Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MIW
|
aktualizacja

Niemcy siedzą na tykającej bombie. Na już potrzebują setek tysięcy pracowników

231
Podziel się:

Niemcy chcą przyciągnąć 400 tys. pracowników z zagranicy rocznie. To nowy plan niemieckiego rządu na rozwiązanie problemów demograficznych i na rynku pracy, gdzie w kluczowych sektorach powstały poważne deficyty.

Niemcy siedzą na tykającej bombie. Na już potrzebują setek tysięcy pracowników
Niemcy chcą przyciągnąć ok. 400 tys. osób do pracy rocznie (Getty Images, David C Tomlinson)

Nowy rząd Niemiec chce ściągać do kraju ok. 400 tys. osób do pracy rocznie ze względu przede wszystkim na poważne braki wykwalifikowanych pracowników - donosi Reuters. Problem stał się na tyle poważny, że "dramatycznie" spowalnia niemiecką gospodarkę - twierdzi Christian DUerr, lider parlamentarny ugrupowania FDP, będącego w koalicji rządzącej.

Niemcy siedzą na "tykającej bombie demograficznej"

Jak podkreślił Duerr, cytowany przez Reutersa, pułap 400 tys. pozyskanych pracowników musi zostać osiągnięty "tak szybko, jak to możliwe". Dodał przy tym, że problemy demograficzne - m.in. starzejącej się pracującej części społeczeństwa - można rozwiązywać tylko poprzez "współczesną politykę migracyjną".

Niemcy, by przyciągnąć do pracy ludzi z zagranicy, mają zamiar wprowadzić specjalny system punktowy dla specjalistów z krajów spoza UE, a także podnieść pensję minimalną do 12 euro (ok. 54 zł) za godzinę.

Zobacz także: Niemcy walczą z wariantem Omikron. Nowe obostrzenia i zasada 2G+

Według szacunków Niemieckiego Instytutu Ekonomicznego, tylko w tym roku zabraknie na tamtejszym rynku ok. 300 tys. osób do pracy. Dużo więcej bowiem osób przejdzie na emerytury niż wejdzie na rynek pracy. Luka ta ma wzrosnąć do 650 tys. osób w 2029 r.

Jak opisuje Reuters, malejąca liczba pracowników to "tykająca bomba demograficzna" dla niemieckiego systemu emerytalnego. Coraz mniejsza bowiem grupa aktywnych zawodowo osób będzie musiała finansować stale rosnącą masę osób przechodzących na emerytury.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(231)
Marzenka
4 miesiące temu
To prawda brakuje rąk do pracy w Niemczech, ja pracuje tu jako opiekunka z laxo care i w sektorze opiekunek do seniorów dużo ludzi brakuje, ale w innych branżach jest podobna sytuacja.
ALIMENTY ZNIS...
4 miesiące temu
BZDURY !!!! W POLSCE 2-3 MILIONY młodych udaje naukę w parauczelniach zamiast jak w PRL 18-20 i do pracy. Feministki wdrożyły system = WYCHOWANIE NA LENIA ZA ALIMENTY - i rodzice utrzymują nierobów sami nie mogąc nic zrobić bo trzeba łożyć na kogoś kto ich tylko= KOSZTUJE. Dzieci przestały być gwarancją dobrej starości a mężczyźni przez frminizacja społeczeństwa zostali srpowadzenie do roli BANKOMATÓW
polak
4 miesiące temu
To dlatego Tusk niszcył Polską gospodarkę , stocznie ,fabryki , przemysł ,kopalnie on ma z nimi tak zwany niepisany kontrakt słowny który wypełnia wzorcowo jak cała PO partia zdrajców.
Bindzio
4 miesiące temu
Niemcy chmm to tylko fajnie gadają rzeczywistość jest inna po 11 latach pobytu w Niemczech mam dość wracam do kochanej Polski
Ad_observator...
4 miesiące temu
Już wkrótce problem będzie rozwiązany przez Ruskich, gdy przyłączą ich do siebie.
...
Następna strona