Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
DSŁ
|

Nadciąga "huragan" gospodarczy? Eksperci oceniają, że jest 50 procent szans

43
Podziel się:

Szef Deutsche Banku i ekonomiści Citi szacują prawdopodobieństwo globalnej recesji na 50 proc. Wskazują na wiele problemów, w tym na nagły zwrot w polityce pieniężnej banków centralnych, które zaczęły zdecydowanie podnosić stopy procentowe. Ludzie biznesu radzą przygotować się na "huragan" gospodarczy.

Nadciąga "huragan" gospodarczy? Eksperci oceniają, że jest 50 procent szans
Rośnie prawdopodobieństwo recesji w USA (Getty Images, 2021 Getty Images)

Ekonomiści i ludzie biznesu coraz głośniej mówią o ryzyku głębokiego spowolnienia gospodarczego, które może skończyć się globalną recesją. Prezes Deutsche Banku dopiero co nazwał inflację największą trucizną dla gospodarki, a w środę ostrzegł, że gospodarka światowa może zmierzać w kierunku recesji.

Christian Sewing wskazał, że banki centralne wzmagają wysiłki w celu ograniczenia inflacji. Przemawiając na szczycie "Future of Finance" we Frankfurcie, powiedział, że gospodarka światowa ugina się pod wieloma napięciami, od problemów z łańcuchem dostaw w Chinach po wzrost cen żywności, szczególnie w krajach najbiedniejszych.

Recesja na 50 procent

Choć Sewing od pewnego czasu przewidywał, że stopy procentowe wzrosną, by ograniczyć wzrost cen, zaskoczyło go tempo, w jakim banki centralne chcą wprowadzać restrykcyjną politykę pieniężną.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Podwyżki cen po sankcjach na Rosję. Będą dalsze wzrosty?

- Prawdopodobieństwo recesji na świecie wynosi 50 proc. - powiedział szef Deutsche Banku, cytowany przez agencję Bloomberg. Dodał, że w USA i Europie "prawdopodobieństwo recesji w drugiej połowie 2023 roku, przy jednoczesnym wzroście stóp procentowych, jest wyższe niż prognozy, które były dostępne przed wybuchem wojny".

Opinia Sewinga nie jest odosobniona. Tego samego dnia światło dzienne ujrzał raport analityków Citigroup, którzy także ocenili prawdopodobieństwo recesji na 50 proc. Uzasadnili to szokami podażowymi i wyższymi stopami procentowymi.

Ludzie biznesu biją na alarm

Bloomberg przypomina też, że na początku tego tygodnia delegaci drugiego dorocznego Katarskiego Forum Ekonomicznego, od dyrektora generalnego Tesli Elona Muska i Nouriela Roubiniego po Boba Diamonda z Atlas Merchant Capital i Billa Wintersa ze StanChart, ostrzegli, że Stany Zjednoczone zmierzają w kierunku recesji.

Z kolei Jamie Dimon, który kieruje bankiem inwestycyjnym JPMorgan, powiedział inwestorom na początku czerwca, aby przygotowali się na "huragan" gospodarczy, ponieważ gospodarka zmaga się z bezprecedensowym splotem wyzwań.

Szef Deutsche Banku przypomniał, że jego bank już rok temu ostrzegał, że inflacja nie jest przejściowa. Wielokrotnie wzywał banki centralne do podniesienia stóp procentowych i krytykował bardzo luźną politykę pieniężną, zwłaszcza w Europie, gdzie przez lata obowiązywały ujemne stopy procentowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
gospodarka światowa
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(43)
jasiu
1 tyg. temu
Nowa ekonomia ? Zerowe, czy ujemne stopy procentowe musiały doprowadzić do podwyższonej inflacji. Jeszcze żaden kraj nie wzbogacił się na produkcji pieniądza, zawsze daje to krótkotrwałe korzyści i przynosi długotrwałe szkody.
taka prawda
1 tyg. temu
Utrzymanie 4 milionów niepracujących imigrantów na poziomie wyższym niż przeciętny w Polsce .Przewróci każdą europejską gospodarkę do góry nogami
Johnny
1 tyg. temu
50% ? Ha ha. To są wybitni ekonomiści. Nie będzie stagnacji, nie będzie recesji !!! Będzie dramatyczny kataklizm gospodarczy. Od lat trwa produkcja pieniądza , g...no wartego pieniądza w ostatnich dwóch latach produkcja wzrosła kilkukrotnie.
rano
1 tyg. temu
Zanim jakies panstwo padnie, Polski nie bedzie juz na mapie.
Dr fauci
1 tyg. temu
Totalny debilizm
...
Następna strona