Notowania

gospodarka
23.10.2019 13:22

Na zakopiance powstaje najdłuższy tunel w Polsce

W środę drogowcy przebili pierwszą nitkę tunelu pod Luboniem Małym na zakopiance. - To historyczna chwila - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk w tunelu drążonym na zakopiance. (Fot: Grzegorz Momot)

- Droga, która do tej pory cieszyła się najgorszą sławą w Polsce, staje się dzięki polskim inżynierom, naszym kontrahentom, partnerom biznesowym z Włoch - jedną z najbezpieczniejszych, najbardziej komfortowych dróg w Polsce - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, podczas swojej wizyty na budowie.

Pierwszą nitką poprowadzona zostanie droga w stronę Zakopanego. Ekipy drążące tunel z dwóch stron spotkały się w środę, około południa.

- Trudno dziwić się radości tych, którzy tutaj już od dawna pracują i drążą ten tunel. Trudno dziwić się, bo to przecież historyczna chwila dla wszystkich drogowców w Polsce - połączony został drążony tunel najdłuższy w Polsce - jeden z dwóch na zakopiance, jeden z dwóch równoległych obok siebie, które pozwolą zakopianką poruszać się bezpiecznie, przewidywalnie i wręcz komfortowo - powiedział Adamczyk.

Docelowo obydwa tunele mają mieć 2060 m długości, jednak drążenie w przypadku prawego tunelu przebiegnie na odcinku 1919,64 m. Pozostałe metry powstaną w już wykonanych łukowych konstrukcjach, które zostaną zasypane do długości 2060 m. Drążenie w lewej nitce tunelu będzie nieznacznie dłuższe, wyniesie 1922,44 m a pozostała część analogicznie - jak w prawej - zostanie zasypana po wykonaniu konstrukcji tunelu - mówi rzeczniczka krakowskiego oddziału GDDKiA Iwona Mikrut.

Drążenie drugiej nitki potrwa dłużej. Póki co lewy tunel ma dopiero 1164 metrów długości. Jego budowa opóźniła się o ponad rok, bo trzeba było ustabilizować osuwisko.

Oglądaj też: Rząd chce wyższego zasiłku dla bezrobotnych. Nie dla każdego

Prace przy obydwu nitkach tunelu powinny się zakończyć pod koniec przyszłego roku, jednak przejechać nim będzie można najwcześniej w marcu 2021 roku.

Dwukomorowy tunel pod Luboniem Małym ma poprawić przepustowość trasy S7. Warty 968 mln zł przekop będzie najdłuższym tunelem drogowym w Polsce.

- Ten tunel, jak i cała dogra ekspresowa S7, w przyszłości Via Carpatia, już teraz budowana, to będą najbezpieczniejsze drogi wyposażone w nowoczesne systemy zarządzania, stertowania, powiadamiania kierowców o trudnościach na drodze - powiedział Adamczyk.

Przebudowa zakopianki kosztuje prawie miliard złotych. Inwestycję realizuje włoska firma Astaldi z Rzymu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, zakopianka, drogi, transport
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-10-2019

zdziwionyWe Włoszech tylko na jednej trasie z Mediolanu do Lecco można naliczyć ponad 50 tuneli, gdyby to nasi budowali byłaby fucha dla kilku pokoleń … Czytaj całość

23-10-2019

Apaczi tak wszyscy będziemy stać kawałek dalej...

23-10-2019

zniesmaczonyTylko w Polsce politycy się aż tak podniecają budową dróg. Szeroka droga to dla nich coś wręcz świętego. Im szerzej, tym lepiej. Pewnie dlatego obok … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (8)