Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Obligacje premiowe. Ministerstwo rozlosuje 62 tys. nagród, a w puli ponad 2 mln zł

Każdy, kto kupił obligacje premiowe skarbu państwa w czerwcu 2019 roku, ma szansę wygrać nawet 10 tys. zł. W czwartek Ministerstwo Finansów rozlosuje ponad 62 tys. nagród o wartości ponad 2 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Ministerstwo Finansów rozda nagrody posiadaczom obligacji premiowych. (Fot: Jan Bielecki/East News)

Obligacje z możliwością dodatkowej wygranej okazały się w czerwcu 2019 roku strzałem w dziesiątkę Ministerstwa Finansów. Dzięki temu pomysłowi był to najlepszy miesiąc w sprzedaży detalicznych papierów dłużnych od lat. W ten sposób rząd względnie niskim kosztem mógł pożyczyć pieniądze na wydatki, których nie pokryłyby wpływy np. z podatków.

Każdy, kto zdecydował się wtedy na zamrożenie pieniędzy na 10 miesięcy przy oprocentowaniu 1,25 proc., teraz może liczyć na łut szczęścia. A nie wymagało to wielkich inwestycji. Pojedynczą obligację można było kupić za 100 zł. Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że nabywców znalazły papiery o wartości 371 mln zł.

W sumie nagród do rozlosowania jest 62 216, czyli o ponad połowę więcej niż przy okazji poprzedniej emisji obligacji premiowych. W najwyższej kwocie 10 tys. zł jest 56 nagród. Do szczęśliwców trafi jeszcze:

• 560 nagród o wartości 1 000 zł,
• 5 600 nagród o wartości 100 zł,
• 56 000 nagród o wartości 10 zł.

Koronawirus. Pakiety dla upadających firm. "Taka jest intencja rządu"

Jakie jest prawdopodobieństwo otrzymania jakiejkolwiek wygranej? Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments wylicza, że co najmniej 1 do 92. Statystycznie premia przypada na jeden papier wartościowy na 92 sprzedane, ale proporcja może być ciut mniejsza, bo obligacje wykupione przed terminem nie biorą udziału w loterii.

- Jeśli ktoś liczy na główną wygraną, to prawdopodobieństwo jej otrzymania jest odpowiednio niższe i wynosi co najmniej 1 do 101 727. Dla porównania w najpopularniejszej w Polsce grze liczbowej Lotto prawdopodobieństwo trafienia trójki to 1 do 57. Prawdopodobieństwo prawidłowego wytypowania piątki, za której trafienie otrzymuje się przeważnie kilka tysięcy złotych, to 1 do 54 201 - wskazuje.

Ekspert HRE Investment zwraca też uwagę, że tak jak od wszystkich zysków z obligacji (np. odsetek), tak i od premii trzeba zapłacić podatek. I nie ma tu zastosowania podatek od gier hazardowych znany z lotto (10 proc. wygranej od kwoty ponad 2280), tylko podatek Belki. Efekt? Z każdej zarobionej lub wygranej złotówki posiadacz obligacji musi oddać fiskusowi 19 groszy.

Wyniki losowania zostaną opublikowane najpóźniej 20 marca na stronie obligacjeskarbowe.pl. Inwestorzy powinni zostać poinformowani o wygranej za pomocą SMS-a, e-maila lub tradycyjnego listu.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-03-2020

BoBOTak czytam i oczom nie wierzę. Jak ta nasza władza jest hojna. Aż 2 mln zł chce podzielić na 62 tyś nagród. Średnia jest porażająca, bo wynosi aż … Czytaj całość

19-03-2020

BartolimiuszPajacowania ciąg dalszy ... rozdali pieniądze teraz szukają jelenia !

19-03-2020

Sami się przyznają bez biciaOto ewidentny dowód daje PiS braku pięniędzy na wimaginowaną tarczę Pinokia. To co teraz chcą zrobić to pożyczyć kasę od ludzi na ratowanie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (53)