Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Ministerstwo w ostatniej chwili odsunęło wejście w życie przepisów. "To żarty z podatników i inwestorów"

40
Podziel się:

Od 1 stycznia 2020 r. fundusze inwestycyjne i emerytalne mają płacić podatek CIT od dywidend. Przedstawiciele funduszy obawiają się konsekwencji finansowych - pisze "Puls Biznesu".

Marian Banaś, minister finansów, zgodził się na opóźnienie wejścia w życie opodatkowania dywidend o kolejne pół roku
Marian Banaś, minister finansów, zgodził się na opóźnienie wejścia w życie opodatkowania dywidend o kolejne pół roku (Ministerstwo Finansów/materiały prasowe, Ministerstwo Finansów)

"Puls Biznesu" przypomina, że 1 lipca br. miało wejść w życie opodatkowanie dywidend wypłacane na rzecz polskich funduszy inwestycyjnych i emerytalnych stawką 19 proc. W piątek po południu Ministerstwo Finansów poinformowało jednak, że nowym rozporządzeniem przedłuża zawieszenie obowiązywania nowego podatku do 31 grudnia 2019 r. To oznacza, że podatek od dywidend funduszy będzie pobierany od 1 stycznia 2020 r.

To kolejne przesunięcie terminu obowiązywania tego podatku, co potęguje dezinformację i niepewność funduszy inwestorów.
- Mamy powtórkę z rozrywki. Tak samo było 31 grudnia 2018 r., gdy resort finansów w sylwestra wydał rozporządzenie odraczające podatek do końca czerwca 2019 r. To żarty z podatników, inwestorów oraz całego rynku – powiedział "PB" Kamil Lewandowski, doradca podatkowy, partner w firmie doradczej ALTO.

Spodziewane problemy dla branży potwierdza Marcin Dyl, prezes Izby Zarządzania Funduszami i Aktywami.

Zobacz także: Obejrzyj: Niższe podatki dla wybranych nierealne? Gowin: będziemy rozstrzygać przy budżecie

- Fundusze inwestycyjne pełnią specyficzną funkcję gospodarczą. Funkcjonują jako mechanizmy pozwalające inwestorom na bezpodatkowe reinwestowanie osiągniętych zysków. Opodatkowanie następuje w momencie umorzenia jednostek uczestnictwa i zakończenia inwestycji. Tymczasem w momencie wprowadzania przez polskie przepisy konieczności poboru podatku u źródła pojawiają się zasadnicze problemy operacyjno-finansowe. Procedura ubiegania się o zwrot może potrwać nawet kilka miesięcy, zatem pojawią się realne trudności z aktualną wyceną jednostek uczestnictwa – wyjaśnił Marcin Dyl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(40)
Prawda czasu ...
5 lata temu
Po wyborach. Pogadamy po wyborach... teraz dajemy Wam spokój, bo chcemy wygrać wybory. Zapłacicie po wyborach.
PisoMoskwa
5 lata temu
My robit co my chaciu. Nas ustawiajut z Moskwa. I co nam zrobisz ??
krzyszto
5 lata temu
Na to wszystko to mi pyta opada...
Podróżnik w C...
5 lata temu
Bo naszym krajem rządzi banda aroganckich hipokrytów i bezmyślnych ignorantów, nie potrafiąca przewidywać skutków swoich własnych decyzji i działań - to tak, jak większość wyborców, która zachwyca się "Dojną Zmianą", więc czemu się tu dziwić?
df
5 lata temu
zlodziejstwo kwitnie
...
Następna strona