Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
bach
|

Nowe obowiązki sklepów. Senat zdecydował ws. systemu kaucyjnego

7
Podziel się:

Senat w środę opowiedział się za odsunięciem o trzy miesiące - do stycznia 2026 r. początku działania systemu kaucyjnego. Celem jest zmniejszenie ilości zmieszanych odpadów komunalnych odbieranych przez gminy i zwiększenie poziomu recyklingu. Nowe obowiązki zostaną nałożone na duże sklepy.

Nowe obowiązki sklepów. Senat zdecydował ws. systemu kaucyjnego
Senat za zmianami w systemie kaucyjnym (PAP, Pawe� Supernak)

Senat poparł projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy mają ułatwić przedsiębiorcom organizację segregacji odpadów oraz wyeliminować zgłaszane przez branżę wątpliwości interpretacyjne.

Za zmianami głosowało 62 senatorów, jeden był przeciw, a 28 wstrzymało się od głosu. Teraz nowelizacja trafi ponownie pod obrady Sejmu, który chciał szybszych zmian - od jesieni 2025 roku. Przy zgodzie Sejmu o całym projekcie zdecyduje prezydent RP.

Segregacja odpadów i kaucja. Zmiany od 2026 roku

Nowela wyłącza z systemu kaucyjnego zbiórkę opakowań po mleku i produktach mlecznych oraz wprowadza harmonizację oznakowania opakowań logotypem systemu kaucyjnego. W noweli dodano też zapis gwarantujący, że operator odbierający opakowania ze sklepów musi zwrócić tym sklepom faktycznie wypłaconą przez nie kaucję.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jego markę znała cała Polska. Zbankrutował "do zera". Teraz wraca. Wojciech Morawski w Biznes Klasie

Celem systemu kaucyjnego jest zmniejszenie ilości zmieszanych odpadów komunalnych odbieranych przez gminy i zwiększenie poziomu recyklingu. Duże sklepy, o powierzchni powyżej 200 m kw., będą musiały odbierać puste opakowania i oddawać kaucję. Natomiast mniejsze sklepy będą pobierać kaucję, ale przystąpienie do systemu odbioru opakowań będzie w ich przypadku dobrowolne.

Nowela zakłada też, że od 2027 roku będą wydawane zaświadczenia dla odpadów ze sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz odpadów ze zużytych baterii i akumulatorów, a także dokumentów potwierdzających recykling dla odpadów z takich produktów, jak oleje i opony.

Zakłada się, że od 2025 roku przez 3 lata ponad 64 proc. wpływów do budżetu państwa z tytułu opłat rejestrowych i rocznych, związanych z obecnością przedsiębiorców w BDO (Bazy Danych Odpadowych), będzie stanowić bezpośredni przychód Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
WYRÓŻNIONE
Ropucha
miesiąc temu
Butelkomat na każdej Poczcie! No i jakieś hotdogi czy coś .
konsument
miesiąc temu
A jak odzyskać kaucję mają mieszkańcy małych miejscowości? Skandal !
ekolog z JSW
miesiąc temu
sąsiad pali jak dawniej ..idź nocą przez wieś. smród opon niesie się ..
NAJNOWSZE KOMENTARZE (7)
Selenauta
miesiąc temu
Automaty do oddawania przynajmniej butelek plastikowych przy każdym hipermarkecie na początek i zobaczymy
Grażynka
miesiąc temu
A co z moją butelka. Mieszkam na wsi do sklepu 20 km i utrzymuje się z 800 plus. Mam 5 x800 nie wiem z kim. A na butelki nie mam paragonu
ekolog z JSW
miesiąc temu
sąsiad pali jak dawniej ..idź nocą przez wieś. smród opon niesie się ..
Ropucha
miesiąc temu
Butelkomat na każdej Poczcie! No i jakieś hotdogi czy coś .
Mondry Polak
miesiąc temu
Proponuję przy oddawaniu butelek szkło , plastik obowiązek pokazania paragonu kupna !