Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"Moja Woda". Rząd bierze przykład z samorządów i startuje z nowym programem

129
Podziel się

Kto będzie chciał zbudować przy domu instalację zatrzymującą deszczówkę, może dostać od rządu 5 tys. zł dofinansowania. Ministerstwo Klimatu zapowiedziało nowy program, który ma to umożliwić. To rozwiązanie, które w niektórych samorządach jest już dobrze znane.

Minister Michał Kurtyka zapowiada start programu "Moja Woda".
Minister Michał Kurtyka zapowiada start programu "Moja Woda". (Ministerstwo Klimatu)
bDUCzOSZ

We wtorek minister klimatu Michał Kurtyka ogłosił start programu "Moja Woda". W jego ramach rząd chce przeznaczyć 100 milionów złotych na dofinansowanie budów przydomowych instalacji zatrzymujących wody opadowe lub roztopowe.

W ramach programu każdy właściciel domu jednorodzinnego będzie mógł otrzymać dotację do 5 tys. zł, przy czym nie więcej niż 80 proc. kosztów, które zostaną poniesione po 1 czerwca 2020 r.

Tym samym rząd powiela założenia programów, które wprowadziły już Kraków i Wrocław. W tych miastach na zbieranie deszczówki również można dostać 5 tys. zł.

bDUCzOTb
Zobacz także: Obejrzyj też: Susza odpuściła tylko na chwilę. Rząd pracuje nad specustawą

Pieniądze, które można dostać w ramach "Mojej Wody", można przeznaczyć na przewody odprowadzające wody opadowe (zebrane z rynien, wpustów do zbiornika nadziemnego, podziemnego, oczka wodnego, instalacji rozsączającej), zbiornik retencyjny podziemny lub nadziemny, oczko wodne, instalację rozsączającą oraz elementy do nawadniania lub innego wykorzystania zatrzymanej wody.

- Szacujemy, że przydomowe inwestycje spowodują zatrzymanie 1 mln metrów sześciennych rocznie w miejscu opadu wody, a więc na prywatnych działkach. To oznacza, że milion metrów sześciennych bardzo cennej wody odciąży kanalizację i zmniejszy ryzyko podtopień w wyniku deszczów nawalnych - mówił we wtorek na konferencji w Sulejówku minister Michał Kurtyka.

bDUCzOTh

Program będzie realizowany w latach 2020-2024, przy czym podpisywanie umów o dotacje zaplanowano do 30 czerwca 2024 r., a wydatkowanie środków do końca 2024 r. Nabór wniosków ruszy w lipcu 2020 roku.

Ministerstwo Klimatu poinformowało też we wtorek, że pracuje nad trzema innymi działaniami dotyczącymi retencji na wsi i w miastach. Programy będą skierowane do samorządów. W puli ma się znaleźć 210 mln zł, które będzie można przeznaczyć na inwestycje z zakresu zatrzymywania i retencjonowania wody.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

bDUCzOTi

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDUCzOTC
KOMENTARZE
(129)
Wyborca
11 miesięcy temu
Tak zbuduj to tamto a zaraz ci podniosą podatki zobaczycie
namc
11 miesięcy temu
Bez sensu kompletnie , do czego mam niby tą deszczówke zużyć poza podlewaniem .... "kwiatków" itp. do picia sie nie nadaje bo jest nieoczyszczona ( a może za chwile wymyślą program zbuduj własną oczyszczalnie) Już od lat mówi sie że brakuje DUŻYCH zbiorników wodnych do gromadzenia wody a Wisła i nie tylko jest coraz to bardziej płytsza - dlaczego nic sie nie robi w tym kierunku tylko wymyślają jakieś głupkowate programy które służą tylko temu by wydawać bezsensu kase a efekty tego są żadne !!!
kap kap
11 miesięcy temu
A po co komu instalacja zatrzymującą deszczówkę, jak nie ma deszczu!!
bDUCzOTD
Ja_K
11 miesięcy temu
Któryś z ministrów pozazdrościł Szumowskim i ma brata, który handluje pompami do oczek wodnych?
anwil
11 miesięcy temu
Rząd nie ma pieniędzy.Dajemy my OBYWATELE.
...
Następna strona