 lata temu
w tym rządzie wszyscy obiecują, a efekty żadne
mmm
3 lata temu
Dużo gadacie nic nie robicie i następna kadencja wam na tym przejdzie bo szklane opakowania to huty i zapotrzebowanie na energię a czystej energii nie mamy PIS swoje rządy cztery lata temu zaczęło od likwidacji farm wiatrowych i blokowania rozwoju fotowoltaiki mniej gadania więcej roboty
Obserwator
3 lata temu
Wszystko prawda, tylko Pan Minister raczył zapomnieć w jakim rządzie się znalazł.
usunąć go
3 lata temu
Kolejny wyznawca masońskiej religi ekologii.
...
Następna strona