Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Materiały Prasowe
|
aktualizacja
Materiał prasowy OEES

Młodzi dla miasta, czy miasto dla młodych?

Podziel się:

Co miasto oferuje młodym? Czy miasta posiadają odpowiednią ofertę dla nastolatków? Co mogą zrobić, żeby zatrzymać w mieście młodych dorosłych? A może co młodzi mogą zaoferować miastu? O tym jak miasta mogą elastycznie dostosowywać się do zmian pokoleniowych porozmawiamy podczas Open Eyes Economy Summit, 22 i 23 listopada.

Młodzi dla miasta, czy miasto dla młodych?
(materiały partnera)

Wiadomo bowiem, że dziś nie chodzi już tylko o to, by młody człowiek w mieście mieszkał i się uczył. Ma być jego częścią pod każdym względem i na każdym poziomie. Również tym decyzyjnym. Miasto jest jego i dla niego, a on dla miasta. Dlatego, gdy coś w tym mieście mu nie gra – zmienia to.

Zobacz także: Poznań miastem IT!

Rola mieszkańca oczami pokolenia ZET

Czy rola mieszkańca kończy się na samym mieszkaniu w danym mieście? Młode osoby pokazują, że odpowiedź na to pytanie nie musi być twierdząca. Przedstawiają rolę mieszkańca, w której może on bezpośrednio wpływać na to, co dzieje się w jego mieście. Nie tylko stawia mu pewne oczekiwania, lecz także sam bierze udział w odmieniających jego obraz inicjatywach.

Różnorodność sfer, które składają się na miejskie życie, zachęca do działania osoby o różnorodnych zainteresowaniach i potrzebach. Inicjatywy młodych powstają przede wszystkim w zakresie rozwoju miasta ekologicznego, przyjaznego mieszkańcom. Na pierwszy plan wysuwa się tutaj edukacja na temat dostępnych rozwiązań ekologicznych. Nie mówi się tylko o tych wprowadzanych na poziomie ogólnomiejskim, lecz także tych możliwych do realizacji przez małą grupę mieszkańców, które często pozwalają także na stworzenie wspólnych przestrzeni w mieście.

Partycypacja

Młodzi chcą także powiedzieć "nic o nas bez nas" poprzez włączanie się w działalność samorządową i tworzenie np. polityki młodzieżowej. Myślą bowiem o wyzwaniach, których źródła można dojrzeć m.in. w obecnej sytuacji na rynku mieszkaniowym czy wykluczeniu komunikacyjnym. Problemy te są szczególnie trudne dla osób, które dopiero wchodzą w dorosłe życie i są w trakcie edukacji. Młode osoby także do tworzenia szans do edukacji poza publicznymi szkołami czy uczelniami, oczekując dodatkowych ofert edukacyjnych dla mieszkańców danego miasta.

Wśród mieszkańców miast rośnie także świadomość o spółdzielczości. Tegoroczna publikacja CoopTech Hub i Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie Pakiet Miejskiej Odporności zgłębia tematykę spółdzielni rozwojowych. Ich zadaniem jest realizacja zadań strategicznych konkretnej gminy, w ramach czego prowadzone są działania takie jak rekultywacja terenów poprzemysłowych w miastach czy dostarczanie energii. Zwraca to szczególnie uwagę młodych, którzy chcą mieszkać w mieście, które może polegać na swojej samowystarczalności oraz aktywnie dostosowuje swój wygląd i charakter do potrzeb mieszkańców.  

"Młodzi w mieście" to jedna ze ścieżek tematycznych zbliżającego się Open Eyes Economy Summit. Tegoroczna edycja odbędzie się już 22–23 listopada 2022 roku w ICE Kraków oraz online. Rejestracja dostępna jest na stronie: live.oees.pl. Blok MIASTO-IDEA dofinansowano ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą "Doskonała Nauka"

Materiał prasowy OEES

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Materiał Partnera