Notowania

Mniej wydajemy na wakacje. Bo drogo i przyszłość niepewna

Potwierdza się czarny scenariusz branży turystycznej – w tym roku na letni wypoczynek wyjechało mniej Polaków. Zniechęciły ich wysokie ceny i strach przed mogącym nadejść kryzysem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)
70 proc. wyjeżdżających wybrało urlop w kraju (Fot: Shutterstock)

Zdrożały zarówno wycieczki zagraniczne, jak i urlop w kraju. Mimo wszystko Polacy wolą odpoczywać na ternie Polski (70 proc. wyjeżdżających). Za granicę pojechało 32 proc. wyjeżdżających. Warto jednak mieć świadomość, że na jakikolwiek wyjazd może sobie pozwolić tylko 44,3 proc. Polaków – wynika z badania IBRiS przeprowadzonego na zlecenie "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM.

Rok temu na spędzenie czasu poza domem zdecydowało się więcej rodaków.

Z czego wynika wzrost cen? Na przykład ze zmiany polityki biur podróży, które w tym roku postawiły na rentowność. W rezultacie w zeszłym roku sprzedaż zanotowała 36-proc. wzrost, a w tym – zaledwie ok. 5 proc.

Obejrzyj: 500+ a wydatki na jedzenie. "Gdy mamy więcej pieniędzy, szukamy żywności lepszej jakości"

Z kolei hotele podwyższyły ceny, bo uznały, że … klientów i tak stać na wyższe stawki.

Hotelarze szacują, że tegoroczne obłożenie jest o 20-30 proc. mniejsze niż przed rokiem.

Polakom wystarcza na codzienne zakupy, ale na większe wydatki muszą oszczędzać
Sytuacja materialna Polaków. Zapytali, jak się żyje statystycznemu Kowalskiemu

Analitycy wskazują na jeszcze jeden powód mniejsze aktywności urlopowej Polaków: zaczynamy się bać spowolnienia gospodarczego i wolimy odkładać pieniądze. Do tego przestajemy wydawać 500 plus na przyjemności. Pieniędzy ze świadczenia nie wydają mieszkańcy wsi i małych miasteczek, którzy jeszcze do niedawna deklarowali, że dzięki rządowemu wsparciu wreszcie będą mogli wyjechać choćby na kilka dni.

Przygotowując się na możliwą czarną godzinę, Polacy oszczędzają nie tylko na wakacjach, ale również mniej wydają na ubrania i buty – dynamika sprzedaży w tej kategorii po raz pierwszy jest niższa niż w kategoriach dóbr trwałego użytku, informuje DGP.

W portfelach mamy więcej, ale już dużo więcej nie wydajemy. Telewizory czy komputery już mamy, wynika z danych.
Wydatki Polaków. Nasze podwyżki idą na paliwo czy restauracje

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-08-2019

KasiaZawsze staram się być oszczędna, byliśmy całą rodziną na wkacjach w górach. Już dawno zarezerwowałam apartament Halna Residence w Krynicy Zdój. Nie … Czytaj całość

20-08-2019

GSGpiernicze wakacje w Sopocie Helu , Zakopanym itp . mieszkam nad jeziorem blisko mam las do miasta 18 km do wioski 1.5 km … Czytaj całość

21-08-2019

MagdalenaDziwne. Ja odniosłam odwrotne wrażenie będąc nad Bałtykiem. Mnóstwo rodzin z dziećmi. Większość rozwydrzone, biegające dzieciary. Rodzice ze … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (11)