Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Niepokojąca prognoza. Europa dopiero poczuje prawdziwe oblicze kryzysu

Podziel się:

- Europa może stanąć w obliczu jeszcze bardziej dotkliwego kryzysu energetycznego w przyszłym roku, po tym, jak opróżni swoje zbiorniki gazu, aby przetrwać mroźną zimę - powiedział w środę Fatih Birol szef Międzynarodowej Agencji Energii, którego cytuje Reuters.

Niepokojąca prognoza. Europa dopiero poczuje prawdziwe oblicze kryzysu
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i prezydent Francji Emmanuel Macron (GETTY, Bloomberg)

Agencja informuje, że kraje europejskie napełniły zbiorniki magazynowe do około 90 proc. ich pojemności po tym, jak Rosja odcięła dostawy gazu w odpowiedzi na zachodnie sankcje nałożone w związku z jej inwazją na Ukrainę.

Tak Unia chce odciąć się od Rosji

Unia Europejska rozważa wprowadzenie limitu cen gazu. Jest zielone światło dla wprowadzenia ósmego pakietu sankcji na Rosję. Pakiet ten zawiera m.in. mechanizm ustanawiania maksymalnych cen na rosyjską ropę przewożoną do państw trzecich w transporcie morskim.

Pomysł ten jednak dzieli europejskie kraje.

Od samego początku mówiliśmy, że wszelkie sankcje nałożone na energię są równoznaczne z zrzuceniem bomby atomowej nie tylko na węgierską, ale i europejską gospodarkę – stwierdził w środę rzecznik węgierskiego rządu Zoltan Kovacs.

Międzynarodowa Agencji Energii zwraca uwagę, że prawdziwe wyzwania stojące przed Europą rozpoczną się w lutym lub marcu, kiedy magazyny będą musiały zostać uzupełnione po tym, jak wysoki zimowy popyt wyczerpie je do poziomu 25-30 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kto zniszczył gazociągi Nord Stream? Wiceszef MSZ: wiele wskazuje na to, że zrobiła to Rosja

Nord Stream kolejnym problemem Europy

Amerykańscy i zachodni urzędnicy przekonują, że uszkodzenia gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2 noszą znamiona sabotażu. Choć żaden z rurociągów nie był aktualnie w eksploatacji - przesył NS 1 wstrzymała Rosja, a NS 2 jest gotowy do eksploatacji, ale nie został uruchomiony, to incydent ten jest ostrzeżeniem i rodzi kolejne pytania o dostawy energii do Europy.

Były amerykański regulator energetyczny Neil Chatterjee powiedział w CNN, że  to grozi wpędzeniem europejskiej gospodarki w recesję. Przekonuje też, że obecna sytuacja związana z gazociągami Nord Stream pokazuje, jak niebezpieczne jest uzależnienie się tylko od jednego źródła dostaw i ograniczona możliwość wyboru.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl