Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Izdebska-Białka
|

Nowy wariant koronawirusa a gospodarka. Analitycy Goldman Sachs kreślą scenariusze

12
Podziel się:

Epidemiolodzy zastanawiają się, jak zakaźny okaże się Omikron - nowy wariant koronawirusa - i w jakim stopniu szczepionki będą przed nim chronić. Ekonomiści zastanawiają się zaś nad potencjalnym wpływem nowego wariantu wirusa na światową gospodarkę. Analitycy Goldman Sachs przedstawili kilka możliwości. W wersji optymistycznej gospodarka mogłaby nawet zyskać, w pesymistycznej skutki byłby odczuwalne także w 2023 r.

Nowy wariant koronawirusa a gospodarka. Analitycy Goldman Sachs kreślą scenariusze
Analitycy Goldman Sachs zastanawiają się nad możliwym wpływem nowego wariantu koronawirusa na światową gospodarkę (East News, FOT. MALGORZATA GENCA / POLSKA PRESS)

Nowy wariant koronawirusa – Omikron – pierwotnie odnotowany w Afryce, dotarł do Europy. Są już pierwsze przypadki w Belgii, Szwecji, Austrii, Hiszpanii, Portugalii. Wciąż mało o nim wiemy, eksperci twierdzą, że potrzeba co najmniej dwóch tygodni badań, by ustalić, jakie są realne skutki pojawienia się nowego szczepu.

Pierwsza reakcja rynków, pod koniec ubiegłego tygodnia, na informacje o nowym wariancie wirusa była gwałtowna. W piątek na warszawskiej giełdzie doszło do mocnej przeceny akcji.

Analitycy światowi bacznie obserwują doniesienia o nowych zachorowaniach i zastanawiają się, jak nowa mutacja wpłynie na światowe rynki w dłuższej perspektywie. Analitycy Goldman Sachs, w związku z rozprzestrzenianiem się nowego wariantu koronawirusa, rozrysowali cztery możliwe scenariusze jego wpływu na światowe gospodarki.

Zobacz także: Czy gospodarka przetrwa kolejny lockdown? „Konsekwencje za każdym razem będą bardzo groźne”

Wersja optymistyczna i pesymistyczna

Przy najbardziej optymistycznym założeniu Omikron okaże się tylko nieco bardziej zaraźliwy niż Delta, ale cechować się będzie łagodniejszym przechodzeniem choroby. W efekcie, zdaniem ekspertów Goldman Sachs, światowa gospodarka mogłaby nawet zyskać, gdyż w takim wypadku pandemia sumarycznie stałby się mniej niebezpieczna i obciążająca.

W scenariuszu pesymistycznym eksperci Goldman Sachs zakładają poważny wzrost zachorowań w pierwszym kwartale 2022 r. i powrót obostrzeń jak w przypadku Delty. W takim wariancie globalny wzrost gospodarczy w całym 2022 roku wyniósłby 4,2 proc., czyli 0,4 pp poniżej obecnej prognozy GS.

Efekty byłby odczuwalne także w 2023 r., w którym wzrost wyniósłby 3,8 proc. (0,3 pp poniżej aktualnej prognozy banku).

Na ten moment w związku z Omikronem Goldman Sachs nie zdecydował się jeszcze na dokonanie zmian w swoich prognozach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
pawel
2 lata temu
analitycy Goldman ? dziękuję ...
Michalina
2 lata temu
Ja wciąż mam nadzieję na normalną pracę - mój zawód wykonuję w kontakcie z ludźmi, ale nie obawiam się tego aż tak, ponieważ jestem zaszczepiona - ukończyłam Studium Pracowników Medycznych i Społecznych i pracuję jako asystentka stomatologiczna.
Pytanie
2 lata temu
To po Afryce gdzie nastepny ? Australia Czy Ameryka Poludniowa ? Bo na Arktyce to Chyba nie
Jacek
2 lata temu
Musimy uwazac na lek na CoV-2 z Biomed Lublin ktory mimo uzycia rakotworczych substancji nie byl testowany na zwierzetach. Sa juz informacje ze byl testowany na starszych ludziach i chorych dzieciach przez co wyniki badan sa w 100% niewiarygodne
covidafera
2 lata temu
CovidHitler w akcji. Epoka CovidHitler powrót do faszyzmu i metody Gestapo Wehrmachtu. Tylko Dla Niemców (certyfikaty paszporty covidHitler). Tworzenie Get dla sprzeciwiającym się braniu udziału w eksperymentach medycznych. Kiedyś były opaski z gwiazdą Dawida, dziś są namordniki certyfikaty covidowe. Wtedy były eksperymenty medyczne w obozach koncentracyjnych teraz Obszar Unii, czyli wypisz wymaluj granice III Rzeszy. Za chwile będą nas oduczać mówić Dzień dobry na rzecz Heil Hitler