Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KRJ
|

Niemcy złagodzą zasady na granicach. Łatwiej wjedziesz do zachodnich sąsiadów

13
Podziel się:

Jak ogłosił niemiecki rząd, w pełni zaszczepieni, ozdrowieńcy, a także posiadający aktualny test będą zwolnieni z kwarantanny. Ułatwienia wjazdu dotyczyć mają też dzieci. Jest jednak pewien problem wynikający z tego, że Polska jeszcze niedawno była uznawana za kraj wysokiego ryzyka. Polacy będą mogli skorzystać z ułatwień przy wjeździe dopiero od 19 maja.

Niemcy złagodzą zasady na granicach. Łatwiej wjedziesz do zachodnich sąsiadów
Mimo zmian wjazd do Niemiec nadal trzeba będzie zgłaszać przez specjalny formularz elektroniczny na stronie einreiseanmeldung.de. (MAREK BEREZOWSKI/REPORTER)

Berlin łagodzi zasady dotyczące wjazdu do kraju. Osoby w pełni zaszczepione, ozdrowieńcy, a także osoby posiadające aktualny negatywny wynik testu na koronawirusa mają zostać zwolnione z dziesięciodniowej kwarantanny, która obowiązuje przy wjeździe do Niemiec z krajów uznanych za obszar ryzyka, czyli na przykład z Polski - informuje Deutsche Welle.

Zobacz także: Rząd Morawieckiego luzuje obostrzenia. "Mówiąc szczerze, popieram"

Wjazd do Niemiec nadal trzeba będzie zgłaszać przez specjalny formularz elektroniczny na stronie einreiseanmeldung.de. Zatem, by dostać zwolnienie z kwarantanny, trzeba załączyć zaświadczenie o szczepieniu, statusie ozdrowieńca lub negatywny wyniku testu.

Kto jest uznawany w Niemczech za w pełni zaszczepionego? Osoby po dwóch dawkach szczepionki, choć w przypadku preparatu Johnson&Johnson wystarczy jedna. Jednak od podania ostatniej dawki musi minąć co najmniej 14 dni.

Trzeba też mieć zaświadczenie o pełnym szczepieniu w języku niemieckim, angielskim, francuskim, włoskim lub hiszpańskim. Podobne zasady językowe dotyczą również zaświadczeń o negatywnym wyniku testu.

Jak informuje Deutsche Welle, z kwarantanny zwolnione będą dzieci do lat sześciu. Nie muszą one posiadać żadnych zaświadczeń. Ma to ułatwić podróżowanie rodzin w okresie wakacyjnym.

Rozporządzenie zacznie obowiązywać już 13 maja. Jest jednak pewien szkopuł. Do 8 maja Polska uznawana była w Niemczech za obszar wysokiego ryzyka. Oznacza to, że osoba, która jeszcze 8 maja była w Polsce, a wjeżdża do Niemiec w przeciągu kolejnych 10 dni (czyli do 18 maja), powinna stosować się do surowszych zasad obowiązujących przy wjeździe z obszaru wysokiego ryzyka – tłumaczy Deutsche Welle. W praktyce oznacza to konieczność posiadania do 18 maja negatywnego wyniku testu już przy wjeździe do Niemiec. Nie można też liczyć na szybkie zwolnienie z kwarantanny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
toya
rok temu
pierwsze słysze , byłem dzisiaj w goerlitz , bautzen i zadnej kontroli
tomi
rok temu
No i jeszcze trzeba mieć zaświadczenie od rządu Wenezueli że nie jesteśmy płatnikami podatku VAT.
4rzesza
rok temu
Faszyzm i totalitaryzm jak za malarza z Austrii
xyz
rok temu
Niestety zdaje się, że pandemia już na dobre zmieniła zasady podróżwania po Europie. Swobodne poruszanie się w ramach strefy Schengen jak jeszcze w 2019 prawdopodobnie nie będzie juz możliwe. Pewne obostrzenia pozostrawią już na stałe.
gaga
rok temu
Miszkam przy granicy,jeźdźiłam tam na zakupy ,ale skoro zamkneli to jch strata .