Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Obniżka akcyzy na paliwa. Kościński: ceny mogą być jeszcze niższe

25
Podziel się:

- Ceny paliw mogą być jeszcze niższe, bo ropa na świecie tanieje - powiedział w środę minister finansów Tadeusz Kościński. Dodał, że Polska zawnioskowała do Komisji Europejskiej o obniżenie VAT-u na paliwa silnikowe z 23 proc. do 8 proc.

Obniżka akcyzy na paliwa. Kościński: ceny mogą być jeszcze niższe
Polska zawnioskowała do Komisji Europejskiej w sprawie obniżenia VAT-u na paliwa silnikowe z 23 proc. na 8 proc.-powiedział minister finansów (Adobe Stock)

Na pytanie Programu Pierwszego Polskiego Radia o ceny paliw, Kościński przypomniał, że dzięki obniżce akcyzy ceny na stacjach spadły, ale liczy, że mogą być one jeszcze niższe. Jak zauważył, spadają ceny ropy na światowych giełdach.

"Polska nie ma wpływu na podwyżki"

- Ponadto Polska zawnioskowała do Komisji Europejskiej w sprawie obniżenia VAT-u na paliwa silnikowe z 23 proc. na 8 proc. - powiedział. Dodał, że rozmowy z KE o obniżeniu VAT na paliwa silnikowe są trudniejsze niż w przypadku VAT na żywność.

- Ale mam nadzieję, że Komisja zrozumie, jaka jest sytuacja w Polsce i uzyskamy zgodę na obniżenie podatku - zaznaczył.

Szef resortu finansów odniósł się również do ostatnich zatwierdzonych przez URE podwyżek gazu i energii elektrycznej. Jak mówił, te podwyżki mogły być jeszcze wyższe, bo ceny gazu idą w górę, a Polska nie ma na to wpływu.

Zobacz także: Ceny paliw najwyższe od 9 lat. Mogą być jeszcze wyższe

Kościński dodał, że na ceny prądu wpływa koszt unijnych certyfikatów na handel emisjami dwutlenku węgla w systemie ETS. Jak zaznaczył, w 60 proc. komponentem ceny energii elektrycznej są certyfikaty, którymi spekulują instytucje finansowe. - To one windują te ceny bardzo wysoko - ocenił.

Sześć założeń tarczy

Tarcza składa się z sześciu elementów: obniżki cen paliw silnikowych - akcyza na poziomie minimum unijnego oraz 0 proc. od sprzedaży detalicznej paliw; obniżki cen gazu (styczeń-marzec) - niższy VAT (8 proc,. zamiast 23 proc.); zero proc. akcyzy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych; obniżki cen energii elektrycznej (styczeń-marzec) - niższy VAT (5 proc. zamiast 23 proc.); obniżki kosztów energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych - poprzez dodatek "tarczowy" od 400 zł do 1150 zł na rok, w zależności od dochodu gospodarstwa domowego; oszczędności w administracji i budżecie.

Rząd obniżył od 20 grudnia 2021 r. do 20 maja 2022 r. wysokości akcyzy do minimalnego poziomu dopuszczalnego w Unii Europejskiej. Dodatkowo od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. paliwa mają zostać zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej. Planowane jest też obniżenie stawki VAT na gaz ziemny z 23 do 8 proc. na trzy miesiące – od stycznia do marca 2022 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(25)
WYRÓŻNIONE
Beta
3 lata temu
Pan minister zapomniał dodać, że pieniądze z handlu emisjami trafiają do budżetu państwa..
łukasz
3 lata temu
Ceny poszły w dół na stacjach, bo ropa poleciała o 20 dolarów na baryłce. Nie ma to jak podszywać się jako rząd pod obniżki spowodowane rynkowym spadkiem cen ropy i okraszać to jako obniżki dzięki rządowi.
mihau
3 lata temu
Akcyzy i Vat w dół, poparcie dla Pis w górę, dług zaciągnięty na pokrycie zmniejszonych wpływów z podatków, w górę.