Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|
aktualizacja

Szefowa MFW "nie wyklucza", że nadciąga globalna recesja. "Perspektywy znacznie się pogorszyły"

14
Podziel się:

Kristalina Georgiewa, która stoi na czele Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), powiedziała dla agencji Reuters, że perspektywy dla światowej gospodarki "znacznie się pogorszyły" i nie można wykluczyć globalnej recesji w 2023 r.

Szefowa MFW "nie wyklucza", że nadciąga globalna recesja. "Perspektywy znacznie się pogorszyły"
Kristalina Georgiewa zapowiada, że nadchodzi recesja (Getty Images, 2021 Getty Images)

Georgiewa zapowiedziała, że MFW obniży w ciągu najbliższych tygodni, po raz trzeci w tym roku, swoją prognozę na rok 2022 do 3,6 proc. globalnego wzrostu gospodarczego.

MFW opublikuje swoją zaktualizowaną prognozę na lata 2022 i 2023 pod koniec lipca. W kwietniu fundusz obniżył swoją prognozę o prawie cały punkt procentowy. Przypomnijmy, że w roku ubiegłym gospodarka światowa wzrosła o 6,1 proc.

Perspektywy od czasu naszej ostatniej aktualizacji w kwietniu znacznie się pogorszyły - zauważyła Georgiera.

Szefowa MFW wskazała m.in. na galopującą inflację, znaczące podwyżki stóp procentowych, spowolnienie wzrostu gospodarczego Chin oraz eskalację sankcji związanych z inwazją Rosji na Ukrainę.

Znajdujemy się na bardzo wzburzonych wodach - stwierdziła. Na pytanie, czy może wykluczyć globalną recesję, odpowiedziała: Ryzyko wzrosło, więc nie możemy tego wykluczyć.

Ostatnie dane gospodarcze pokazały, że niektóre duże gospodarki, jak Chiny i Rosja, skurczyły się w drugim kwartale roku. W 2023 r. może być gorzej.

- Rok 2023 może być nawet trudniejszy. Ryzyko recesji w 2023 roku wzrosło - podkreśliła szefowa MFW.

Nadchodzi recesja. Inwestorzy już się boją

Inwestorzy coraz bardziej obawiają się ryzyka recesji, a ważna krzywa rentowności amerykańskich obligacji skarbowych odwróciła się w środę drugi dzień z rzędu, co jest niezawodnym wskaźnikiem wyprzedzającym recesję w USA.

Przewodniczący Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział w czerwcu, że amerykański bank centralny nie próbuje doprowadzić do recesji, ale jest w pełni zaangażowany w zapewnienie stabilności cen, nawet jeśli grozi to spowolnieniem gospodarczym.

Zdaniem Georgiewej długotrwałe zaostrzenie warunków finansowych skomplikowałoby globalną perspektywę gospodarczą. W tej sytuacji kluczowe jest opanowanie galopującej inflacji. Dlatego wolniejszy wzrost gospodarczy może być "konieczną ceną do zapłacenia" wobec pilnej potrzeby przywrócenia stabilności cen.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(14)
partyzant
miesiąc temu
Wojna za Bugiem to dla firm zbrojeniowych istna żyła złota , czego oni jeszcze tam nie wysłali ale z drugiej strony zarabiają na niej też spekulanci będący na miejscu ( właśnie czytałem jak dwa najlepszej klasy działa produkcji francuskiej o wartości 7 mln. euro jedno znalazły się w części rosyjskiej za Uralem , nie używane i po 120 tyś. dolarów , można) jak i oligarchowie nie wyłączając z tej "elity" samego prezydenta , który też już się nieźle obłowił a państwo sprzedało/straciło 17 mln. urodzajnej ziemi , tak są właśnie wydawane pieniądz (makulatura) MFW i innych podobnych instytucji.
MONEY TO DNO
miesiąc temu
"powiedziała dla agencji Reuters, że perspektywy dla światowej gospodarki "znacznie się pogorszyły" i nie można wykluczyć globalnej recesji". A WY NAPISALISCIE: "Nadciąga globalna recesja. Tak twierdzi szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego" KOLEJNY ARTYKUL GDZIE NIE POTRAFICIE CZYTAC ZE ZROUZMIENIEM I SIEJECIE PANIKE. POWINNY BYC ZA TAKIE PUBLIKACJE SOWITE KARY.
Mat
miesiąc temu
Po co nam tylu urzędasów na planecie? Trzeba zredukować ich liczbę o 95%.
Apis
miesiąc temu
Pusty pieniądz, spekulacje, i mydlenie nam oczu. Czy cena ropy nie osiągała 100 dolarów za baryłkę, tak było kilka lat temu, a ropa kosztowała 1,2 euro,,,,, ter@z kosztuje 2 euro,,,,, ekonomia, czy jedna wielka ściema, bo wojna i covid,,,,????
koszmarek
miesiąc temu
tak miało być, nic nie dzieje się przez przypadek, G7, G20 inne szemrane towarzystwa Rotszyldów, Masków, Geytsów, Rokefelerów, przy obiedzie taki kryzys ustalą reszcie świata