Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Najbardziej przegrzane rynki nieruchomości. W tych krajach urosły największe "bańki”

7
Podziel się:

Nowa Zelandia, Kanada i Szwecja są najbardziej przegrzanymi rynkami mieszkaniowymi na świecie, wynika z analizy Bloomberga. Wśród krajów OECD w czołówce rankingu znajdują się również Wielka i Stany Zjednoczone.

Najbardziej przegrzane rynki nieruchomości. W tych krajach urosły największe "bańki”
Rynek nieruchomości w Kanadzie należy do najbardziej przegrzanych na świecie. Na zdjęciu Toronto. (Adobe Stock)

W wielu krajach ceny mieszkań osiągają rekordowe poziomy. Stoi za tym kilka czynników. Stopy procentowe są niskie, co sprawia, że kredyty są tańsze, a trzymanie oszczędności w bankach - mniej atrakcyjne.

Do tego dochodzą ograniczone zasoby mieszkaniowe, a także dodatkowe oszczędności, jakie gospodarstwa domowe zgromadziły w trakcie pandemii z powodu restrykcji. Jak wynika z badań, korzystający z telepracy pracownicy potrzebują więcej przestrzeni, a zachęty podatkowe oferowane przez niektóre rządy nabywcom domów, również podsycają popyt.

Wszystko to sprawia, że na rynkach nieruchomości pęcznieją bańki. Według analizy Bloomberg Economics w wielu krajach OECD obecne indeksy cen nieruchomości są już wyższe niż przed kryzysem finansowym z 2008 roku.

Zobacz także: Oskładkowanie umów zleceń. Ekspert: Elastyczne umowy też są potrzebne

Bańka powstaje w wyniku niezrównoważonego wzrostu cen na rynku, na przykład na rynku nieruchomości. Po okresie stosunkowo szybkiego wzrostu cen następuje gwałtowny ich spadek, często nazywany "pęknięciem bańki” lub krachem.

Aby oszacować "ranking baniek” danego kraju Bloomberg Economics zestawił pięć wskaźników. Trwałość wzrostu cen nieruchomości pomaga określić wskaźnik relacji ceny do czynszu i ceny do dochodu.

W Polsce ceny mieszkań w ostatnim czasie idą w górę. Rynkowi eksperci nie zostawiają złudzeń. Do końca roku wzrosną ceny mieszkań nowych i z rynku wtórnego. Skala wzrostu cen będzie jednak zależeć od miasta. Więcej o prognozach dla rynku nieruchomości w Polsce piszemy TU.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
hdgdfaaj
3 lata temu
Ceny rosną bo jest popyt!!!Skończy się popyt zacznie cena lecieć na łeb i szyję.Poza tym za niecałą dekadę mieszkań będzie dwa razy więcej niż chętnych i będzie płacz i lament bo ja mam 30 mieszkań i nikt nie chce wynająć a tym bardziej kupić!!!Warto poczekać niż teraz zadłużać się do końca życia.
refd
3 lata temu
Dług jest narzędziem kontroli mas. Rządy (nie tylko polski) i bankierzy nas okradają. Drukują i rozdają kasę. Przy dużej inflacji utrzymują stopy procentowe na niskim poziomie. Oszczędnści sa coraz mniej warte. Zniechęcają do oszczędzania a za to hodują dłużników, którzy biorą kredyty mieszkaniowe na potęgę. Potem stopy podniosą i wszytko im zabiorą. Gdy nie mamy pieniędzy na coś, tzn. że nas nie stać. Problemem nie jest pożyczka, lichwiarze czy windykatorzy i komornicy, tylko brak dochodów pożyczkobiorcy i nadmierne wydatki. Nie rozwiąże tego problemu kolejny dług. To także oznacza, że nie umieliśmy oszczędzać. Więc jak po wzięciu kredytu będzie? Nagle nauczymy się oszczędzać? Branie kredytów przez ludzi ze złymi nawykami prowadzi ich potem do problemów. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna . Jest o zarządzaniu pieniędzmi, Żeby ludzie nauczyli się zarządzać ograniczonymi zasobami (pieniędzmi), skutecznego oszczędzania i inwestowania, by zbudować majątek a nawet finansową wolność.
buahahaha
3 lata temu
A Polska to nie jest przegrzana? Demografia za 10 lat zrobi swoje.
ola
3 lata temu
a Irlandia to co? tez ceny urosly do absurdalnych poziomow
lolek
3 lata temu
nic tylko inwestować i kupować