Notowania

gospodarka
25.10.2019 15:58

Nie będzie śledztwa w sprawie byłej wiceminister finansów

Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie ujawniania poufnych informacji przez Elżbietę Chojnę-Duch. Postępowania domagali się posłowie PO, zasiadający w komisji śledczej ds. VAT.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Forum)
Elżbieta Chojna-Duch, była wiceminister finansów. (Fot: Krystian Maj)

Elżbieta Chojna-Duch była podsekretarzem stanu w ministerstwie finansów od listopada 2007 roku.

W grudniu 2018 roku zeznawała przed komisją śledczą ds. VAT. Zdaniem posła PO Zbigniewa Konwińskiego, składała fałszywe zeznania mówiąc m.in. o 30 proc. sankcji za złe rozliczenie VAT i swojej roli w jej zniesieniu.

- Jej kłamstwo ma potwierdzenie w konkretnych dokumentach, które są w posiadaniu komisji. Skłamała także mówiąc o tym, że nie spotykała się w ministerstwie z profesorem Modzelewskim. Jest notatka w aktach komisji mówiąca o takim spotkaniu i mówiąca o zmianach legislacyjnych, które z rekomendacji prof. Modzelewskiego rekomenduje też pani Chojna-Duch - mówił poseł Konwiński po przesłuchaniu byłej wiceminister.

Oglądaj też: Dwa przesłuchania Rostowskiego na komisji ds. VAT. Co udało się ustalić

Jak mówił Konwiński, wiceminister osobiście nadzorowała prace nad zniesieniem sankcji i akceptowała dokumenty w tej sprawie.

- Uważam, że wprowadziła komisję w błąd, składała fałszywe zeznania - mówił polityk.

Elżbieta Chojna-Duch tłumaczyła, że wszystkie akty prawne podpisywała z upoważnienia ówczesnego ministra finansów Jacka Rostowskiego.

Podkreślała też, że osobiście była przeciwna zniesieniu 30 proc. sankcji dla przedsiębiorców, którzy zaniżają należność z tytułu podatku VAT lub wyłudzają jego zwrot.

Poseł Konwiński złożył zawiadomienie do prokuratury. Ta jednak odmówiła wszczęcia śledztwa, o czym sam poseł poinformował w piątek na Twitterze.

Białostocka prokuratura, do której skierowano zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, nie dopatrzyła się w działaniach byłej wiceminister znamion czynu zabronionego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, polityka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-10-2019

Proste Pytaniakiedy śledztwo w sprawie kłamstw Giertycha o kartce z 1% i o kopercie z 50 tys zł?

26-10-2019

adaBez komentarza--- PiS stoi ponad prawem, a sady sa partyjne. Pisowcy sa nietykalni tak jak Deweloper.

26-10-2019

żałosneDyktatura z twarzą PiS-u, dawno nie było wojny, starsi Polacy zapomnieli, młodzi nie doświadczyli, aż proszą się o tragiczny finał tej dyktatury i … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (38)