Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KRJ
|

Morawiecki obiecuje życie dostatnie jak w Niemczech. Kiedy to się stanie?

223
Podziel się:

- Polska może być jednym z najlepszych miejsc do życia w Europie - powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Jego zdaniem, Polacy coraz bardziej czują, że mogą "być narodem wielkim duchem i możliwościami".

Morawiecki obiecuje życie dostatnie jak w Niemczech. Kiedy to się stanie?
premier morawiecki (YouTube)
bECBUKOJ

- W naszym zasięgu jest osiągnięcie w 100 proc. poziomu bogatych państw Europy, jeśli zdecydujemy się na realizację planu, który w inny sposób postrzega politykę gospodarczą i społeczną - mówił w Trzebnicy premier Morawiecki.

Jak przekonywał, Polska zawsze goniła Zachód i "czasami była na 60 proc. i to chyba najwyżej było". "Dzisiaj, jego zdaniem, jesteśmy na 75 proc., nawet ciut wyżej - 76-77 proc.

Dotarcie do 100 proc. nazwał zobowiązaniem jego rządu. Pytanie tylko kiedy to się stanie? Tutaj odpowiedzi zabrakło, choć nie do końca. Szansę ma przybliżyć realizacja Polskiego Ładu.

bECBUKOL
Zobacz także: Emerytura obywatelska bez szans. Ekspert mówi o prawach nabytych

- Nikt nie jest w stanie przewidzieć przyszłość, to oczywiste, to jasne, ale w 2023 roku wiele z tych programów, ogromna większość, jeśli nie wszystkie, będą realizowane, znaczna część będzie zrealizowana, będzie wdrożona i w 2023 roku dla wielu polskich rodzin tutaj znajdą się setki tysięcy nowych mieszkań, nowych miejsc pracy - zapewnił premier.

Szef rządu mówił, że rządowy program stworzy co najmniej pół miliona miejsc pracy. Jego zdanie, wiara w powodzenie tego programu łączy się nieodzownie, nieodmiennie z jego rządem.

bECBUKOR

Jak już pisaliśmy, w umowie, która określa zasady wykorzystania funduszy UE na lata 2021-2027, rząd postawił sobie kilka ambitnych celów do osiągnięcia w 2030 r. Jednym z nich jest szybkie dogonienie Unii Europejskiej pod względem średniego poziomu zamożności.

Rafał Benecki, główny ekonomista ING Banku Śląskiego przypominał w styczniu tego roku, że tylko w pierwszych latach członkostwa w UE udawało się nam bardzo szybko nadrabiać odległość do bogatszych kolegów z UE (goniliśmy UE po średnio 2 pkt proc. rocznie), później takiego wyniku już nie powtórzyliśmy

Dlatego, uważa, że do osiągnięcia celu zaproponowanego przez rząd potrzebujemy jakiegoś szoku ekonomicznego lub technologicznego, który by przestawił naszą gospodarkę na wyższe tory. A takiego czynnika brak na horyzoncie.

bECBUKOS

Jednak dla Piotra Bujak, głównego ekonomisty PKO BP, cel jest możliwy do osiągnięcia. Musimy tylko rozwijać się w tempie 4-5 proc. rocznie, a inne państwa UE muszą w tym czasie rozwijać się wolniej.

Według naszej, autorskiej analizy Polska potrzebuje jednak trzech dekad, by dogonić niemiecką stawkę minimalną. Jednak i do tego polska gospodarka musi rozwijać bez żadnych problemów.

Dziś już jednak wiemy, że to niemożliwe. Założenie do analizy było takie, że Polska utrzyma tempo wzrostu na poziomie 7 proc, a Niemcy również utrzymają swoje 2 proc. Wtedy zrównamy się za niemal trzy dekady. Pensje minimalne w obu krajach będą wynosić wtedy około 2,5 tys. euro za 25 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECBUKPm
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(223)
Polak ze Śląs...
2 miesiące temu
Może zamiast ciągle porównywać się do Niemiec spójrzmy za naszą wschodnią granicą np.Ukrainę czy Białoruś i doceńmy jak my mamy dobrze bo tam to nawet ludziom na chleb ledwo starcza
Mimi
2 miesiące temu
Co Wy gadacie o biedzie? Jestem właśnie na Mazurach, po drodze, przez wioski, każdy dom ocieplony, odnowiony albo postawione nowe. Drogi krajowki na prawdę dobre, co trochę poszerzone. Samochody większość nowe. Serio nie wiem gdzie Wy widzicie tę biede
Hgg
3 miesiące temu
Nam jeszcze daleko do tych Niemiec z lat 70tych
bECBUKPn
Tolek
3 miesiące temu
Taaa póki co to bieda aż piszczy prąd masakrycznie drogi, wszystko drożeje z dnia na dzień inne ceny wszystkiego ……idź ty facet na szczaw
Parafianka
3 miesiące temu
No to strach się bać
...
Następna strona