Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Agata Kalińska
|
aktualizacja

Najsłynniejsza polska droga ma urodziny. Gierkówkę otwarto 43 lata temu

17
Podziel się:

Złośliwi żartowali, że wybudowano ją, by towarzysz Gierek miał lepszy dojazd z Warszawy do domu. Plotki trudno potwierdzić w dokumentach, które nie wskazują na szczególne zainteresowanie I sekretarza KC PZPR budową. Faktem jest natomiast, że była flagową inwestycją drogową PRL. Gierkówka właśnie kończy 43 lata.

Gierkówka w momencie otwarcia miała 239 km
Gierkówka w momencie otwarcia miała 239 km (GDDKiA)

Drogę Warszawa – Katowice oddano do użytku 8 października 1976 r. Budowa trwała trzy lata. Władze chwaliły się, droga spełnia parametry autostradowe. To akurat było mono na wyrost. Na gierkówce np. do dziś są kolizyjne skrzyżowania, którym na autostradach nie ma prawa być.

W 1972 r. władze PRL uchwaliły plan budowy 3000 km dróg szybkiego ruchu i autostrad. Wśród tych ambitnych planów były m.in. autostrady Gliwice – Kraków oraz Warszawa – Łódź – Katowice. Obie o łącznej długości 600 km. Rzeczywistość szybko zweryfikowała te plany - prace na A4 ruszyły dopiero w 1976 roku, a droga Warszawa – Łódź – Katowice z autostrady stała się trasą szybkiego ruchu, gdzie do już istniejącej szosy zdecydowano dobudować drugą jezdnię (pomijając Łódź).

Zobacz także: Zobacz też: Morawiecki o rządach PiS: "przełom kopernikański, będą o tym mówić za 10-20 lat"

Oficjalna decyzja o budowie drogi zwanej do dziś zwyczajowo gierkówką, zapadła 23 kwietnia 1973 roku. Datę zakończenia wyznaczono na 31 grudnia 1976 roku. Terminu udało się dotrzymać, bo do budowy rzucono wojsko. Drogę, jak wspomnieliśmy oddano 8 października, a oficjalne otwarcie nastąpiło kilka dni później, 11 października 1976 roku. Uczestniczyli w niej najważniejsi oficjele PRL.

W momencie otwarcia długość trasy wynosiła 239 km. Chociaż na odcinku od od Piotrkowa do Częstochowy była przystosowana do ruchu o prędkości 120 km/godz. to na całej długości obowiązywało ograniczenie prędkości do 100 km/godz. Koszt budowy wyniósł 4 mld złotych a zaangażowanych w budowę było siedem ministerstw oraz 60 podwykonawców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(17)
Ala
rok temu
A teraz mamy autostrady od siedmiu boleści i śmierdzące, niebezpieczne tiry.I po co niby to budują jak ma zniknąć co2,za które mocno przepłacamy.
Zocha
5 lata temu
3 lata droga super. A teraz kiedy ostatnio cos zbudowali I ile Im to zajelo?
Masa
5 lata temu
Dziś od Piotrkowa do Częstochowy jedzie się dłużej niż z Warszawy do Gdańsk trasa A1 pomijając fakt ze remont trwa na tym odcinku od 10 lat. Wojsko to dobry pomysł problem w tym ze My nie mamy wojska.
Hugo
5 lata temu
Lepiej byłoby pokryć całą Polskę gęsta siecią dróg o standardzie tej gierkówki ewentualnie dróg ekspresowych niż budować kilka pseudo autostrad za grube pieniądze.
Awidzisz
5 lata temu
3 lata wawa katowice 1976 rok do pracy wojsko .... 2015-2019 postawienie slupka na plazy przez kacora