Monopol Poczty Polskiej nie do ruszenia. Jest decyzja
Sejm w piątek opowiedział się za poprawkami Senatu do noweli Ordynacji podatkowej, które wykreślają zapis o likwidacji monopolu Poczty Polskiej na dostarczanie przesyłek urzędowych. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.
Za odrzuceniem poprawek Senatu głosowało 2 posłów, 418 było przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu. Jednocześnie Sejm odrzucił inne poprawki Senatu, które nie wpływały merytorycznie na ustawę.
Chodzi o nowelizację ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw. Najważniejsza - przyjęta przez Sejm - zmiana dotyczyła usunięcia z ustawy przepisów, na mocy których przesyłki urzędowe mogłyby być dostarczane przez innych operatorów niż operator wyznaczony, którym jest Poczta Polska. Te przepisy zakończyłyby monopol Poczty na dostarczanie przesyłek m.in. z urzędów skarbowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Odcinek 6 - Analizuj, nie zgaduj - wykorzystanie danych w strategii marketingowej.
Nowelizacja Ordynacji podatkowej. Inne zmiany
Sama nowelizacja dotyczy m.in. objęcia oprocentowaniem nadpłaty podatku – powstałej w wyniku korzystnego dla podatnika orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – w czasie od dnia powstania nadpłaty do dnia jej zwrotu. Takie same zasady, dotyczące oprocentowania, będą dotyczyć nadpłat, które powstały w wyniku orzeczeń Trybunału.
Ustawa ujednolica też terminy dotyczące doręczeń pism urzędowych do 14 dni (w przypadku doręczeń hybrydowych przewidziany był 15 dniowy termin doręczenia).