Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Mroźna zima i brak pracowników z Ukrainy. Budowlanka znów pod kreską

12
Podziel się:

W grudniu budowlanka zaskoczyła i wyszła na plus. Jednak na początku roku ponownie znalazła się pod kreską. Wpływ na wynik miała m. in. pogoda oraz brak pracowników z Ukrainy. W styczniu produkcja budowlano-montażowa była niższa o 10 proc. w porównaniu ze styczniem ubiegłego roku, podał w piątek GUS.

Mroźna zima i brak pracowników z Ukrainy. Budowlanka znów pod kreską
Produkcja budowlano-montażowa spadła w styczniu o 10 proc. w skali roku. (Adobe Stock)

Ekonomiści spodziewali się wprawdzie spadku produkcji budowlano-montażowej, jednak prognozowali, że wyniesie on 7,3 proc. w skali roku.

Z kolei porównując dane miesiąc do miesiąca, wynik jest o 62 proc. niższy w stosunku do grudnia, wynika ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Od kwietnia 2020 aż do listopada dane pokazywały spadki produkcji w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Dopiero w grudniu wyszła ona na plus i odnotowała wzrost o 3,4 proc. w skali roku.

Zobacz także: 14. emerytura. Prezes ZUS mówi, ile może wynosić

Najgorzej było w sierpniu, gdy produkcja była niższa o ponad 12 proc. Najnowszy styczniowy wynik, minus 10 proc., jest tylko nieco lepszy.

- Wpływ na styczniowe wyniki produkcji budowlano-montażowej miały przynajmniej trzy czynniki. Pierwszy z nich to warunki pogodowe. Ostra zima, w tym mrozy i opady śniegu, zablokowały możliwość kontynuowania części prac budowlanych - ocenia Monika Kurtek, główny ekonomista Banku Pocztowego.

- Drugim czynnikiem była mniejsza (i w porównaniu do grudnia, i do stycznia 2020 roku) liczba dni roboczych. Trzecim wreszcie był brak pracowników z Ukrainy, którzy wyjechali z Polski na święta Bożego Narodzenia, a po powrocie musieli odbyć 10-dniową kwarantannę - dodaje.

Zdaniem Kurtek, ze względu na wciąż trudne warunki atmosferyczne, wyniki produkcji budowlano-montażowej w lutym mogą być porównywalne do styczniowych. Wraz z nadejściem wiosny sytuacja powinna się poprawiać, choć ze względu na wciąż "trzymającą się” pandemię wyniki nadal mogą być ujemne. Budownictwo, tak jak handel, przyczyni się najprawdopodobniej w pierwszym kwartale 2021 roku do spadku PKB.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
Kendzior
3 lata temu
Poczekajcie za chwilę co się będzie działo. Stal podrożała" z tamtego tygodnia" 53% a będzie jeszcze gorzej. Nowa Huta nie produkuje stali.
Czlek
3 lata temu
Wystarczyło kilka dni mrozów i już pod kreską? To tylko świadczy o poziomie naszej budowlanki. Jakoś dawniej zimy to były zimy a nie... I jakiś wszystko dało się zrobić. Zacznijcie płacić Polakom jak się należy to Ukraińcy nie będą potrzebni.
Mba
3 lata temu
Jak Polscy Janusze biznesu płacą po 4 euro na godzinę to Polacy powyjezdżali na zachód a w Polsce się rządzą Ukraińcy. Tania siła robocza jest potrzebna ale ma być tylko uzupełnieniem do tej wykwalifikowanej bo w ten sposób nie zbudujemy silnej i prężnej gospodarki. Niestety w Polsce jest inaczej.
Piss Wiekuiśc...
3 lata temu
Pracownicy z Ukrainy Budują domy Dla Janusza i Grażyny 🥔🥔🦆🦆🍑🌽
Ryszard
3 lata temu
W tym roku przyjedzie 600 000 Białorusinów.