Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Najtańsze OC nie dla każdego. Kto może na nie liczyć?

2
Podziel się:

Zakres ubezpieczenia OC jest regulowany ustawą, jednak ubezpieczyciele prześcigają się w zniżkach dla kierowców. Obecnie za najtańsze OC w Polsce zapłacimy około 300-400 zł. Zobacz, co zdecyduje o tym, ile zapłacisz za swoją polisę! Nie przepłacaj - nie warto!

Najtańsze OC nie dla każdego. Kto może na nie liczyć?
(Materiały prasowe)

Jeśli posiadasz samochód musisz wykupić OC, jest to ubezpieczenie obowiązkowe i nie ma możliwości, aby uniknąć tych opłat. Za brak polisy grożą bardzo wysokie kary, w przypadku auta osobowego to nawet 4500 złotych.

Tanie OC, czyli które towarzystwo jest najlepsze?

Najważniejsze jest zrozumienie, że nie istnieje “tanie towarzystwo ubezpieczeniowe” dla wszystkich. Ta sama firma może mieć różną politykę preferencji zniżkowych dla poszczególnych grup wiekowych, samochodów i trybu życia czy miejsca zamieszkania. Nie ma więc żadnej uniwersalnej oraz generalnej odpowiedzi na pytanie dotyczące najtańszego ubezpieczenia OC. Co zatem należy zrobić? Sprawdzać. Niestety, nie ma bardziej skutecznej metody.

Chcesz mieć najtańsze OC - porównaj oferty!

Większość z nas gubi się w zawiłych i skomplikowanych formularzach przedstawionych przez ubezpieczycieli. Uzupełnianie różnych formatów kwestionariuszy zajmuje nasz cenny czas i niejednokrotnie sprawia kłopot przy porównaniu ofert konkurencyjnych firm. Co w takiej sytuacji zrobić? Skorzystaj z porównywarki ofert OC. Większość firm ubezpieczeniowych działających w Polsce od lat współpracuje z kalkulatorami ubezpieczeń OC z ewidentną korzyścią dla kierowców w postaci bardziej przystępnych cen za samą polisę. Porównywarki są nie tylko proste w obsłudze, ale pozwalają też zapoznać się z szeroką i pełną ofertą polis dostępnych na rynku.

Z początkiem roku rynek ubezpieczeń OC notował wyraźne spadek cen polis. Średnia wartość ubezpieczenia wynosiła zaledwie 984 złote, natomiast już na początku ostatniego miesiąca pierwszego kwartału 2019 roku wynosiła 908 złotych. Oczywiście ta tendencja jest bardzo dobrą informacją dla polskich kierowców. Poprawa stanu dróg, mniej szkód, a co za tym idzie i wypłat z ubezpieczenia OC pozwoliły na lekkie przyhamowanie cen w marcu tego roku.

Najtaniej ubezpieczą swoje auta kierowcy na przykład z Katowic, Rzeszowa i Gorzowa Wielkopolskiego. W miastach, gdzie możemy zakupić najtańsze OC jego średnia wartość wynosi 800-900 złotych. Oznacza to, że kierowcy z wieloletnim stażem i bezszkodową jazdą płacą za swoje ubezpieczenia około 300-400 złotych. Niestety, nowi użytkownicy samochodów płaca kilkukrotnie więcej ze względu na brak zniżek w większości towarzystw.

W wielkich aglomeracjach nadal ciężko o tanie OC!

W Warszawie, Gdańsku czy Wrocławiu ceny nadal należą do najwyższych w Polsce. Miejsce na podium zajmuje Wrocław z wysoką średnią kwotą za ubezpieczenie OC - 1170 złotych. Choć, tak jak wspominaliśmy, najtańsze ubezpieczenia OC zakupić można od 300 złotych, to w większości miast możemy zakupić polisę w kwocie około 500 złotych. Jest to cena jak najbardziej realna.

Kto zapłaci najmniej za OC?

Towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę wiele czynników. To, na co między innymi kładą nacisk to:

  • miejsce zamieszkania, a co za tym idzie - natężenie ruchu w danej miejscowości;
  • dotychczasowe lata bezszkodowej jazdy;
  • lata posiadania prawa jazdy;
  • samochód, czyli moc silnika i inne parametry techniczne.

W najgorszej sytuacji pozostają młodzi i niedoświadczeni kierowcy. To oni są najczęściej sprawcami kolizji i wypadków, co znacząco wpływa na wysokość ich polis OC. Jednak i dla tych kierowców ogromne znaczenie powinno mieć porównywanie cen, ponieważ oferty towarzystw ubezpieczeniowych, również dla niedoświadczonych kierowców, potrafią różnić się o ponad kilkaset złotych. Kierowcy, którzy mieli szkodę w poprzednim roku ubezpieczeniowym, powinni ze szczególną uwagą przyjrzeć się nowym ofertom ubezpieczycieli, którzy przeliczają składki ze względu na bezkolizyjność prowadzenia pojazdu.

Kalkulator OC - jak to działa?

Porównywarka OC to proste narzędzie, w którym na początku uzupełniania formularza, wpisujemy podstawowe dane dotyczące pojazdu.

Stopniowo uzupełniając kolejne kroki, będziemy podawali również takie dane jak: liczbę drzwi w aucie, sposób garażowania samochodu, wykorzystanie czy pochodzenie pojazdu. Część ubezpieczycieli prosi również o podanie numeru rejestracyjnego samochodu, co pozwala na prawidłowe wyliczenie składki. Dane przekazane przez klientów są przetwarzane przez system, następnie prezentowane są wyniki w postaci najtańszych ofert OC. Warto korzystać z narzędzi takich jak kalkulator mfind.pl, które bezkosztowo przeprowadzą nas przez proces wyszukiwania i wyboru taniego OC. Wiele firm dodatkowo oferuje również inne, nieobowiązkowe ubezpieczenia aut w korzystniejszych cenach przy zakupie w pakiecie z podstawową polisą, co często stanowi kolejną oszczędność przy ubezpieczaniu pojazdu.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Artykuł sponsorowany
KOMENTARZE
(2)
chodzik
5 lata temu
my obniżeniu OC, albo chociaż lepszą cenę może zaproponować Yanosik. trzeba tylko przepisowo jeździć
Michał
5 lata temu
Teraz znajdziesz tanie ubezpieczenie w telefonie bo to prostsze i szybsze w aplikacji Kupdirect z Google Play gdzie skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu