Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Obniżka stóp procentowych. Członek RPP nie pozostawia złudzeń

10
Podziel się:

Myślenie o obniżkach stóp procentowych na jesieni byłoby sprzeczne z wynikami marcowej projekcji inflacji - ocenia członek Rady Polityki Pieniężnej Przemysław Litwiniuk.

Obniżka stóp procentowych. Członek RPP nie pozostawia złudzeń
Stopy procentowe mogą zostać do jesieni na niezmienionym poziomie (East News, ZOFIA BAZAK)

- Poziom wzrostu cen powinien znacząco zmaleć. To jest pogląd, który znajduje uzasadnienie w danych ekonomicznych. Dzisiaj będzie prezentowana projekcja NBP, projekcja marcowa (...) oparta na jednym kluczowym założeniu. To założenie polega na tym, że stopy procentowe pozostaną w horyzoncie projekcji na niezmienionym poziomie, czyli 6,75 proc. dla stopy referencyjnej. Wiec jakiekolwiek myślenie, że (...) na jesieni zaistnieją warunki do poluzowania polityki pieniężnej, w szczególności do obniżenia stóp procentowanych, byłoby sprzeczne z założeniami zaprezentowanej dzisiaj projekcji - powiedział Przmysław Litwiniuk w radiu TOK FM.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jednocyfrowa inflacja już w drugiej połowie roku? Szef PFR: trend spadku jest bardzo silny

- Wcześniej mogliśmy doszukiwać się w różnych przesłaniach ze strony NBP chociażby koncepcji poluzowania polityki pieniężnej w okresie jesiennym. Odcięcie się od tego jest bardzo ważną informacją. (...) Nie ma dzisiaj podstaw do tego, aby wieszczyć poluzowanie polityki pieniężnej. W ostrożnie optymistycznym scenariuszu możemy spodziewać się znaczącego obniżenia tempa wzrostu cen, co nie oznacza, że ceny będą spadać - dodał.

Prezes NBP: czeka nas miękkie lądowanie

Stopy procentowe w Polsce pozostają na niezmienionym poziomie – zdecydowała Rada Polityki Pieniężnej na marcowym posiedzeniu.

– Mam dobre wiadomości. Na koniec roku inflacja będzie jednocyfrowa – zapowiedział na czwartkowej konferencji prezes NBP Adam Glapiński. Jak stwierdził, wraz z hamowaniem inflacji, hamować będzie gospodarka, ale czeka nas tzw. miękkie lądowanie.

– Wszystko trzymamy pod kontrolą. Inflację obniżamy stopniowo, nie powodujemy bezrobocia i upadania banków – powiedział. To ma być powód, że RPP nie podnosi stóp do poziomu rzędu 17 proc. – Tak robią nie tylko Polacy, ale wszystkie cywilizowane kraje – stwierdził prezes NBP.

RPP podwyższała stopy procentowe w cyklu podwyżek rozpoczętym w październiku 2021 r. We wrześniu 2022 r. mieliśmy ostatnią jak do tej pory podwyżkę stóp do poziomu 6,75 proc. stopy referencyjnej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
marek
rok temu
nigdy w życiu nie należało dopuszczać do sytuacji aby stopy procentowe były niższe od inflacji
Dziadek
rok temu
Mam dobrą wiadomość ! Posiadający oszczędności w bankach będą płacić bankom za ich przechowywanie !
Amper
rok temu
Podwyżka będzie po wyborach. Zatrzymująca się gospodarka wstrzymuje tempo wzrostu inflacji, lecz jej nie zmniejsza. Do tego potrzebna będzie podwyżka stop a przed wyborami to niepoprawne politycznie jest. Po wyborach , można dalej nabijac w butelkę. Mam nadzieję, że nie tym razem, naród zaczyna samodzielnie myśleć.
ZdolnośćKredy...
rok temu
Ludzie teraz boją się kredytów przez WIBOR. I nie chodzi tu o marżę banku, z nią nikt nie ma problemów przy spłacie raty kredytu. W umowach kredytowych złotowych jest wpisany ten nieszczęsny wskaźnik WIBOR, przez który kredyty na zmiennej stopie stały się problemem i raty urosły nawet o 100%, pomimo niewielkich wzrostów stóp procentowych. Chodzi o zapisy umowy, w której nie ma nic o maksymalnym wzroście wskaźnika WIBOR. Czyli do momentu, kiedy rata urosła (jak jest obecnie) do pułapu powyżej zdolności kredytowej i nie dostał by kredytu jaki ma. Ale bankom nie przeszkadza, to do pobierania rat powyżej tych zdolności kredytowych. Czy w umowach powinno być zastrzeżenie o zdolności do podwyższania rat ? Teoretycznie rata może rosnąć w nieskończoność. Klient nie wie ile ma do oddania przez cały okres trwania umowy, ponieważ ten wskaźnik jest nieobliczalny przy takich zapisach.
No names
rok temu
Jakie obniżki trzeba jak USA FED podwyższać i nie o marne 0,5 tylko mocno