Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

"Nowa Piątka". Mateusz Morawiecki tłumaczy, skąd weźmie pieniądze

106
Podziel się

Bezpieczna realizacja programów z tzw. nowej piątki wymaga znalezienia kilkudziesięciu miliardów złotych oszczędności w poszczególnych resortach.

Premier będzie musiał wprowadzić cięcia.
Premier będzie musiał wprowadzić cięcia. (East News, ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER)
bDJkIhLp

Ze źródeł zbliżonych do rządu wynika, że podczas wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów minister finansów Teresa Czerwińska bardzo ostro zapowiedziała, że bezpieczna realizacja programów z tzw. nowej piątki wymaga znalezienia kilkudziesięciu miliardów złotych oszczędności w poszczególnych resortach. Miała także zapowiedzieć blokady niektórych wydatków jeszcze w tym roku.

- Przewiduję, że wydatki na przyszły rok będą niewiele przekraczały albo w niektórych przypadkach mogą być na poziomie tego roku, zakładając np. brak przyrostu etatów. Dzisiaj bezrobocie jest najniższe od ostatnich 30 lat. Dzisiaj łatwiej jest o znalezienie pracy. Nie ma takiej konieczności, aby państwo poprzez swoje agencje, instytucje wydawało aż tyle środków na aktywizację bezrobotnych, jak 3 czy 6 lat temu, kiedy było bardzo dużo bezrobotnych osób - powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

bDJkIhLr

Dodał, że tych "zakładek, szufladek", o jakich rozmawiał z minister finansów i ze wszystkimi ministrami jest bardzo wiele. - Zmniejszenie biurokracji to korzyść dla obywateli, ale też mniejsze wydatki w budżecie państwa, ponieważ nie chcemy, by rosła liczba urzędników - dodał.

Zobacz także: Obejrzyj: Piątka Kaczyńskiego. Belka: Elektorat się nie zwiększy:

Jako przykład podał dyskusję z posiedzenia rządu, podczas której padła propozycja, aby w związku z pewną ustawą utworzyć dodatkowo etaty.

bDJkIhLx

- Ale nie tak mało tych etatów. A po bardzo konstruktywnej dyskusji na koniec doszliśmy do wspólnego wniosku, że nie będzie zatrudnienia ani jednej osoby związanej z tą ustawą. To są takie drobne i większe przykłady, bo one są ważne, żeby pokazać, że te 20-30 mld zł, jak niektórzy mówią, chcemy znaleźć. Trzeba z wielką uwagą podejść do instytucji państwa, ale rzeczywiście mimo tych wszystkich miejsc uszczelniania, miejsc oszczędności, zmniejszenia wydatków będzie też emisja nowego długu. Stąd zapewne przyrost tego deficytu budżetowego, sektora finansów publicznych. Ale chcemy go trzymać w ryzach w kryterium konwergencji z Maastricht, czyli 3 proc. deficytu - podsumował premier.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDJkIhLS
Źródło:
KOMENTARZE
(106)
ja tylko pyta...
2 lata temu
Ciekawe, że chcą oszczędzać na resortach, a nie na sobie... Czy pan marszałek z Podkarpacia nie mógłby nie latać samolotem do domu? Czy pani premier z Oświęcimia nie mogłaby przestać rozbijać się limuzynami i rozrzucać nagrody komu bądź? Czy Senatu nie można by zlikwidować, a liczby posłów ograniczyć do 160?
Clerc
2 lata temu
Co za cudotwórca, nowa ustawa, nowe zadania a zero podwyżek i zero etatów. Sam będzie zasuwał po godzinach - nie piszę w nadgodzinach, bo nadgodziny płatne? Nawiasem mówiąc to jedna ze spraw, które właśnie wywalczyli sobie mundurowi - płatne nadgodziny. To kto to zrobi Panie Premierze? Znienawidzeni urzędnicy za 2250 brutto?
Tak
2 lata temu
Znajdzie w podatkach.
bDJkIhLT
Pb
2 lata temu
Zabierze pracujacym i da nierobom
pesymista
2 lata temu
Coraz częściej zastanawiam się Panie Premierze jakim sposobem kierował pan bankiem? Opowiada pan teraz ludziom bajki jak to im wzrasta stopa życiowa a wystarczy, że przeciętny człowiek wejdzie do sklepu i zobaczy jak mu kasy z portfela ubywa a w koszyku coraz mniej. Nawet cebula - produkt wyjątkowo krajowy drożeje. Zresztą dosłownie wszystko. Lecznictwo upada i zaczniemy z byle powodu umierać - już to się dzieje. Choruję i wiem do czego pana polityka zdrowotna doprowadziła!!!! Nigdy nie było dobrze, ale co teraz się dzieje to woła o pomstę do nieba. Proszę przejść się ulicami miasta, to zobaczy pan te puste witryny sklepowe! To też z tego dobrobytu, który pan tworzy i głosi w całej Polsce???
...
Następna strona