Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Na horyzoncie kolejne podwyżki. Tym razem do góry mogą pójść rachunki za wodę i ścieki

134
Podziel się:

Wody Polskie, które zatwierdzają ceny wody i ścieków w Polsce deklarują, że są gotowe od 1 września rozpocząć ponowną weryfikację taryf. Tłumaczą, że to działania związane z nasilającymi się apelami samorządów o "urealnienie cen, do panujących warunków w Polsce".

Na horyzoncie kolejne podwyżki. Tym razem do góry mogą pójść rachunki za wodę i ścieki
Obecnie średni wzrost cen za wodę wynosi 8,33 procent (Adobe Stock, Dmitry Naumov)

Wody Polskie przypomniały, że w MSWiA odbyło się posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, a głównym powodem spotkania były wzmożone apele samorządów o podniesienie stawek za wodę i ścieki.

Samorządy chcą zmian taryf

Zdajemy sobie sprawę z tego, że czasy są ciężkie. Wszystkich nas dotykają skutki wojny i rosnącej inflacji. Dlatego zależy nam na tym, by ceny za wodę i ścieki drastycznie nie wzrastały. Jednak, jeśli już wzrost jest konieczny, nie doprowadził do wykluczeń społecznych. Woda musi być dostępna dla wszystkich – powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Odpowiedzialność za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków ponoszą samorządy. Ceny za te usługi proponują przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne, a Wody Polskie, jako regulator, analizują zasadność proponowanych stawek.

- W związku z nasilającymi się apelami samorządów o urealnienie cen do panujących warunków Wody Polskie zadeklarowały, że są gotowe od 1 września rozpocząć ponowną weryfikację procesu taryfikacji — poinformowano w komunikacie.

Szef Wód Polskich Przemysław Daca zapewnił, że kierowana przez niego instytucja jest otwarta na rozmowę, jednak nie zgodzi się na nieuzasadnione podwyżki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rekordowa inflacja w Polsce. "Prezes Glapiński stracił wiarę w swoje słowa"

Wody Polskie: drastycznych podwyżek nie będzie

Dla nas priorytetem jest dobro mieszkańców. Nie zgadzamy się, by woda stała się dobrem luksusowym, wręcz niedostępnym. Przeanalizujemy wnikliwie propozycje przedsiębiorstw, ale tak jak dotychczas drastycznych podwyżek nie będzie — wskazał.

Daca przywołał ponadto analizę, z której wynika, że samorządy otrzymały ponad 600 mln zł w postaci np. dywidend od spółek wodno-kanalizacyjnych, których są właścicielami. - Problemem są także złe prognozy zużycia wody podane przez samorządy. Przykładem może być choćby Lublin, który spodziewał się spadku sprzedaży wody, podczas gdy liczba mieszkańców, ze względu na uchodźców z Ukrainy, zwiększyła się o 11 proc. Jednak podano także przykłady 200 gmin, które wyszyły naprzeciw swoim mieszkańcom i uchwaliły dopłaty do cen za wodę i ścieki — przekonują Wody Polskie.

Wody Polskie przekazały, że obecnie średni wzrost cen za wodę wynosi 8,33 proc. Łącznie średnie wzrosty za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków w Polsce wynoszą 9,42 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(134)
SO1977
2 lata temu
9 % ale proszę dodać że w skali 3 lat. Roczny wzrost to 3% a jak ma się to do wzrostu wszystkich kosztów. Cena Energi wzrosła o 300% a w kosztach wody i kanalizy to 30% wszystkich kosztow
Debilizm
2 lata temu
Ludzie to jest CHORY KRAJ,samorządy ktore dziełają niby w naszym interesie chcą podwyżek wody czyli biją w nas. Debilizm!!!
Pis
2 lata temu
Chrust...ocieolic sobie mieszania tudzież dom...ograniczyc jedzenie i oszczędzać...a my po 10.000zl netto wam doradzimy co i jak
dxc
2 lata temu
czas wyprowadzić się do normalnego kraju, którego rząd dba o rozwój, a nie rozdaje kasę nierobom i nie dba o zapewnienie wody, paliw, węgla, opału itp.
wpp
2 lata temu
prezcież to wiadomo, że po podwyżkach nośniów energi wszystko pójdzie do góry.
...
Następna strona