Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

"Moja Woda". Rząd bierze przykład z samorządów i startuje z nowym programem

129
Podziel się:

Kto będzie chciał zbudować przy domu instalację zatrzymującą deszczówkę, może dostać od rządu 5 tys. zł dofinansowania. Ministerstwo Klimatu zapowiedziało nowy program, który ma to umożliwić. To rozwiązanie, które w niektórych samorządach jest już dobrze znane.

Minister Michał Kurtyka zapowiada start programu "Moja Woda".
Minister Michał Kurtyka zapowiada start programu "Moja Woda". (Ministerstwo Klimatu)

We wtorek minister klimatu Michał Kurtyka ogłosił start programu "Moja Woda". W jego ramach rząd chce przeznaczyć 100 milionów złotych na dofinansowanie budów przydomowych instalacji zatrzymujących wody opadowe lub roztopowe.

W ramach programu każdy właściciel domu jednorodzinnego będzie mógł otrzymać dotację do 5 tys. zł, przy czym nie więcej niż 80 proc. kosztów, które zostaną poniesione po 1 czerwca 2020 r.

Tym samym rząd powiela założenia programów, które wprowadziły już Kraków i Wrocław. W tych miastach na zbieranie deszczówki również można dostać 5 tys. zł.

Zobacz także: Obejrzyj też: Susza odpuściła tylko na chwilę. Rząd pracuje nad specustawą

Pieniądze, które można dostać w ramach "Mojej Wody", można przeznaczyć na przewody odprowadzające wody opadowe (zebrane z rynien, wpustów do zbiornika nadziemnego, podziemnego, oczka wodnego, instalacji rozsączającej), zbiornik retencyjny podziemny lub nadziemny, oczko wodne, instalację rozsączającą oraz elementy do nawadniania lub innego wykorzystania zatrzymanej wody.

- Szacujemy, że przydomowe inwestycje spowodują zatrzymanie 1 mln metrów sześciennych rocznie w miejscu opadu wody, a więc na prywatnych działkach. To oznacza, że milion metrów sześciennych bardzo cennej wody odciąży kanalizację i zmniejszy ryzyko podtopień w wyniku deszczów nawalnych - mówił we wtorek na konferencji w Sulejówku minister Michał Kurtyka.

Program będzie realizowany w latach 2020-2024, przy czym podpisywanie umów o dotacje zaplanowano do 30 czerwca 2024 r., a wydatkowanie środków do końca 2024 r. Nabór wniosków ruszy w lipcu 2020 roku.

Ministerstwo Klimatu poinformowało też we wtorek, że pracuje nad trzema innymi działaniami dotyczącymi retencji na wsi i w miastach. Programy będą skierowane do samorządów. W puli ma się znaleźć 210 mln zł, które będzie można przeznaczyć na inwestycje z zakresu zatrzymywania i retencjonowania wody.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(129)
jak wygra Dud...
3 lata temu
to złoży projekt ustawy o niższy wiek emerytalny do 40 lat dla kobiet - 45 lat mężczyzn, ale składkowe i wtedy będzie sprawiedliwie, bez względu na posiadany wiek . Kto zaczął pracę od np.18 r. życia będzie miał przywilej wcześniejszego przejścia.
emerytka
3 lata temu
Współczuję tym co uwierzą w obietnice PO czy PSL . jeden kłam i oszustwo ! - System emerytalny jest społeczny, tak mówił Tusk przy likwidacji OFE ? - do składek dopłaca państwo i pracodawca, dziedziczenia nie ma. Takie było złodziejskie Państwo POpulistów
EEEE
3 lata temu
Od przeciwników rządu ciągle słychać zlikwidować podatek emerytom ? - Ja uważam że niech dostana godziwą emeryturę ci najbiedniejsi większą im zwiększyć a nie bogaci jak zwykle będą mieć więcej oni już pensje maja duże to sobie naskładali za czarna godzinę. Teraz jeszcze chcą likwidacji podatku od emerytur ? im urośnie o 2 tyś. a biednemu o 200 zł. ? to jakieś kpiny ze społeczeństwa i brednie które ludziom wciskają dla własnych korzyści - nie mają wstydu ZŁODZIEJE PO - PSL !
imas
3 lata temu
Opozycja i zagranica jest przeciw ! ? - Głupki ! ? _ zawsze są przeciw bo nawet nie wiedzą o co w tym wszystkim chodzi ? Jest okazja to dokopać Polskiemu Rządowi na życzenie totalnych ?
zenoa
3 lata temu
a ja za PO dostałem 4 zł,podwyżki emerytury ? teraz 80 zł, no i co lewactwo powiecie ? PO chcą do władzy ... PO co ... nie chcę więcej słuchać pinięędzy nie ma
...
Następna strona