Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Konrad Bagiński
Konrad Bagiński
|
aktualizacja

Młodzi nie głosowali na Dudę. Czy to znaczy, że efekt 500+ już się wypalił?

240
Podziel się:

Starsi dostali dodatkowe emerytury, 500+ miało być dla młodych. Ale ta druga grupa wyborców nie odwdzięczyła się Andrzejowi Dudzie i PiS-owi masowym poparciem. Czy świadczenie na dzieci aż tak bardzo straciło na znaczeniu, że nie pomogło urzędującemu prezydentowi w reelekcji?

Andrzej Duda przegrał z Rafałem Trzaskowskim w każdej grupie wiekowej do 50. roku życia.
Andrzej Duda przegrał z Rafałem Trzaskowskim w każdej grupie wiekowej do 50. roku życia. (PAP)
bEEvvYfF

Pierwsze analizy powyborcze wskazują na to, że Rafał Trzaskowski (choć przegrał wybory) zdecydowanie pokonał Andrzeja Dudę w grupie młodszych wyborców. Młodszych – czyli do 50. roku życia. Według pracowni Ipsos głosowała na niego większość osób zarówno w wieku 18-29 lat (64,4 proc. do 35,6 proc. dla Dudy), 30-39 lat (55,4 proc. do 44,6 proc.), jak i 40-49 lat (55,2 proc. do 44,8 proc.).

Duda wygrał jedynie wśród wyborców powyżej 50-tki. To jednak wystarczyło, by dosłownie o włos pokonać swojego kontrkandydata. Jednocześnie rodzi się pytanie, czy solenne obietnice utrzymania programu socjalnego 500+ oraz straszenie jego skasowaniem przez Trzaskowskiego przestało działać? Wszak jest to w zasadzie jedyny w miarę masowy projekt socjalny skierowany do młodszej grupy wyborców.

Zobacz także: Obejrzyj: <a href="https://wideo.wp.pl/slug-6531600358652033v">Wyniki wyborów 2020. Padło pytanie o Kaczyńskiego. "Będzie miał jeden poważny problem"</a>
bEEvvYfH

– Jeśli chodzi o tzw. głosowanie portfelowe, czyli zwracanie uwagi na swoje zasoby finansowe i wskaźniki ekonomiczne tuż przed głosowaniem, to z tego, co nam pokazują badania, wynika, że ludzie aż tak bardzo o ekonomii nie myślą. Chyba, że postawi im się tę ekonomię wprost przed oczami. Prawo i Sprawiedliwość usilnie starało się to zrobić, ponieważ 500+ pojawiało się w zasadzie w każdym wystąpieniu prezydenta – mówi w rozmowie z money.pl dr Milena Drzewiecka, psycholog z Uniwersytetu SWPS.

Jej zdaniem można założyć, że dla wyborców świadczenie 500+ na stałe weszło do polskiego życia i nie jest już utożsamiane z określonymi barwami politycznymi. – Rafał Trzaskowski wyraźnie mówił, że 500+ zostaje. A zatem "groźba" odebrania tego programu być może w oczach części wyborców nie była już tak duża. Ta potencjalna strata nie dotknęła Polaków, szczególnie tej części, której życie materialne nie jest zależne od 500+ – wskazuje.

bEEvvYfN

Z kolei w grupie wyborców z mniejszych ośrodków, często też z niższym wykształceniem i dochodami, temat 500+ zapewne był ważniejszy. - Bardziej skupiali się na własnym portfelu, ponieważ ten portfel zmieniał zupełnie ich życie - tłumaczy ekspertka. Precyzuje, że można byłoby to określić w badaniach jakościowych czy po prostu w rozmowach z wyborcami na wiecach.

Wyjaśnijmy to na przykładzie. Jeśli ktoś zarabia 7 tysięcy i dostaje 500 złotych świadczenia, to nie jest to zmienna, która decyduje o jakości życia. Ale jeśli ktoś zarabia 2 tysiące, to dodatkowe 500 złotych oznacza jedną czwartą dochodu. Liczy się punkt odniesienia.

- W rodzinach wielodzietnych to zmieniało i zmienia charakter ich życia. Narracja godnościowa, która wskazywała na to, że głosujemy na kogoś nie tylko dlatego, że daje nam pieniądze, pozwalała psychologicznie wytłumaczyć jakość tego programu. Ale znów – Rafał Trzaskowski w tej kampanii również sięgał po narrację godnościową. Zauważmy, że on dość skutecznie "podkradał" hasła PiS-u, aczkolwiek zastanawiam się, czy w długiej perspektywie stosowanie tych samych haseł, jak duma, godność, patriotyzm, będzie dobrym rozwiązaniem, czy tylko utrwali narracje PiS-u – mówi dr Drzewiecka w rozmowie z money.pl.

bEEvvYfO

Nasz rozmówczyni zastrzega, że nadal zbiera są dane i analizuje elektoraty. Jak dodaje, rodzi się pytanie, jakie inne wartości wyborcy mogli postawić na szali, podejmując wyborcze decyzje.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEEvvYgi
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(240)
fsa
11 miesięcy temu
Skąd są te dane po co płaci państwo za zbieranie danych skoro nawet dane się preparuje. były podawane publicznie przez media i polityków niektórych.. czyli każdy walczy o własną prawdę XD
jeszce nie e...
rok temu
Ja napewno nie zagłosuję na pis mam55lat i zadnych plusów nie mam bo 500 juz mi sie nie należy do emerytury jeszcze 10lat zarabiam około 3000 na ręke kolega emeryt górnik 4500 tak twierdzi mysle ze nieco zaniża i on dostaje 13- 14 a ja co nic tylko podwyżki mogli zrobić kwotę wolną od podatku wtedy by karzdy zkorzystał
Fakt
rok temu
Ach ta dzisiejsza młodzież (z podziwem!). Nie dziwią głosy nawołujące młodych do opuszczenia kraju, by żyć bez nienawiści i do zostawienia tutaj spraw sfrustrowanym starcom, którzy cofnęli tak niezbędną reformę emerytalną (wiek emerytalny), dającą młodym nadzieję na ich emerytury, bez kosmicznych obciążeń na emerytów.
bEEvvYgj
Spot
rok temu
To nie prawda mam 33 lata i wielu znajomych głosowało na Dude bo każdy widzi to ze nikt tu nie chce tzw relokacji imigrantów do nas z Niemuec bo każdy widzi co ci imigranci robią za granica...
Wawa
rok temu
500 plus już dawno zjadły podwyżki
...
Następna strona