Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
KRWL
|

Mogą podsłuchiwać Polaków, kiedy chcą. Zgoda sądu nie jest konieczna. Kto korzysta z "ELKI"?

128
Podziel się:

Według informacji "Gazety Wyborczej" polskie służby chętnie korzystają z system ”ELKA”. Pozwala on na przechwytywanie rozmów telefonicznych bez udziału operatora komórkowego. Do takich działań nie jest też konieczna zgoda sądu.

Mogą podsłuchiwać Polaków, kiedy chcą. Zgoda sądu nie jest konieczna. Kto korzysta z "ELKI"?
Według informacji dziennikarzy z "ELKI" korzysta polska policja (Adobe Stock)
bEsyynFN

Niedawno głośno było o systemie Pegasus, który umożliwia przechwytywanie informacji z telefonów komórkowych i jest wykorzystywany do inwigilacji przez wiele światowych służb. ”Gazeta Wyborcza” informuje o kolejnym systemie, z którego korzystają też polskie służby i to nie tylko wywiad.

Chodzi o system nazywany "ELKA" lub "Jaskółka". Dzięki niemu podsłuchiwać można bez zgody sądu i bez wiedzy operatora komórkowego.

Według informacji ”Wyborczej” w 2012 roku trzy stacje wykorzystywane do podsłuchiwania zostały kupione przez Służbę Wywiadu Wojskowego. Od 2015 roku urządzenia są masowo kupowane przez policję i inne służby specjalne.

bEsyynFP
Zobacz także: Aquaparki szykują się na czwartą falę. "Jesteśmy pierwsi do zamknięcia"

”Wyborcza” powołuje się informatora, według którego po wyborach w 2015 roku Służba Wywiadu Wojskowego zaprezentowała działanie ”ELKI” i inne służby również postanowiły zakupić ten system do przechwytywania rozmów telefonicznych.

Tradycyjne formy podsłuchu wymagają kooperacji z operatorami telefonii komórkowej. Zgodę na podsłuch musi wydać sąd. ”ELKA” ma po prostu przechwytywać rozmowy ze stacji bazowej, dlatego nie jest konieczne informowanie operatorów. Zdobyte w ten sposób informacje nie mogą być wykorzystane w sądzie, ale mogą być element pracy wywiadowczej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEsyynGq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(128)
Yaa
2 tyg. temu
Wydaje się to nadinterpretacją prawną. Podsłuch to podsłuch. Reszta to tylko środki techniczne. Muszą to wiedzieć i autor też, bo sam pisze że informacje tak zdobyte nie mogą być użyte w sądzie. A skoro już ustalone że jest to nielegalne, to zostaje tylko złapać i osadzić winnych.
Kamil
2 tyg. temu
TUSKU! WRACAJ DO JASNEJ....!!!
kurek
2 tyg. temu
zaraz wyjdzie ze mądrala niedorzecznik rządu nie tylko pisał z prywatnej skrzynki ale też używał telefonu na drucie ... a co miał takiego do ukrycia przed kamieniem...
bEsyynGr
J-23 .
2 tyg. temu
To ci co na wnuczkaokradają wiedzą wszystko .
Lolo
2 tyg. temu
Ale się nasłuchają "K" i "Ch" i innych podobnych, pod swoim adresem.
...
Następna strona