Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
18.06.2019 20:38

Morawiecki: Polska ma zastrzeżenia co do unijnej umowy o handlu z Ameryką Południową

Szef rządu odniósł się do wspólnej interwencji Polski, Francji, Belgii i Irlandii ws. unijnej umowy o handlu z Ameryką Południową. - Chodzi m.in. o ochronę polskich rolników – powiedział premier Mateusz Morawiecki na wtorkowej konferencji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Polska ma zastrzeżenia do unijnej umowy. Chodzi o rolników. Na zdj. premier Mateusz Morawiecki

Unia Europejska od 20 lat prowadzi negocjacje w sprawie umowy handlowej z Mercosurem - organizacją państw Ameryki Południowej zrzeszającą Argentynę, Brazylię, Paragwaj, Urugwaj i zawieszoną w prawach członka Wenezuelę.

Wspólnoty liczą, że umowa otworzy rynki na ich produkty i zwiększy wymianę handlową. Negocjacje budzą jednak kontrowersje, ponieważ część państw Unii Europejskiej obawia się, że rolnicy unijni zostaliby poszkodowani, gdyby Wspólnota otworzyła się bardziej na import produktów z Ameryki Łacińskiej.

- Podjęliśmy taką inicjatywę z prezydentem Francji, z premierami Belgii i Irlandii, żeby skierować list w sprawie handlu produktami rolnymi. Bo my jesteśmy za wolnym handlem, ale przede wszystkim jesteśmy za ochroną polskiego rolnictwa – stwierdził we wtorek Mateusz Morawiecki, cytowany przez PAP.

Zobacz: Eksport w Polsce. Kto go napędza?

- W tym przypadku w naszym liście odnosimy się zarówno do kwestii związanych z jakością produktów rolnych, które z krajów Mercosur i generalnie z Ameryki Południowej do Unii Europejskiej mógłby być przywożone, jak również z konkurencyjnością naszych przemysłów" - dodał premier.

W 2018 r. eksport UE do czterech krajów Mercosur wyniósł 45 mld euro, a eksport w kierunku przeciwnym 42,6 mld euro.

Kraje południowoamerykańskiej wspólnoty eksportowały w ub.r. do Unii przede wszystkim produkty rolne, takie jak żywność, napoje i tytoń (20,5 proc.), produkty roślinne, w tym m.in. soję i kawę (16,3 proc.) oraz mięso i inne produkty zwierzęce (6,1 proc.).

Eksport UE do Mercosuru obejmował przede wszystkim maszyny (28,6 proc.), sprzęt transportowy (13,3 proc.) oraz chemikalia i produkty farmaceutyczne (23,6 proc.) - podaje PAP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, eksport, unia europejska, rolnictwo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-06-2019

Kumpel BolkaNo po prostu mocarstwo!!!! Pan Premier powie i świat ma słuchać!!! Mentalność Kalego. He he he.

18-06-2019

Hanka katoliczka PodkarpacieWy pisobolszewiki to zawsze jestescie w mniejszosci i przeciw

18-06-2019

emerytDziwne, jakoś przez 8 lat ceny wszystkiego utrzymywały się na tym samym poziomie!!!! Teraz wyskoczyły mocno w górę i z każdym dniem są wyższe. Do … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (116)