Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Naukowcy zabrali głos w sprawie czterodniowego tygodnia pracy. Oto jak może wpłynąć na twoje zdrowie

24
Podziel się:

Czterodniowy tydzień pracy, a zarazem dłuższy, trzydniowy weekend, skłania do wielu sprzyjających zdrowiu zachowań. Osoby pracujące w takim trybie mają dłuższy sen, a także zwiększa się ich aktywność fizyczna – zauważają naukowcy. Podkreślają, że skrócenie tygodnia pracy to dobry pomysł.

Naukowcy zabrali głos w sprawie czterodniowego tygodnia pracy. Oto jak może wpłynąć na twoje zdrowie
Czterodniowy tydzień pracy. Naukowcy: to dobry pomysł (zdj. ilustracyjne) (Getty Images, Valentin Casarsa)

Tematowi krótszego tygodnia pracy przyjrzeli się badacze z University of South Australia. Na łamach magazynu "International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity" przekonują, że czterodniowy tydzień pracy to dobry pomysł. Ma on pozytywny wpływ na zdrowie pracujących. A lepsze zdrowie przekłada się na większą produktywność pracowników.

Tak działa czterodniowy tydzień pracy na pracowników

Australijczycy w swojej analizie zauważyli, że w czasie trwającego trzy dni odpoczynku od pracy ludzie stają się aktywniejsi i częściej angażują się w zajęcia sprzyjające zdrowiu. W czasie 13-miesięcznego badania ochotnicy brali średnio dwa lub trzy urlopy.

Osoby biorące udział w badaniu najczęściej (35 proc.) spędzały czas na rekreacji na świeżym powietrzu. Oprócz tego wykorzystywały go na: spotkania z rodziną i znajomymi (31 proc.), odpoczynek i relaks (17 proc.), jak również na niezwiązanych z przyjemnościami aktywnościach, takich jak np. opieka nad innymi czy remonty (17 proc.).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pracujesz zdalnie? Pamiętaj o ważnym obowiązku pracodawcy

Tym samym wszystkie te aktywności przekładały się na różne prozdrowotne zachowania. Jakie? O 13 proc. wzrósł czas spędzany na ruchu o umiarkowanej lub wysokiej intensywności. Zmniejszył się natomiast czas spędzany na siedzeniu i to aż o pół godziny dziennie. Jednocześnie o 21 minut na dobę wzrósł czas poświęcany na sen.

Kiedy ludzie mają dni wolne od pracy, zmieniają swoją codzienną rutynę, ponieważ nie są ograniczani przez typowy plan działania. W badaniu tym odkryliśmy, że w czasie wolnych dni zmieniły się zwyczaje odnośnie do ruchu – nasiliła się aktywność fizyczna, a spadła ilość czasu spędzanego na siedzeniu – mówi dr Ty Ferguson.

– Zauważyliśmy także, że ludzie zyskali 21 minut snu na dobę, co może przynieść szereg pozytywnych skutków dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Na przykład odpowiednie wysypianie się może poprawić nastrój, zdolności poznawcze i produktywność. Może także zmniejszyć ryzyko rozwoju licznych chorób, w tym: otyłości, cukrzycy, schorzeń sercowo-naczyniowych i depresji – wyjaśnia naukowiec.

Czterodniowy tydzień pracy to "dobry pomysł"

Autorzy artykułu zauważają, że skala pozytywnych zmian była tym większa, im dłużej trwała przerwa w pracy. Naukowcy poczynili te obserwacje po analizie danych na temat ponad 300 osób w wieku średnio 40 lat, którzy przez 24 godziny na dobę, przez 13 miesięcy nosili urządzenia śledzące ich aktywność. Wyniki swojego badania podsumowują stwierdzeniem, że trzydniowy weekend może być dobrym pomysłem.

Krótszy tydzień pracy testowany jest przez różne firmy z całego świata. Nie dziwi, że pracownicy informują o zmniejszeniu stresu, poczucia wypalenia, a także lepszym zdrowiu psychicznym i poprawie równowagi między pracą i życiem osobistym – komentuje prof. Carol Maher.

– Nasze badanie dostarcza empirycznych dowodów na to, że ludzie wprowadzają zdrowszy styl życia, kiedy mają krótką przerwę w pracy, np. w postaci trzydniowego weekendu. Wzrost aktywności fizycznej i czasu snu powinien przynieść korzystne efekty dla zdrowia psychicznego i fizycznego, przyczyniając się do korzyści obserwowanych przy wprowadzaniu czterodniowego tygodnia pracy – podsumowuje ekspertka.

Pozytywne efekty utrzymują się dłużej

Jednocześnie niektóre pozytywne efekty nie znikają wraz z końcem dłuższego weekendu. Przykład? Wydłużony czas snu utrzymywał się jeszcze przez kolejne dwa tygodnie.

– W czasie, gdy świat dostosowuje się do nowej normalności, być może nadszedł czas, aby wprowadzić długie weekendy, jako sposób na poprawę fizycznego i psychicznego zdrowia – ocenia prof. Carol Maher.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(24)
Joe
miesiąc temu
W Niemczech skrucili nam etat z 174 na 170 godzin. Tyle samo pracuje, mam odrobinę więcej nadgodzin. Rodzaj podwyżki, nic się nie zmieniło ale lewicowa partia zadowolona i ma się czym chwalić w mediach
Majka
5 miesięcy temu
Jaki 4 dniowy....przecież nic takiego nie jest planowane. Dumają o skróceniu czasu pracy do 35 zamiast 40 godzin. Więc typowy tydzień pracy 8-hodzinny jak skrócą ? Codziennie po godzinie bo po co mam przychodzić na 3 godziny ???
z ZZ
5 miesięcy temu
To co szykują nie jest normalnością. Niby dlaczego ludzie mają mniej pracować? Jesteśmy aż tak bogaci? Proszę napisać uczciwie prawdę o nowej normalności. Szpryce były pierwszym akordem tej normalności.
_maverick
5 miesięcy temu
sądzę, że trzydniowy tydzień pracy dałby jeszcze lepsze efekty
coreevolution
5 miesięcy temu
Co się dzieje w tym kraju? Za Tuska płaciłem niańce 300 za miesiąc, teraz szukamy gosposi i żadna nie chce przyjść za 300 zł, mamy nowoczesną willę w Nałęczowie, którą wynajmujemy turystom i szukałem kogoś do przycięcia gałęzi,. mogę dać 30zł, przyszedł jakiś pijaczyna, zaśmiał się i wyszedł,pis rozdał plusy i nikomu nie chce się pracować
...
Następna strona