Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"Moja Woda". Rząd bierze przykład z samorządów i startuje z nowym programem

Kto będzie chciał zbudować przy domu instalację zatrzymującą deszczówkę, może dostać od rządu 5 tys. zł dofinansowania. Ministerstwo Klimatu zapowiedziało nowy program, który ma to umożliwić. To rozwiązanie, które w niektórych samorządach jest już dobrze znane.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Ministerstwo Klimatu)
Minister Michał Kurtyka zapowiada start programu "Moja Woda".

We wtorek minister klimatu Michał Kurtyka ogłosił start programu "Moja Woda". W jego ramach rząd chce przeznaczyć 100 milionów złotych na dofinansowanie budów przydomowych instalacji zatrzymujących wody opadowe lub roztopowe.

W ramach programu każdy właściciel domu jednorodzinnego będzie mógł otrzymać dotację do 5 tys. zł, przy czym nie więcej niż 80 proc. kosztów, które zostaną poniesione po 1 czerwca 2020 r.

Tym samym rząd powiela założenia programów, które wprowadziły już Kraków i Wrocław. W tych miastach na zbieranie deszczówki również można dostać 5 tys. zł.

Obejrzyj też: Susza odpuściła tylko na chwilę. Rząd pracuje nad specustawą

Pieniądze, które można dostać w ramach "Mojej Wody", można przeznaczyć na przewody odprowadzające wody opadowe (zebrane z rynien, wpustów do zbiornika nadziemnego, podziemnego, oczka wodnego, instalacji rozsączającej), zbiornik retencyjny podziemny lub nadziemny, oczko wodne, instalację rozsączającą oraz elementy do nawadniania lub innego wykorzystania zatrzymanej wody.

- Szacujemy, że przydomowe inwestycje spowodują zatrzymanie 1 mln metrów sześciennych rocznie w miejscu opadu wody, a więc na prywatnych działkach. To oznacza, że milion metrów sześciennych bardzo cennej wody odciąży kanalizację i zmniejszy ryzyko podtopień w wyniku deszczów nawalnych - mówił we wtorek na konferencji w Sulejówku minister Michał Kurtyka.

Program będzie realizowany w latach 2020-2024, przy czym podpisywanie umów o dotacje zaplanowano do 30 czerwca 2024 r., a wydatkowanie środków do końca 2024 r. Nabór wniosków ruszy w lipcu 2020 roku.

Ministerstwo Klimatu poinformowało też we wtorek, że pracuje nad trzema innymi działaniami dotyczącymi retencji na wsi i w miastach. Programy będą skierowane do samorządów. W puli ma się znaleźć 210 mln zł, które będzie można przeznaczyć na inwestycje z zakresu zatrzymywania i retencjonowania wody.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-06-2020

namcBez sensu kompletnie , do czego mam niby tą deszczówke zużyć poza podlewaniem .... "kwiatków" itp. do picia sie nie nadaje bo jest … Czytaj całość

02-06-2020

WyborcaTak zbuduj to tamto a zaraz ci podniosą podatki zobaczycie

02-06-2020

kap kapA po co komu instalacja zatrzymującą deszczówkę, jak nie ma deszczu!!

Rozwiń komentarze (129)