Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|

Wyniki wyborów 2020. Tak głosowały najbogatsze i najbiedniejsze gminy

69
Podziel się:

U najbogatszych 3:2 dla Trzaskowskiego, w najbiedniejszych gminach - 3:2 dla Dudy. Sprawdziliśmy, jak w II turze wyborów prezydenckich głosowały najbardziej i najmniej zamożne gminy w Polsce.

Wyniki wyborów 2020. Tak głosowały najbogatsze i najbiedniejsze gminy
Wyniki wyborów 2020. Tak głosowały najbogatsze i najbiedniejsze gminy (PAP)

Gdyby na siłę szukać powiązania wyników wyborów w gminie ze średnim dochodem, to nie byłoby to zadanie łatwe. Weźmy choćby najbogatsze gminy. Znajdziemy wśród nich takie, gdzie Andrzej Duda zdobywał 78 proc. głosów, ale są też i takie, w których miażdżące zwycięstwo odniósł Rafał Trzaskowski.

Z kolei mieszkańcy pięciu najuboższych gmin byli bardziej zróżnicowani w poglądach i tylko raz zdarzyło się, by kandydat przekroczył 57 proc. poparcia.

Zobacz także: Obejrzyj: Wyniki wyborów 2020. PiS zrobi "porządek" z mediami? Jarosław Gowin komentuje

Najbogatsi podzieleni

Wśród najbogatszych gmin od lat króluje Kleszczów w województwie łódzkim. To tam podatki płaci m.in. bełchatowska elektrownia i kopalnia, przez co we wszelkich zestawieniach Kleszczów zdecydowanie wyprzedza inne gminy (prawie 44 tys. zł na jednego mieszkańca).

Tu głosuje się przede wszystkim na Andrzeja Dudę. Prezydent w II turze wyborów zdobył w Kleszczowie aż 78,42 proc. głosów. Zresztą już dwa tygodnie temu wynik Dudy mógł imponować. W I turze kandydat PiS zdobył bowiem 55 proc. głosów.

Zdecydowane zwycięstwo odniósł również w piątej pod względem zamożności gminie Rząśnia. To również województwo łódzkie, a wynik Dudy sięgnął tu prawie 70 proc.

Trzaskowski zdominował głosowanie w gminach numer 2, 3 i 4 pod względem zamożności, czyli w Świeradowie-Zdroju, Rewalu i Krynicy Morskiej. Zdobył w nich odpowiednio: 62,8, 60,8 i 67,3 proc. głosów.

O Krynicy Morskiej pisaliśmy jeszcze w innym kontekście.To tam ma bowiem powstać przekop Mierzei Wiślanej, czyli jedna ze sztandarowych wielkich inwestycji PiS.

Najbiedniejsi za Dudą, ale nieznacznie

Na drugim biegunie znajdziemy małe wiejskie gminy, zazwyczaj na południu kraju. Najniższe dochody w przeliczeniu na jednego mieszkańca ma gmina Zawadzkie na Opolszczyźnie (ledwie 3,1 tys. zł rocznie).

Tu z 56 proc. głosów wygrał Andrzej Duda. Podobnie jak w drugiej najbiedniejszej gminie Bolesław, leżącej w Małopolsce. Tu jednak zwycięstwo było minimalne - 51,4 do 48,6 proc.

Urzędujący prezydent zdeklasował z kolei rywala w innej małopolskiej gminie - w Gręboszowie. Tu ostateczny wynik to 78 do 22 proc.

Rafał Trzaskowski z kolei wygrywał z Andrzejem Dudą w Porębie (śląskie) oraz w Ozimku (opolskie). To odpowiednio 3. i 4. najmniej zamożna gmina w Polsce. Zdobywał w nich odpowiednio 55 i 57 proc. głosów.

Wynik jest więc następujący: najpierw 3:2 dla Trzaskowskiego, a później 3:2 dla Dudy. Trudno więc dopatrywać się na tej podstawie zdecydowanej korelacji.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(69)
krakus
2 lata temu
mozna sie opluwac w nieskonczonosc ale mamy wybranego demokratycznie prezydenta.........analityk ma tu racje
smok wawelski
2 lata temu
gratulujemy drugiej kadencji panie prezydencie..............do poziomu oPOzycji prosze sie nie znizac wierzymy w pana
Ytru
2 lata temu
Ha ha Duda wam da salonu wakacyjne będziecie mogli zamienić na gumisie przed sklepem😂😂😂
BB
2 lata temu
Czyli nieudacznicy, którzy sami sobą nie potrafią rządzić wybrali nam wszystkim nieudolnego prezydenta. 30 srebrników, 500+ czy bon wakacyjny wystarczą by kupić ludzi bez honoru.
MONI
2 lata temu
To, że gmina jest bogata bo są duzi płatnicy (fabryki, firmy) i dochody wychodzą wysokie na osobę, ale prawda jest taka, że ludzie tam mieszkający nie uczestniczą w zyskach zakładów w których pracują, akcjonariusze tych zakładów to mieszkają w willowych gminach, w których nie płacą podatków, bo ich spółki płacą je w innych gminach. Mnie ciekawi jak głosowało Piaseczno, Konstancin Jeziorna czy Łomianki pod Warszawą, gdzie są mega wille za grube pieniądze. To są bowiem gminy gdzie mieszkają zamożni, a nie jakiś tam Kleszczów. Statystycznie bowiem ja i mój pies mamy po 3 nogi, a mamy? Zasadniczy podział to zamożni którzy głosowali na Trzaskowskiego, bo boją się nowych podatków i innych danin, a na Dudę głosowali Ci dla których 500 zł, 13 emerytura stanowią spory procent w domowym budżecie.
...
Następna strona