Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Anna Unton
|

Niecałe 3 kg na miesiąc. Pieczywo i ziemniaki wychodzą z mody

27
Podziel się:

Kowalski je średnio niecałe 3 kg ziemniaków miesięcznie, znacznie mniej niż dekadę temu, wynika z danych GUS. Pijemy też mniej mleka i jemy mniej pieczywa i jajek.

Niecałe 3 kg na miesiąc. Pieczywo i ziemniaki wychodzą z mody
(Pixabay, pixabay)

Wygląda na to, że popularny w Polsce schabowy z ziemniakami odchodzi w zapomnienie.

O ile mięso w dalszym ciągu zajmuje ważne miejsce na polskich stołach, a jego spożycie tylko nieznacznie spadło w ciągu dwóch ostatnich dekad, ziemniaki wyraźnie są w odwrocie.

Dwie dekady temu Polak zjadał średnio prawie 8 kg ziemniaków miesięcznie. W 2019 roku było to niecałe 3 kg, wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Zobacz także: Strajk rolników w Warszawie. Prezes PSL pójdzie na protest

Również pieczywo stało się mniej popularne. W 2000 roku jego średnie spożycie na osobę wynosiło 6,6 kg miesięcznie. W ubiegłym roku były to 3 kg. Podobnie jak w przypadku ziemniaków, w ostatnich latach widoczna jest wyraźna tendencja spadkowa.

Spożywamy też znacznie mniej mleka. Kowalski pije średnio niecałe 3 litry mleka miesięcznie, czyli o 2,5 litra mniej niż na początku tego wieku.

Mleko zastępujemy wodą mineralną, której wypijamy średnio prawie 6 litrów miesięcznie, czyli ponad 4 litry więcej niż w 2000 roku.

W ciągu dwóch ostatnich dekad przeciętny Kowalski zrezygnował z prawie czterech jajek w miesiącu - teraz je ich średnio 11. Nieco więcej nabiału przyjmujemy za to w jogurtach, serach i twarogach, chociaż wzrost spożycia tych produktów nie jest duży.

Co pocieszające, w latach 2000-2019 spadło także średnie spożycie cukru na osobę - z 1,8 kg do 0,8 kg miesięcznie.

Kowalski i piramida żywieniowa

Zgodnie z piramidą żywieniową podstawą diety są warzywa i owoce. W praktyce powinny one stanowić aż połowę tego, co jemy. Istotne są też proporcje, bo 3/4 powinny stanowić warzywa, mniej zaś owoce.

Dietetycy alarmują, że często jemy zbyt dużo czerwonego mięsa, wędlin oraz podrobów. Takie produkty powinny trafiać na talerz nie częściej raz-dwa tygodniowo. Zamiast tego warto wybrać ryby, chude mięso (np. drób) lub strączki.

Według danych GUS średnie spożycie warzyw i owoców na jedną osobę wynosi miesięcznie 11,4 kg, natomiast mięsa 5,1 kg (z czego 1,5 kg to drób). W menu przeciętnego Kowalskiego znajduje się miesięcznie zaledwie 0,3 kg ryb i owoców morza. Tylko te dane pokazują, że w kwestii zdrowego odżywiania mamy ciagle sporo do nadrobienia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(27)
Kloss, Hans K...
4 lata temu
Mnie to cieszy że mniej jem, dążę do zdrowia...bycie salcesonem nie jest przyjemne...Poza tym są inne aspekty...np. mniej jesz , mniej sr..z czyli mniej zanieczyszczasz otoczenie... Same plusy...że tak powiem stajemy się zeroemisyjni 😉😁
Jurek
4 lata temu
Ja ziemniaki używam na niedzielę ale bardzo rzadko,bo na to miejsce używam kasz i do zup mięsnych też. Chleb 50 dkg na 7 dni. Jestem emerytem ale nie lubię dużo jeść. Pozdrawiam piszących.
Ludowa Paria ...
4 lata temu
Nie ma odpowiedzi na najwzaniejsze pytanie. Ile cebuli w cebulandzie?
Waldemar
4 lata temu
W mojej miejscowości piekarnia i cukiernie moją się świetnie a ceny z kosmosu.
Elapo
4 lata temu
Masło też było niezdrowe na roli margaryny i nam wciskali ciemnotę teraz biorą się za ziemniaki i wiele innych produktów.
...
Następna strona