Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Niepokojące dane z Niemiec. W miesiąc ostro spadły zamówienia w przemyśle

178
Podziel się:

O prawie 8 proc. spadły zamówienia w niemieckich fabrykach. Ekonomiści są zaskoczeni, bo nie spodziewali się tak słabych wyników. Duży problem mają producenci aut.

Niepokojące dane z Niemiec. W miesiąc ostro spadły zamówienia w przemyśle
Niemieckie fabryki zanotowały mocny spadek zamówień (Adobe Stock, ©vodolej - stock.adobe.com)

Coś niedobrego dzieje się w gospodarce naszych zachodnich sąsiadów. Według najnowszych danych, zamówienia w przemyśle w Niemczech spadły w miesiąc aż o 7,7 proc. - donosi agencja Reuters, powołując się na raport Federalnego Urzędu Statystycznego.

Ekonomiści przed publikacją zakładali, że może dojść do spadku zamówień, ale spodziewali się znacznie mniejszego zjazdu - na poziomie 2 proc. Pierwsze komentarze wskazują na problem słabszego popytu z zagranicy, a szczególnie spoza strefy euro, na towary "Made in Germany". Szczególnie, że poprzeczka była wysoko zawieszona w poprzednich miesiącach.

"Niemieckie firmy samochodowe mają trudności z zaspokojeniem popytu, który wzrósł po pandemii od początku roku z powodu braku mikroprocesorów i innych półproduktów, co hamuje ożywienie największej gospodarki Europy" - wskazuje Reuters.

Zobacz także: Polski Ład. Posłanka PO: Chaotyczny, nieprzemyślany i skomplikowany system

Ministerstwo gospodarki wskazuje na niezwykle silny spadek zamówień na samochody, który częściowo powiązało z efektami specjalnych świąt w niektórych regionach, gdzie znajdują się duże fabryki samochodowe. Dużym problemem jest też ciągle brak półprzewodników i innych półproduktów.

Niemiecki przemysł będzie cierpiał

- Wynik jest szokiem na pierwszy rzut oka, ale biorąc pod uwagę ogólny wysoki poziom, boli mniej niż w normalnych czasach - komentuje sytuację Alexander Krueger, ekonomista Bankhaus Lampe.

Mimo mocnego spadku zamówień w skali miesiąca, statystyki są ciągle znacznie lepsze niż rok wcześniej. W porównaniu z sierpniem 2020 zamówienia są o 15 proc. większe.

Krueger spodziewa się jednak, że anulowanie zamówień będzie więc miało tendencję wzrostową. "Wobec braku perspektyw na złagodzenie wąskich gardeł w dostawach, przemysł będzie nadal cierpiał" - ostrzega ekonomista.

Problemy przemysłu mogą odbić się na słabszym wzroście całej niemieckiej gospodarki po koronakryzysie. Wcześniejsze zapowiedzi były ambitne. Szczególnie na przyszły rok. W 2022 roku niemiecką gospodarkę miał czekać wzrost, jakiego nie było od zjednoczenia Niemiec.

Tak przynajmniej jeszcze kilka tygodni temu oceniali to eksperci. Jak wynika z najnowszych prognoz Niemieckiego Instytutu Badań Gospodarczych (DIW) w Berlinie oraz instytutu RWI w Essen, PKB ma w przyszłym roku wzrosnąć o 4,9 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
przemysł
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(178)
Polak
2 lata temu
Niemcy chca przesunac pieniadze z EU dla Polski na Niemcy, w Niemczech dziala mafia autostradowa ktora je buduje. Zaczynaja budowe ,a kiedy koncza zaczynaja remonty na tym odcinku, nazywaja to rakiem betonu. Mafie wypompowuja legalnie pieniadze z Budzetu Niemiec, przez ich idiotyczne prawo.
Polak
2 lata temu
Niemcy produkuja szroty i Smierdziuchy, a zanieczyszczanie srodowiska to ich najwiekszy udzial. Choroby nowotworowe w duzej mierze sa spowodowane jakoscia Niemieckich Diesli. Za takim gownem trzeba jechac w masce przeciwgazowej. Warsztaty naprawiajace auta bazuja na Niemieckich Szrotach bo tylko one sie psuja na Potege. Taka maja Niemcy Gospodarke. Czeska Skoda rowniez korzysta z niemieckich Kopciuchow, ktore bardziej zasmradzaja srodowisko niz Kopalnia Turow.
Jaaa
3 lata temu
I bardzo dobrze Trzeba kupować swoje a nie niemieckie
Niemcyok
3 lata temu
Juz robi się źle u nas. nie ma kasy na budowę s61 z powodu praworządności w państwie a raczej jego braku. ja bez wypłaty nie będę pracował.
j24
3 lata temu
Kolejna wymówka żeby nie płacić odszkodowań za 2 wojnę światową
...
Następna strona