Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MAB
|
aktualizacja

Niemcy znacjonalizują gazowego giganta. Jest wstępne porozumienie

41
Podziel się:

Niemiecki rząd jest coraz bliżej porozumienia w sprawie nacjonalizacji giganta gazowego Uniper. To największy w Niemczech importer gazu ziemnego, który jest w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Osiągnięto wstępne porozumienie między rządem Niemiec, Uniperem i jego głównym akcjonariuszem - fińskim Fortum Oyi - podał Bloomberg.

Niemcy znacjonalizują gazowego giganta. Jest wstępne porozumienie
Niemcy są zdeterminowane, by największy importer gazu nie upadł (GETTY, 2022 Anadolu Agency)

Uniper to koncern energetyczny z Duesseldorfu, największy w Niemczech importer gazu ziemnego. Jak pisaliśmy już w money.pl, w pierwszej połowie 2022 r. odnotował stratę wysokości 12,3 mld euro.

Skąd wzięła się tak olbrzymia strata? Z powodu odcięcia głównego rurociągu Rosji do Niemiec, Uniper musi szukać alternatywnych źródeł zaopatrzenia, a jego straty sięgają nawet 100 mln euro dziennie, jak twierdzi prezes spółki - informuje Bloomberg.

Uniper w tarapatach. Niemcy gotowi do nacjonalizacji

By ratować giganta, niemiecki rząd musiał wkroczyć do akcji. Udzielił wsparcia Uniperowi o wartości ok. 15-20 mld euro. Jednocześnie przejął 30 proc. udziałów koncernu. Chce iść jednak krok dalej. W połowie września pojawiły się doniesienia, że rząd Niemiec jest gotów wnieść jeszcze więcej kapitału do spółki i zwiększyć swoje udziały - do ponad 50 proc. To oznacza przejęcie kontroli nad koncernem.

Teraz Bloomberg donosi, że strona rządowa, koncern i jego główny akcjonariusz - fiński Fortum Oyi doszli wstępnie do porozumienia. Ma zostać ono ogłoszone oficjalnie jeszcze w tym tygodniu. Większościowym akcjonariuszem Fortum jest rząd Finlandii.

Bloomberg informuje, że niemiecki rząd rozważa zakup pakietu kontrolnego Fortum po stosunkowo niskiej cenie. Dalszy plan ratowania giganta przewiduje, że państwo zasili go miliardami euro poprzez podwyższenie kapitału. Negocjacje mają być w toku. Na razie żadna ze stron nie zdecydowała się na oficjalny komentarz w tej sprawie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(41)
wicek wersa
6 miesięcy temu
Czyli zyski nasze - straty wasze. Tak działają korporacje.
Podatnik
2 lata temu
Kapitalizm i wolny rynek. Dopóki jest dobrze. A gdy już nie jest tak dobrze, to nacjonalizacja i komunizm, bo czemu kapitalista miałby zbankrutować, skoro mogą go uratować pieniądze podatników.
Polka
2 lata temu
Polacy bądźcie Polakami i nie plujcie na swoją Ojczyznę!!!
Rysio
2 lata temu
No proszę , nasze stocznie musiały upaść a niemiecka firma zostanie dofinansowana zamiast zbankrutować. Neo UE w pełnej krasie.
Optymist
2 lata temu
Madra decyzja.beda kolejne nacjonalizacje rosyjskich aktywow.wszystkie kraje europejskie powinno tak zrobic
...
Następna strona