Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Nowa ustawa, nowe zasady. Tak będzie można teraz kupić węgiel

17
Podziel się:

Rządowi zależy na tym, aby proces redystrybucji węgla przez samorządy dla osób ogrzewających gospodarstwa domowe tym paliwem był powszechny - poinformował podczas piątkowej konferencji prasowej wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda. Dodał, że obecnie jest ok. 150-160 punktów, z których samorządy mogą odebrać węgiel, który potem będą sprzedawać mieszkańcom, a sieć jest rozbudowywana.

Nowa ustawa, nowe zasady. Tak będzie można teraz kupić węgiel
Rząd pod przewodnictwem Mateusza Morawieckiego zapewnia, że węgla nie zabraknie zimą (Flickr, KRPM, Krystian Maj)

Wiceminister aktywów państwowych wyjaśnił, że podczas serii spotkań z samorządami, które odbyły się w zeszłym tygodniu i wcześniej, około 90 proc. gmin zadeklarował chęć przystąpienia procesu dystrybucji węgla.

Zaznaczył, że w procesie przygotowywania ustawy o dystrybucji węgla przez samorządy rząd przewidział sytuacje, w których gminy nie będą się zgłaszały do programu.

- Wiemy, że niektóre gminy albo nie chcą, albo nie mogą brać w tym udziału, nie czują się na siłach. W takiej sytuacji może wystąpić podmiot prywatny, który będzie operatorem na terenie gminy - wyjaśnił Karol Rabenda.

Jest obecnie ok. 150-160 punktów, z których samorządy mogą odebrać węgiel, z czego z ponad 100 punktami współpracuje Polska Grupa Górnicza. - To nie jest finalny zasób tych punktów. Ten system będzie rozbudowywany - zapowiedział wiceminister.

Zapewnił, że węgla nie zabraknie. - Oczywiście mogą występować czasowe przesunięcia, jeśli chodzi o konkretne asortymenty: groszek, orzech, bo nie znamy konkretnego zapotrzebowania - dodał.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Mówi wprost: to desperacja rządu. "Węgla albo nie ma, albo się nie pali"

Dystrybucja węgla przez samorządy. Zasady

Cena tony węgla dla samorządów wynosi 1500 zł brutto, cena ta nie uwzględnia kosztów transportu, a cena dla gospodarstw domowych nie może być wyższa niż 2000 zł. Węgiel w preferencyjnej cenie będą mogły kupić od samorządu osoby uprawnione do dodatku węglowego.

Wiceminister poinformował, że po wejściu w życie ustawy gminy mają trzy dni na ogłoszenie na swoich stronach internetowych informacji, że przystępują do tego programu. Mają również obowiązek zarejestrować się na stronie ciepło.gov.pl. Rabenda zaznaczył, że można tam znaleźć wszelkie instrukcje i szczegółowe informacje o programie.

Wyjaśnił, że gminy po zarejestrowaniu się na stronie ciepło.gov.pl otrzymają od spółek umowy i wszelkiego rodzaju harmonogramy.

- Od sprawności podpisania tych umów, ustalenia szczegółów będzie zależała prędkość dostaw węgla do samorządów - podkreślił wiceminister.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(17)
Teraztosiedzi...
rok temu
Dalej zamrażajciecwysokie ceny skoro np jeden z dostawcy ma taniej surowiec (np 300zł zamiast 500zł) tak się grabi Ludzi stosując nieuczciwe ceny, a powinno byc cos takiego jak niezgoda na tak wysokie ceny, inaczej mogą zwijać takie firmy interesy bo wpadają w długi, to jest chaos z marżami a surowca tyle źródeł... Nowe ustawy nalezy wyrzucić i stworzyć kontrolę na giełdę i big Firmy
Polak
2 lata temu
Za Tuska było fajnie Tusk przywoził węgiel do każdemu do domu
Zlosliwy
2 lata temu
A gdzie jest ten wegiel ktory Pinokio obiecywal po 996 zl?
Luter
2 lata temu
PiS dalej pluje w twarz i przekonuje nas że pada deszcz
Blabla
2 lata temu
Zrzucił odpowiedzialność nq samorządy, tak jak wniosek na pude