Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Od 1 stycznia większość e-recept będzie ważna znów 30 dni

54
Podziel się:

W miniony czwartek w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 grudnia 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie recept. W życie wejdzie od 1 stycznia 2020 r. Choć dotyczy ono głównie wystawiania e-recept, to dla aptek oznacza duże uproszczenie zasad ich realizowania.

E-recepty zyskały termin ważności nawet do 365 dni
E-recepty zyskały termin ważności nawet do 365 dni (PAP, Wojciech Pacewicz)

Wprowadzane zmiany mają uspokoić zamieszanie wywołane 7 września nowymi przepisami dotyczącymi realizacji e-recept. Chodzi o zasady "odliczania" po 30 dniach z e-recepty leków, niezużytych przez pacjenta. Jednocześnie e-recepty zyskały termin ważności nawet do 365 dni.

Sytuacja ta wywołała zamieszanie wśród pracowników aptek, gdyż wiązała się z dokonywaniem skomplikowanych przeliczeń. Na fali sprzeciwów Ministerstwo Zdrowia zaproponowało zmiany w rozporządzeniu w sprawie recept, które miały unormować tę sytuację.

Od 1 stycznia osoba uprawniona do wystawiania recept, będzie mogła oznaczyć jej termin realizacji na 365 dni. Będzie przy tym musiała kierować się aktualną wiedzą medyczną. Natomiast w przypadku braku takiego oznaczenia, recepta w postaci elektronicznej nie będzie mogła być zrealizowana po upływie 30 dni od daty jej wystawienia albo naniesionej na recepcie daty realizacji "od dnia".

W sytuacji gdy lekarz oznaczy termin realizacji recepty na 365 dni, stosowane będą zasady pomniejszania leku określone w art. 96a ust. 7a ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne.
Farmaceuci nie będą odsyłać pacjentów

– Powyższe rozwiązanie pozwoli na uniknięcie nieporozumień w stosunkach lekarz-pacjent-farmaceuta. W przypadku pacjentów zmniejszy się bowiem odsetek braku realizacji lub braku pełnej realizacji recept z powodu ich realizacji po upływie 30 dni od dnia wystawienia recepty szczególnie w przypadku, gdy recepta opiewa na niedużą ilość leku. Farmaceuci z tego samego powodu nie będą musieli dokonywać skomplikowanych operacji przeliczania, ile leku należy wydać lub odmawiać pacjentowi wydania leku w ogóle, a z kolei lekarze nie będą zmuszeni przyjmować ponownie tych samych pacjentów z powodu problemów z realizacją wcześniej wystawionych przez nich recept – argumentuje Ministerstwo Zdrowia.

Nowe przepisy zaczynają obowiązywać od 1 stycznia 2020 r. Będą one dotyczyć tylko e-recept wystawionych od tego momentu. Oznacza to, że wszystkie recepty w postaci elektronicznej wystawione przed dniem wejścia w życie rozporządzenia będą realizowane na podstawie dotychczasowych przepisów.

Na ten moment nie do końca jeszcze wiadomo jak ma wyglądać oznaczenie przez lekarze terminu ważności e-recepty na 365 dni.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
MGR.FARM
KOMENTARZE
(54)
wybe
4 lata temu
Po co zmieniać coś co przez lata dobrze funkcjonowało? Lepiej niech się zajmą np. skupem butelek. Pasjonaci elektroniki zamęczają pozostałych i to na ich koszt.Ludzie to nie automaty- każdy jest inny. Paranoja1!
EMERYT
4 lata temu
W TEN SPOSÓB NIE BEDZIEMY MIEĆ LEKÓW REFUNDOWANYCH TYLKO 100% PŁAYNE TAK NAS ZAŁATWIA PREZES PIS-U
Normalny
4 lata temu
I tak nie rozumiem o co chodzi . Powtarzanie w kółko tych samych sformułowań skutecznie powiększa pojemność artykułu równocześnie zanika jego treść w gołosłowiu tworzonym przez pseudoredaktora i jego przełożonego wraz z właścicielem portalu .
Psst
4 lata temu
Bardzo dobrze a nie spychanie wszystkiego na farmaceutów i odpowiedzialność za wszystko również na farmaceutach łącznie z błędami lekarzy
łon
4 lata temu
Ta po buty z prawnikiem po recepty z adwokatem itd itd.!!
...
Następna strona